A A+ A++

Pod koniec obrad Soboru Watykańskiego II, 18 listopada 1965 r., biskupi polscy wystosowali do biskupów niemieckich list, którego główna myśl sprowadzała się do słów: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Był to przełomowy dokument 20 lat po II wojnie światowej.

Przypomnijmy, że pracownicy Ośrodka Pamięć i Przyszłość odnaleźli niedawno rękopis słynnego orędzia, skreślony ręką pomysłodawcy całego orędzia – kard. Bolesława Kominka – ówczesnego metropolity wrocławskiego. Obecnie trwa też proces aplikacji do UNESCO, czyli wpisanie listów pomiędzy polskimi, a niemieckimi biskupami na międzynarodową listę Pamięć Świata.

GOSC.PL
DODANE 18.11.2023
AKTUALIZACJA 18.11.2023

więcej »

Rekopis Orędzia biskupów polskich do niemieckich we Wrocławiu

GOSC.PL
DODANE 01.12.2023
AKTUALIZACJA 01.12.2023

więcej »

Archidiecezja wrocławska podpisała w tej sprawie porozumienie z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość. Obejmuje ono współpracę w ramach obchodów 60. rocznicy publikacji orędzia. Zakłada ono także stworzenie specjalnego miejsca w ramach muzeum archidiecezjalnego na Ostrowie Tumskim, które będzie opowiadać o tej historii.

– Obok tysiącletniego dziedzictwa archidiecezji muzeum pokaże także pewne zwieńczenie. Orędzie polskich biskupów staje się inspiracją w dzisiejszej rzeczywistości społecznej. Ta zasada pojednania, którą biskupi zaproponowali 60 lat temu tym niezwykle odważnym gestem, może być codziennie popularyzowana w okolicy, przez która przechodzi rzesza turystów i mieszkańców. Chcemy, żeby to przesłanie było żywe we Wrocławiu – mówi Andrzej Jerie, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość.

Dzieło popularyzacji treści orędzia Ośrodek zaczął już kilkanaście lat temu. I teraz, dzięki tej współpracy, wchodzi na zupełnie inny poziom.

– Dzieją się piękne rzeczy. Dziękujemy za pracę Ośrodka, bo ona nas też mobilizuje do odkrywania dokumentów, które znajdują się w archiwach kościelnych. Mamy wiele pięknych i dumnych kart, których nie jesteśmy nawet w pełni świadomi. Potrzebowalibyśmy całego instytutu historycznego, żeby to systematycznie opracowywać. Staramy się ciągle wydobywać kolejne skarby w miarę naszych możliwości – stwierdza abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Zależy mu, by promować w dzisiejszych niespokojnych czasach ideę pojednania. Pokazywać, że można ze sobą rozmawiać.

– Mamy już tyle punktów zapalnych między narodami, choćby polskim, czy niemieckim, że powinniśmy szukać pomostów, które nas łączą. A orędzie jest znakomitym przykładem. Już 60 lat temu pojednaliśmy się przecież z Niemcami. Pokazujemy na co dzień, że relacje między wiernymi po obu stronach Odry są bardzo dobre. Nie tylko między katolikami, ale w całym chrześcijaństwie. Pojednanie to jest przyszłość stosunków między nami, dlatego chcemy dołożyć swoją cegiełkę budowania braterstwa – podsumowuje pasterz Kościoła wrocławskiego.

Na sesji rady miejskiej Wrocławia poprzez głosowanie ustalono, że rok 2025 będzie rokiem pojednania.

60 lat od słynnego zdania polskich biskupów

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSłowa poszły w świat. Cristiano Ronaldo wskazał najlepszy klub świata
Następny artykułPasażerowie jechali z prędkością 1000 km/h superszybkim pociągiem