A A+ A++

27 września obchodzimy 84 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Ta data ma szczególne znaczenie dla Wojsk Obrony Terytorialnej, z uwagi na charakter formacji i dziedziczenie tradycji żołnierzy podziemia niepodległościowego. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 14 sierpnia 2018 roku, dzień 27 września został ustanowiony świętem Terytorialsów. Tegoroczne obchody święta WOT odbędą się 30 września w Rzeszowie, na Alei Cieplińskiego.

Podczas uroczystego apelu, wojskową asystę honorową wystawi 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Pozostałe brygady OT wystąpią z pododdziałami honorowymi i pocztami sztandarowymi. Uroczyste obchody na Alei Cieplińskiego zakończą się defiladą, która przejdzie ulicami Rzeszowa. Będzie to doskonała okazja, aby zobaczyć sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy WOT oraz najnowocześniejszy potencjał techniczny Sił Zbrojnych RP – czołgi Abrams i Leopardy, armatohaubice KRAB i K9, samobieżne moździerze RAK, Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak czy też zestawy przeciwlotnicze Hibneryt. Uroczystość uświetni także występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej.

Po uroczystym apelu przejdziemy do Ogrodów Bernardyńskich i przed Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie. Tam zorganizowany zostanie pokaz sprzętu wojskowego, zaprezentowane zostaną inne rodzaje służb mundurowych oraz piknik wojskowy, w którym weźmie udział WOT, 21 BSP, CWCR, Straż Graniczna, Służba Więzienna, Policja, Straż Pożarna, IPN oraz Lasy Państwowe. W czasie oglądania sprzętu będzie można posłuchać dobrej muzyki, a w punktach promocyjno – informacyjnych żołnierze opowiedzą o służbie w WOT oraz jak wstąpić w nasze szeregi. Dla najmłodszych zorganizowana zostanie specjalna strefa, w której znajdą się takie atrakcje jak: dmuchany plac zabaw, otwarte zjeżdżalnie (duże zoo), eurobungee czy też fotobudka. Odbędą się zabawy za które będzie można wygrać ciekawe nagrody. Każdy będzie mógł poczęstować się watą cukrową i popcornem. Animatorzy będą gotowi nałożyć kamuflaż wszystkim chętnym, którzy przyjdą na piknik. Nie zabraknie też pysznej wojskowej grochówki!

Program obchodów święta:

30 września 2023 r.:

– godz. 11.00 – Msza Święta w Kościele Garnizonowym pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Rzeszowie przy ul. Reformackiej 5;
– godz. 12.30 – Uroczysty Apel z okazji Święta WOT – Aleja Cieplińskiego w Rzeszowie;
– godz. 13.30 – 18.00 – piknik w Ogrodach Bernardyńskich i pokaz statyczny sprzętu wojskowego i innych rodzajów służb przy Podkarpackim
Urzędzie Wojewódzkim;

3 października 2023 r.

– godz. 15.00 – Nabożeństwo Dziękczynne w Prawosławnym Ordynariacie Wojska Polskiego w Warszawie przy ul. Żwirki i Wigury 9/13.
 

Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP, który swoją siłę buduje w oparciu o żołnierzy – ochotników. W ciągu 6 lat Terytorialsi nie raz udowodnili , że działają zgodnie ze swoją misją, którą jest – obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Pozostając „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko” – brali udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych i katastrof, prowadzili działania ratownicze w walce z pandemią, wspierali funkcjonariuszy Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej oraz nieśli pomoc sąsiadom z Ukrainy. Terytorialsi są gotowi do działania zarówno w czasie pokoju, kryzysu, jak i wojny. Pozostają w pełnej gotowości również do tego by ramię w ramię współdziałać z żołnierzami wojsk operacyjnych i wspólnie zapewniać bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie. Od początku istnienia WOT powstało 18 Brygad Obrony Terytorialnej, Centrum Szkolenia WOT i Batalion Dowodzenia WOT. Uruchomiona została również szkoła podoficerska SONDA i kurs kształcący kadry oficerskie – Agrykola.
 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBezpieczne przeglądanie sieci – najlepsze przeglądarki i ustawienia
Następny artykułMinikiwi – jesienny, jagodowy, polski superowoc, z najwyższą zawartość mio-inozytolu. Doskonały dla osób zmagających się z insulinoopornością, kobiet z PCOS, ale nie tylko