W ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji skierowany zostanie strumień 556 mln euro o wykorzystania w latach 2021 – 2027. Transformacja energetyczna to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoją dziś regionalne gospodarki. Na Dolnym Śląsku wsparciem zostanie objęty subregion wałbrzyski, czyli powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki, kłodzki oraz miasto Wałbrzych.
Dzięki Funduszowi Sprawiedliwej Transformacji możliwe będzie dofinansowanie m.in. wdrażania technologii zapewniających tanią i czystą energię, redukcji emisji gazów cieplarnianych, regeneracja terenów zdegradowanych, ale także pomoc dla przedsiębiorców na tworzenie nowych miejsc pracy. Środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przyznawane będą na podstawie Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji, przygotowywanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Na Dolnym Śląsku taki plan powstaje przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego z lokalnymi samorządami, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami w ramach powołanej Grupy Roboczej ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Dokument określi obszary i potrzeby rozwojowe oraz wskaże działania możliwe do dofinansowania ze wskazanej puli 556 milionów euro. Dla subregionu wałbrzyskiego jest to ogromne wyzwanie i szansa na realizację wartościowych projektów i dalszy rozwój w oparciu o zieloną gospodarkę. Władze województwa w dalszym ciągu zabiegają o uwzględnienie w Funduszu zachodniej części naszego regionu, czyli Zagłębia Turoszowskiego.
Kwota znacznie przekraczająca w przeliczeniu 2 miliardy złotych dla południa województwa to zwieńczenie wielu miesięcy naszych trudnych rozmów, zarówno z przedstawicielami Komisji Europejskiej, jak i administracji krajowej. Dzięki dobrej współpracy z polskim rządem udało się wypracować taki algorytm, który gwarantuje, że gigantyczne pieniądze popłyną tam, gdzie są najbardziej potrzebne, czyli do pięciu powiatów byłego województwa wałbrzyskiego. Jest to pewien rodzaj sprawiedliwości dziejowej, ponieważ takie pieniądze powinny uruchomione być już wiele lat temu – wtedy, kiedy likwidowano Wałbrzyskie Zagłębie Węglowe – relacjonuje wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko.
Neutralność klimatyczna to maksymalne ograniczenie emisji dwutlenku węgla w przemyśle, transporcie i energetyce. W praktyce oznacza to m.in. konieczność przeprowadzenia kosztownych zmian w produkcji energii. Dzięki staraniom, w które zaangażowany był zarząd województwa, Dolny Śląsk może liczyć na potężne wsparcie finansowe na ich przeprowadzenie. Nasze województwo jest drugim, po regionie śląskim, z najwyższą kwotą wsparcia w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. O staraniach podejmowanych przez władze województwa w tej ważkiej kwestii informowaliśmy już w naszym portalu.
Kwoty w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, które otrzymają poszczególne województwa:
👉 Śląskie: 2 066 mln euro
👉 Dolnośląskie: 556 mln euro
👉 Wielkopolskie: 387 mln euro
👉 Łódzkie: 344 mln euro
👉 Lubelskie: 248 mln euro
👉 Małopolskie: 247 mln euro
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS