A A+ A++

Intel oficjalnie chwali się wypuszczeniem na rynek „najwydajniejszego na świecie procesora przeznaczonego dla komputerów stacjonarnych”, który osiąga bez zabiegu podkręcania prędkość 6 GHz na dwóch rdzeniach, jeśli temperatura procesora jest niższa niż 70 stopni Celsjusza (technologia Thermal Velocity Boost).

Jest przy tym niezwykle prądożerny, gdyż w trybie Extreme Power Delivery Profile pobiera do 320 W. Maximum Turbo Power to nieco mniej zużywanego prądu ze względu na zapotrzebowanie na poziomie 253 W. Natomiast bazowy pobór energii to 150 W. Podstawowe taktowanie procesora bez turbo ustalono na poziomie 3,2 GHz na każdym z 24 rdzeni fizycznych (8 rdzeni Performance i 16 rdzeni Efficient; posiada też 32 wątki).

Najnowszy Intel Raptor Lake 13. generacji działa na platformie LGA1700 (chipsety Intel Z690 i Intel Z790) wraz z obsługą do 128 GB pamięci RAM DDR5 lub DDR4. Procesor ma łącznie 68 MB pamięci podręcznej (L2 32MB i L3 36MB) i zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics 770. Ponadto wspiera do 20 złączy PCI wersji 5.0 i 4.0.

Intel Core i9-13900KS kosztuje 3699 zł z wliczonym podatkiem VAT i jest już dostępny w polskich sklepach. Procesor jest naprawdę piekielnie szybki, a konkurencja w postaci AMD dopiero szykuje się do premiery CPU z rodziny 7000X3D, które mogą dorównywać najmocniejszemu Intelowi.

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSerwis czołgów T-72 po rosyjsku. Naprawa zakończona eksplozją
Następny artykułŁódź Zarzew – nowy przystanek na kolejowej mapie aglomeracji łódzkiej