Zostań herosem lekkiej atletyki – trenuj m. in. z Lucyną Kałek (Langer), zanurz się unikatowej sztuce polichromii Jerzego Nowosielskiego w kościele pw. Świętego Ducha, wyrusz z nami „Trolejbusem z bluesem” – śladami Ryśka Riedla. Zapraszamy do Tychów na wydarzenia związane z 6. urodzinami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Metropolia ma już 6 lat i setki fantastycznych miejsc i ludzi, których warto poznać. W pierwszy weekend lipca (1-2 lipca) będzie okazja do ich odkrywania – w ramach urodzin Metropolii przygotowano 133 tematyczne mikrowyprawy i jedno wydarzenie specjalne.
1 i 2 lipca 2023 r. wszyscy uczestnicy święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą mogli jeździć za darmo komunikacją miejską. Bilet upoważnia do bezpłatnego przejazdu autobusami, tramwajami i trolejbusami ZTM. Szczegóły na stronie: KIERUNEK GZM.
Kierunek GZM: Tyskie mikrowyprawy
Zostań herosem lekkiej atletyki. Odwiedź Stadion Miejski, Tyską Galerię Sportu i Arenę Lekkoatletyczną | 1 lipca 2023 r.
Impreza będzie się składać z dwóch bloków. Pierwszym jest wizyta i trening na jednej z najnowocześniejszych aren lekkoatletycznych w Polsce. Drugi to zwiedzanie Tyskiej Galerii Sportu i Stadionu Miejskiego.
Trening z licencjonowanymi trenerami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki obejmie m.in. takie dyscypliny sportowe jak trójskok, skok w dal, bieg przez płotki, pchnięcie kulą. Każdy uczestnik, będzie mógł sprawdzić się jako heros sportu, wybrać odpowiednią dla siebie dyscyplinę i wziąć udział w rywalizacji.
Zwiedzanie Tyskiej Galerii Sportu i Stadionu Miejskiego obejmie m. in. strefę VIP, szatnie, murawę boiska oraz lożę prezydencką. Motywem przewodnim zwiedzania będzie historia i sukcesy tyskich sportowców, wśród których nie zabrakło osób z międzynarodowymi sukcesami.
Tyska Galeria Sportu jest jedynym oddziałem muzealnym ulokowanym na terenie stadionu miejskiego. Mimo, iż lokalizacja wskazywałaby na opowieść wyłącznie o piłce nożnej, Galeria prezentuje wszystkie dziedziny sportu obecne w Tychach, zarówno przed jak i po II wojnie światowej, opowiedziane w sposób atrakcyjny, z użyciem multimediów.
Zwiedzanie Galerii i Stadionu potrwa około 60 minut i odbędzie się w dwóch turach: o 10.00 i 17:00.
Oprowadzać będzie:
Piotr Zawadzki: tyszanin, dziennikarz sportowy („Trybuna Robotnicza”, „Trybuna Śląska”, „Gazeta Wyborcza”, kierownik Tyskiej Galerii Sportu – autor scenariusza wystawy stałej oraz wystaw czasowych poświęconych historii sportu na Śląsku
Na arenie lekkoatletycznej przewidziane są cztery 90. minutowe treningi w godzinach: 11.00, 13.00, 15.00 i 17.00
Treningi będą prowadzić:
Lucyna Kałek ( Langer ), medalistka Igrzysk Olimpijskich w biegu płotkarskim 100 m ( Moskwa 1980). Mistrzyni Europy ( 1984 Ateny), halowa Mistrzyni Europy w biegu 60 m ppł. ( Goeteborg). Mistrzyni Uniwesjady. Posiadaczka najlepszego wyniku na świecie w roku 1984 ( Polska zbojkotowała Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles ). Nauczyciela WF w LO nr w Tychach.Dokładniejsze info o P. Lucynie na stronie Wikipedii.
Julia Frąckowiak – była lekkoatletka, reprezentantka Polski, klub MCKiS Jaworzno, tyszanka. Młodzieżowa wicemistrzyni Polski w skoku w dal ( 2021). Trzykrotna medalistka Akademickich Mistrzostw Polski ( wicemistrzyni AMP z roku 2022). Julia posiada najlepszy wynik w skoku w dal w historii miasta Tychy.
Mateusz Misterek– trenuje w tyskim klubie MOSM. Czterokrotny medalista Mistrzostw Polski w trójskoku w różnych kategoriach wiekowych. Aktualny mistrz Polski juniorów młodszych ( Bielsko- Biała 2022).
