A A+ A++

Na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu skazał Sąd Rejonowy w Białymstoku młodą kobietę, która blisko rok temu na przejściu dla pieszych w centrum miasta potrąciła 6-letnie dziecko. Chłopiec doznał bardzo poważnych obrażeń, jego leczenie wciąż trwa.

Nieprawomocnie skazana 22-latka ma też zapłacić 5 tys. zł nawiązki na rzecz poszkodowanego. Sąd orzekł też wobec niej 3-letni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych – poinformowało PAP w piątek biuro prasowe białostockiego sądu.

Prokuratura domagała się w tej sprawie kary roku więzienia w zawieszeniu, ale też dłuższego, bo 5-letniego zakazu prowadzenia pojazdów i zasądzenia zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanego. Obrona chciała uniewinnienia.

Do wypadku doszło w połowie stycznia tego roku, w ścisłym centrum Białegostoku. Na przejściu dla pieszych przy ulicy Lipowej samochód osobowy potrącił 6-letniego chłopca – Białorusina, który przechodził przez ulicę z mamą i bratem. Do szpitala dziecko trafiło z bardzo poważnymi obrażeniami, m.in. złamaniem podstawy czaszki.

Prokuratura oskarżyła 22-latkę o to, że umyślnie naruszyła przepisy ruchu drogowego, zbliżając się do przejścia dla pieszych nie zwolniła, nie ustąpiła pieszemu pierwszeństwa i doprowadziła do wypadku, powodując u chłopca ciężkie obrażenia.

Według jej relacji, warunki atmosferyczne były wtedy trudne, padała mżawka, a widoczność utrudniały też światła ulicznych ozdób świątecznych (ulica Lipowa jest centralną ulicą Białegostoku). Wyjaśniała, że zwolniła przed przejściem i dawała znak ręką, by kobieta z dwójką dzieci przeszła przez przejście.

Ponieważ ta nie zareagowała, nie zatrzymywała się. “Później pamiętam tylko ten moment, kiedy to dziecko stoczyło się z maski” – mówiła przed sądem. Według jej wersji zdarzeń, chłopiec wbiegł z jej lewej strony wprost pod koła samochodu.

Inaczej zeznawali na rozprawie świadkowie, którzy mówili że – mimo trudnych warunków atmosferycznych – widzieli pieszych na przejściu, przed którymi 22-latka się nie zatrzymała. “Ja jako doświadczony kierowca zawodowy widziałem te osoby, natomiast ktoś, kto nie jeździ zawodowo, mógłby tych osób nie zobaczyć (…). Z mego punktu widzenia to było tak, że przechodzi matka z dzieckiem, a drugie dziecko idzie przed nią. I dziecko nagle znika pod kołami samochodu” – mówili ci świadkowie, kierowca autobusu i kierowca karetki pogotowia.

Pełnomocnik matki chłopca, która miała w sprawie status oskarżycielki posiłkowej, mówił we wrześniu na początku procesu, że rodzina jest w Niemczech, gdzie trwa dalsze leczenie 6-latka.

Źródło: PAP Autor: Robert Fiłończuk

Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRewitalizacja przestrzeni zielonych w Rudzie Śląskiej
Następny artykułPodziękowania od Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Gliwice areną polskiej siatkówki