A A+ A++

Resort zdrowia dofinansuje kursy kwalifikacyjne dla opiekunów medycznych, które umożliwią im rozszerzenie kompetencji zawodowych. Będą mogli między innymi pobrać krew, podać leki czy zajmować się osobami z demencją. 

Resort zdrowia, pełniący funkcję Instytucji Pośredniczącej dla osi priorytetowej VII Wsparcie REACT-EU obszaru zdrowia Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, podjął decyzję o dofinansowaniu projektu pozakonkursowego pod nazwą „Rozwój kompetencji zawodowych i kwalifikacji opiekunów medycznych, odpowiadających na potrzeby epidemiologiczno-demograficzne kraju”.

Głównym celem projektu jest zwiększenie uprawnień opiekunów medycznych poprzez realizację kursu kwalifikacyjnego, który umożliwi wykonywanie procedur dotychczas zarezerwowanych dla zawodu pielęgniarki m. in. wykonywania czynności z zakresu pobierania krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych, podawania leków różnymi drogami, czy też opieki nad osobami z demencją.

– Nie jestem przeciwko wsparciu pielęgniarek w ogromie nałożonych na nie zadań, ale to co proponuje resort wykracza nawet poza kompetencje asystentek pielęgniarskich, z którymi miałam styczność w początkach mojej aktywności zawodowej – mówi dr Elżbieta Szwałkiewicz, wieloletnia konsultant krajowa ds. pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych oraz współtwórczyni zawodu opiekuna medycznego. – Lekarze przerzucali wtedy nieformalnie swe kompetencje na pielęgniarki, pielęgniarki na asystentki (kształcone w dwuletnim systemie w szkołach medycznych) a asystentki na salowe. 

Jak pokazała rzeczywistość nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów i nie zmniejszyło luk kadrowych. Asystentek pielęgniarskich a także salowych już praktycznie nie ma a sprzątaniem i sprawami posiłków zajmują się zewnętrzne firmy. Wg Elżbiety Szwałkiewicz wielkim problemem stało się zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych niesamodzielnych pacjentów – Ich stan odżywienia, higieny, zaniedbania dotyczące fizjologicznego wydalania, długotrwałe unieruchomienie w łóżku powodujące odleżyny nie skutkuje odpowiedzialnością kierowników palcówek. Głównie dlatego, że całe ryzyko niedoszacowania w systemie ochrony zdrowia zostało przerzucone na świadczeniodawców – mówi dr Szwałkiewicz.

Świadczeniodawcy nie mają pieniędzy na pielęgnację a tym samym – na zatrudnienie opiekunów. Problemu braków kadrowych nie rozwiąże wyposażenie opiekunów w kompetencje pielęgniarek. Ten problem dotychczas nie zyskał odpowiedniej do jego rangi uwagi u wszystkich uczestników rynku medycznego. Nawet u samych opiekunów.

– Wystarczy posłuchać co mówią niektórzy przedstawiciele środowiska opiekunów medycznych. Wydaje się im, że jeżeli poszerzy się kompetencje opiekunów o zabiegi medyczne zastrzeżone dotychczas do kompetencji pielęgniarek, to zostanie podniesiony prestiż zawodu, zarobki i inne warunki pracy. W zasadzie należy postawić pytanie, kto jest bardziej potrzebny asystent pielęgniarki przejmujący jej część obowiązków czy opiekun medyczny z dodatkowymi kwalifikacjami w opiece nad pacjentem wymagającym szczególnych umiejętności np. pacjentem z zaburzeniami psychicznymi, z otępieniem, długotrwale unieruchomionym, z uszkodzeniem słuchu, wzroku czy równowagi – zastanawia się E. Szwałkiewicz.

Projekt „Rozwój kompetencji zawodowych i kwalifikacji opiekunów medycznych, odpowiadających na potrzeby epidemiologiczno-demograficzne kraju” potrwa do końca 2023 roku i będzie realizowany przez Departament Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia w partnerstwie z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Kwota przyznanego dofinansowania wynosi 60 milionów zł i jest równa kwocie wydatków kwalifikowalnych w projekcie. Pytanie tylko, czy znajdą się dodatkowe środki na zatrudnienie tych opiekunów w placówkach medycznych i opiekuńczo-leczniczych.

 Polecamy także:

zobacz więcej

Opiekunowie medyczni chcą wspierać pielęgniarki

zobacz więcej

Demencja starcza obniża jakość życia i generuje wysokie koszty dla państwa

Reklama

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBanany powodują stres u myszy. Naukowcy potwierdzają
Następny artykułUszkodzone hamulce według kierowcy były „w porządku”