Sytuacja na granicy litwesko-białoruskiej staje się napięta. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, powołując się na informacje litewskiej Straży Granicznej napisał na Twitterze, że coraz więcej migrantów próbuje przedostać się na Litwę. Wskazał też na znaczenie zapory na granicy. Z kolei polska Straż Graniczna poinformowała, że 56 osób próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski.
CZYTAJ TAKŻE:
— Białoruś w ONZ wzywa Polskę do zburzenia zapory na granicy. Powód? Mur ma zaburzać ekosystem Puszczy Białowieskiej
— Nielegalni imigranci próbowali dostać się do Polski dzięki… drabinie i przez rozlewiska rzek. Udaremniła to Straż Graniczna!
— Służby rozpracowały grupę przestępczą przemycającą migrantów do UE! To efekt współpracy Policji, Straży Granicznej i Europolu
Napięta sytuacja na granicy Litwy i Białorusi
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik we wpisie na Twitterze poinformował o napiętej sytuacji na granicy litwesko-białoruskiej i rosnącej liczny nielegalnych migrantów usiłujących dostać się na Litwę.
Wg litewskiej Straży Granicznej sytuacja na granicy z Białorusią znów staje się napięta, rośnie liczba migrantów, próbujących przedostać się na Litwę. Budowa fizycznej bariery na granicy litewsko-bialoruskiej jest „nadzwyczajnie ważna” i ma zostać w pełni ukończona do września
— napisał wiceminister Wąsik.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej
56 cudzoziemców próbowało w środę nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią; byli to m.in. obywatele Togo, Senegalu, Nigerii i Syrii – podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.
W opublikowanym na Twitterze krótkim komunikacie SG podała, że cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę przez rzeki: Wołkuszanka, Świsłocz i Leśna Prawa oraz przez teren ich rozlewisk. Wszystkie te osoby miały rosyjskie wizy.
Zapora na granicy
Kończy się budowa stalowej zapory na granicy z Białorusią. Trwają jeszcze prace na ok. kilometrowym odcinku, wykonawca poprosił o wydłużenie terminu do końca lipca – informowała kilka dni temu rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów.
Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim; wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego zakazu, który obowiązywał od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.
Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość dwustu metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; zakaz obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach granicznych.
wkt/Twitter/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS