A A+ A++

W ubiegłym roku urodziny Łodzi były dość smutne. Magistrat przygotował co prawda atrakcje, ale tylko online. Podobnie zresztą było w przypadku innej słynnej imprezy – Festiwalu Światła (Light Move Festival). Wszystko oczywiście z powodu epidemii koronawirusa.

W tym roku atrakcje wróciły na ulice, ale to nie oznacza, że o COVID-19 nikt już nie pamięta. Wręcz przeciwnie. W okolicy pasażu Schillera znajduje się punkt szczepień. W sobotę od ręki w godz. 10-18 można przyjąć preparat Johnson & Johnson. Chętnych nie brakuje.

Wróćmy jednak do urodzin Łodzi. – Przygotowaliśmy na nie mnóstwo atrakcji. Oczywiście takie, żeby można było je zorganizować w dobie pandemii – mówi Piotr Kurzawa, menedżer ul. Piotrkowskiej. Słynny deptak, który wypełnia się łodzianami, jest centrum urodzinowych wydarzeń.

– Przyjechaliśmy tutaj z synkiem specjalnie, żeby zobaczyć sprzęt wojskowy. Bardzo nam się podoba. Zwłaszcza ten dron, co z daleka wygląda jak normalny helikopter – mówi Mariusz z osiedla Dąbrowa. Nieopodal inni łodzianie strzelają z karabinu. Jeszcze inni patrzą na pancerną limuzynę od cadillaca.

598. Urodziny Łodzi. Jak miasto się zmienia

Na Piotrkowskiej dzieje się (i jeszcze zadzieje) o wiele więcej. – Zacznijmy od koncertów na balkonach, które na całej długości ulicy będą bawiły przechodniów. Mnóstwo artystów ulicznych, którzy już po południu zaczną uatrakcyjniać tę przestrzeń. Będą akrobaci, mimowie, żywe rzeźby – mówi Kurzawa.

598. Urodziny Łodzi to jednak nie tylko ul. Piotrkowska. Koncerty organizowane są także na Księżym Młynie czy w EC1. Przy okazji można zobaczyć, jak bardzo zmieniły się te miejsca. Choć chyba największe wrażenie wywiera na łodzianach rewitalizowana ul. Włókiennicza.

– Mieszkałam tu pół wieku. Wyprowadziliśmy się wraz z sąsiadami do bloku przy ul. Kaliskiej sześć lat temu. Teraz to zupełnie inna kamienica – mówi Halina Woźniak, którą spotkaliśmy przy ul. Włókienniczej 16. – Przyjechaliśmy specjalnie, by zobaczyć, jak się zmieniła. Szkoda tylko, że nie można wejść.

Faktycznie, na dawnej ul. Kamiennej bramy odnawianych budynków są zamknięte. Można jednak wejść np. do remontowanej i zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Łodzianie zwiedzają także Orientarium w łódzkim zoo, które jesienią ma zostać otwarte (wszystkie atrakcje znajdują się tutaj).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułĆwiczenia ratownictwa wodnego – zalew Jagodno (zdjęcia)
Następny artykułJak to jest z akcjami debiutantów. Można dobrze zarobić?