Bogdan Przybycin- Licencjonowany szkoleniowiec lekkoatletyczny. Uprawnienia uzyskane w katowickiej AWF. Trener Kadry Narodowej B. Specjalizacja biegi sprinterskie i skoki długie ( skok w dal i trójskok). Od 2001 roku prowadzi zajęcia z młodzieżą zrzeszoną w tyskim klubie MOSM. Epizody szkoleniowe w AZS AWF Katowice oraz MCKiS Jaworzno. W tym czasie jego podopieczni zdobyli dla tyskiego klubu ponad 200 medali w zawodach mistrzowskich PZLA ( w tym 25 medali Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych). Wychowawca kilku reprezentantów kraju. W 2005 Srebra odznaka PZLA z rąk Ireny Szewińskiej . W 2021 wyróżnienie Prezydenta Miasta Tychy. W 2023 nagroda Prezydenta Miasta Tychy.
Informacje dodatkowe: Każdy uczestnik wycieczki i rywalizacji dostanie medal pamiątkowy.
Rezerwacja: Jeśli chcesz wziąć udział w wydarzeniu, wyślij maila na adres: [email protected]
Informacje na stronie GZM>>
Rok Nowosielskiego. Wątki ekumeniczne w wystroju architektonicznym oraz w polichromii kościoła pw. św. Ducha w Tychach-Żwakowie | 1 lipca 2023 r.
W kościele podziwiać można unikatowe polichromie odwołujące się do tradycji malarstwa wschodniego chrześcijaństwa. Cały kościół to jeden z najwybitniejszych przykładów polskiego budownictwa sakralnego po Soborze Watykańskim II.
Godzina startu: 11.00 i 12.30
Miejsce startu: Zbiórka przed wejściem głównym do Kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach, ul. Myśliwska 43.
Przewodnik:
Prof. Irma Kozina – historię sztuki w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie ukończyła w 1988 r. (praca magisterska o polskich chorągwiach nagrobnych napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Jana K. Ostrowskiego). Jako stypendystka Gerda-Henkel Stiftung studiowała na Freie Universität w Berlinie. W 1996 r. obroniła w Uniwersytecie Wrocławskim pracę doktorską o pałacach i zamkach na pruskim Górnym Śląsku w latach 1850-1914 (promotor: prof. dr hab. Ewa Chojecka). Habilitację uzyskała w Uniwersytecie Warszawskim w 2007 r., na podstawie publikacji pt. Dylematy architektoniczne na przemysłowym Górnym Śląsku w latach 1763-1955. Od 1998 r. prowadzi zajęcia z zakresu historii sztuki i dizajnu w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jest autorką wielu artykułów oraz książek (m.in. Art Deco, Ikony dizajnu w województwie śląskim, Polski design).
Informacje dodatkowe: Każdy uczestnik dostanie pamiątkową zakładkę do książki z polichromiami Nowosielskiego.
Rezerwacja: Jeśli chcesz wziąć udział w wydarzeniu, wyślij maila na adres: [email protected]
Informacje na stronie GZM
Trolejbusem z bluesem – śladami Ryśka Riedla | 2 lipca 2023 r.
Tychy to jedno z trzech miast w Polsce i jedyne na Śląsku, po którym jeżdżą trolejbusy. Specjalnie z okazji Kierunku GZM uruchomiony zostanie kurs, którym będzie można podróżować po Tychach śladami Ryśka Riedla, który przez lata był związany z miastem. Klimat muzyczny zapewni Maciej Lipina. Przewodnikiem będzie zaś Marcin Sitko – autor dwóch tomów książki „Rysiek Riedel we wspomnieniach”.
Godzina startu:
10.00, 11.30, 13.00, 14.30
Trasa:
Trasa przejazdu zaplanowana została tak, aby uwzględnić zarówno miejsca ważne dla Ryśka Riedla, jak i te upamiętniające jego postać:
- Przystanek – Dworzec PKP
- Przystanek – Dom Kultury „Górnik”
- Przystanek – Teatr Mały
- Przystanek – Osiedle F (mural)
- Przystanek – Park Miejski Solidarności (rzeźba)
- Przystanek – Osiedle A i Pub „Pod Jesionami”
Informacje dodatkowe: Każdy uczestnik dostanie pamiątkowy bilet.
Rezerwacja: Jeśli chcesz wziąć udział w wydarzeniu, wyślij maila na adres: [email protected]
Informacja na stronie GZM
Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Pełna informacja o wydarzeniach realizowanych w ramach akcji #kierunekGZM na stronie projektu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS