W dramatycznych okolicznościach przyszło nam świętować okrągłą rocznicę lokacji naszego miasta. Z powodu epidemii koronawirusa wiele planowanych wydarzeń z udziałem publiczności nie mogło się odbyć. Jednak Samorządowe Centrum Kultury starało się odwrócić uwagę mielczan od trudnej codzienności i – choćby na chwilę – skierować ją na bardziej radosne i odświętne tory.
Temu służył szereg działań zorganizowanych przez instytucje wchodzące w skład Samorządowego Centrum Kultury: Dom Kultury SCK, Muzeum Regionalne SCK i Miejską Bibliotekę Publiczną SCK. Niektóre z zaplanowanych działań miały wyglądać inaczej, epidemia raz po raz krzyżowała nam plany, ale SCK starało się mimo wszystko dać mielczanom możliwość współuczestniczenia w świętowaniu 550. rocznicy lokacji naszego miasta bez narażania ich na niebezpieczeństwo epidemiologiczne, stąd wydarzenia zaplanowane na październik i listopad musiały być przeprowadzać on-line. Są jednak i dobre strony tych wymuszonych zmian: wiele wydarzeń zostało zarejestrowane i jest możliwość sięgnięcia po nie na profilu FB oraz na koncie YouTube SCK, do czego organizatorzy serdecznie mielczan namawiają.
Warto podsumować działania związane z rocznicą 550-lecia lokacji Mielca i przypomnieć je pokrótce.
Maj
Finał plebiscytu „Mielczanin 550-lecia” – Grzegorz Lato
Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” ogłosił w maju rozstrzygnięcie plebiscytu „Mielczanin 550-lecia”.Ten niezwykle zaszczytny tytuł przypadł w udziale naszemu najwybitniejszemu sportowcowi, piłkarzowi Grzegorzowi Lato. W plebiscycie drugie miejsce zajął fotograf August Jaderny, a trzecie hetman Mikołaj Mielecki.
Wybór był bardzo trudny, bo na liście nominowanych byli: ks. Henryk Arczewski, Tadeusz Breyer, Walenty Działowski, August Jaderny, Wiktor Jaderny, Kazimierz Jagiellończyk, Edward Kazimierski, Andrzej Kędzior, Stanisław Klimczak, Grzegorz Lato, Maria Janina Liwo, Bronisława Machała, Edward Margański, Mikołaj Mielecki, Stanisław Nowaczyński, Wacław Oborski, Sebastian Peret, Karol Popiel, Aleksander Rusin, Tadeusz Ryczaj, Kazimierz Sabbat, Władysław Sikorski, Stanisław Steczkowski, Paweł Szoja, Eugeniusz Szyfner, Katarzyna Szyfnerowa, Stanisław Wasil, Kazimierz Antoni Weryński i Jacek Wiśniewski.
Zwycięzca konkursu będzie bohaterem filmu, który powstanie już niebawem.
Czerwiec
„Legenda o Mielcu czyli baśniowe początki naszego miasta.”
Kto założył Mielec? Kim był rycerz Paszko Trestka? Jak z naszym miastem wiąże się gryf? Co stało się zamkiem rodziny Mieleckich leżącym na wzgórzu przy nurcie Wisłoki?Muzealnicy z Muzeum Historii Regionalnej SCK „Pałacyk Oborskich”wyprodukowali baśń, której akcja toczy się wokół owianych tajemnicą początków historii Mielca. Widzowie, którzy jeszcze nie widzieli „Legendy o Mielcu…” mogą spodziewać się wartkiej akcji, wyrazistych postaci, sporą dozę humoru. Film, w którym wzięli udział pracownicy muzeum i Domu Kultury SCK, nosi tytuł „Legenda o Mielcu” i adresowany jest przede wszystkim do mielczan w każdym wieku. Premiera filmu odbyła się 19 czerwca. Produkcję można obejrzeć na kanale youtube Samorządowego Centrum Kultury. Produkcja jest jednym z wydarzeń realizowanych w ramach obchodów 550-lecia lokacji Mielca.
Lipiec-Wystawa plenerowa „Miasto. LUDZIE. Miejsca”
Sierpień- Wystawa plenerowa „Miasto. Ludzie. MIEJSCA”
Rocznica lokacji miasta to dobra okazja, aby przypomnieć i odkryć dla mielczan wyjątkowych ludzi związanych z naszym miastem, którzy dokonali rzeczy wybitnych i rozsławili nasze miasto. Tego dotyczyła pierwsza z zaplanowanych wystaw: „Miasto. LUDZIE. Miejsca”.Autorom drugiej wystawy „Miasto. Ludzie. MIEJSCA” z Domu Kultury SCK zależało na tym, aby mieszkańcy miasta bliżej poznali 17 najbardziej znaczącychmiejskichbudowli na zdjęciach z czasów ich najlepszej świetności. Aby ta wiedza była jak najbardziej dostępna, obie wystawy ulokowano w plenerze, w parku za Domem Kultury.
Z myślą o najmłodszych wystawom towarzyszyły wielkoformatowe, plenerowekolorowanki nawiązujące do tematu wystaw. Do kolorowania konieczne były jedynie mazaki suchościeralne, które należało zabrać z domu.
Mieszkańcy miasta chętnie zatrzymywali się podczas przechadzek, spacerów, czy nawet na trasie po zakupy przy planszach wystawowych.
Sierpień
Gra miejska – „Szlakiem mieleckich rzeźb”
W roku okrągłej rocznicy lokacji miasta Dom Kultury SCK dołożył starań, aby mielczanie, zwłaszcza młodsze pokolenia, mogli lepiej poznać swoje miasto, Miała temu służyć gra miejska, dzięki której jej uczestnicy mogli przejść, przebiec, lub przejechać rowerem trasę nazwaną „Szlakiem mieleckich rzeźb” i zobaczyć wszystkie pomniki i rzeźby miejskie ulokowane na terenie Mielca. Każda z rzeźb została opisana na specjalnej mapie wydanej na tę okazję i bezpłatnie udostępnionej w wielu punktach miasta (Dom Kultury, Urząd Miasta, Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich, Hotel Polski). Dzięki mapie optymalną trasą można było poruszać się od rzeźby do rzeźby, a warto wiedzieć, że jest ich w naszym mieście blisko 30! Na każdej z nich umieszczono specjalny kodQR, który po zeskanowaniu telefonem pozwalał zapoznać się z historią powstania konkretnego pomnika lub rzeźby w Internecie.
Organizatorzy także tym razem nie zapomnieli o najmłodszych mielczanach. Przygotowali dla nich specjalną trasę po Parku Oborskich. Podczas wędrówki po Parku dzieci w formie gier i konkursów poznawały historię rzeźb.
Gra miejska dostępna jest nadal, mapkę pobrać można na stronie: http://www.kultura.mielec.pl/rzezba
Lipiec – sierpień
Rocznicowe malowanki i tor ruchowy
Plastyczki Domu Kultury SCK stworzyły tor ruchowy, który przez wakacje służył najmłodszym mielczanom do pozytywnego wyładowania energii. Pomysłodawczynie zadbały o to, aby dzieci podczas zabawy miały okazję poznać kilka informacji o mieście: jak wygląda herb miasta, jakie kolory ma nasza flaga. Tor ruchowy powstał w parku za Domem Kultury. Tam też dzieci miały okazję brać udział w działaniach plastycznych, których tematem były fragmenty historii miasta, ale przedstawione w przystępny i zajmujący sposób.
Lipiec – sierpień
550 kolorowych ptaszków na 550-lecie lokacji naszego miasta –
takie wyzwanie podjęły nasze plastyczki z Domu Kultury SCK, które do wspólnej zabawy zaprosiły najmłodszych mielczan. Pomysł się przyjął, dzięki czemu różnobarwne ptaszki „obsiadły” drzewo w parku za Domem Kultury. Ta instalacja w przestrzeni miejskiej nawiązywała do hasła: „Mielec- tu rozwijają się skrzydła” i propozycją uczczenia rocznicy lokacji miasta adresowaną do najmłodszych. Autorki pomysłu podkreślały, że ptasie kolekcje tworzone z rodzicami lub dziadkami będą też dobrą okazją do wspólnych plastycznych działań i odpowiednią okazją, aby opowiedzieć im o najciekawszych momentach z historii miasta.
Wrzesień
Wystawa Stowarzyszenia Twórców Kultury Plastycznej im. Jana Stanisławskiego w Mielcu
Po prawie półrocznej przerwie spowodowanej pandemią Galeria ESCEK otworzyła swoje podwoje i zaprezentowała prace regionalnych twórców. W roku 550-lecia miasta Dom Kultury SCK pokazał różnorodność twórczą i wysoki poziom prac lokalnych artystów. Oprócz dzieł malarskich na wystawie zaprezentowano także rzeźby w drewnie oraz ceramikę.
„My jesteśmy wierni kibice…” – wystawa zdjęć autorstwa Jerzego Jarosza w Muzeum Historii Fotografii Jadernówka
10 września 2020 r. Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka” otworzyło wystawę fotograficzną „My jesteśmy wierni kibice”. Na wystawie eksponowane są archiwalne zdjęcia z lat 1965-1979 autorstwa Jerzego Jarosza, które przybliżają historię Stali Mielec z nieco innej perspektywy. Tym razem piłkarze, choć widoczni na fotografiach, nie są tutaj najważniejsi. Autor zdjęć zwraca szczególną uwagę na kibiców, którzy towarzyszyli zawodnikom w drodze do sukcesów. To im poświęcona jest ta wystawa. Na próżno szukać statystyk, składów czy wyników meczów. Znakomite kadry uchwyciły natomiast nieistniejące już drewniane trybuny, drewniane kasy biletowe czy prymitywne drewniane toalety. To hołd dla mieszkańców, którzy żyli sukcesami zawodników, niezależnie od warunków pogodowych, czy ciasnoty na stadionie, wiernie zajmowali miejsca tam, gdzie to było możliwe, często nawet na drzewach, czy samochodach. Wszystko po to, by być świadkiem tych, jak się okazało, przełomowych i spektakularnych wydarzeń dla mieleckiego a także krajowego sportu.
Teledysk do piosenki „Nasz Mielec”
Piosenka „Nasz Mielec” jest w naszym mieście coraz popularniejsza, stąd pomysł, aby nagrać do niej teledysk i umieścić go w sieci. Któż inny bardziej kojarzy się z tą piosenką, niż działający przy Domu Kultury SCK Zespół Wokalny „Kameleon”. I to właśnie młodzi artyści z „Kameleona” pod dyrekcją instruktorki muzyki, Jolanty Dudzik, dokonali nagrania do teledysku, a jego premiera on-line odbyła się 17 listopada na kanale YouTube Samorządowego Centrum Kultury. Młodzi mielczanie zadedykowali teledysk swojemu rodzinnemu miastu z okazji okrągłej rocznicy jego powstania.
Listopad
Wystawa „Mielec jak malowany”w Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK
Od 6 listopada w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu gości wystawa „MIELEC JAK MALOWANY”. Autorami prezentowanych prac są członkowie Klubu Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera, a ekspozycja powstała z myślą o uczczeniu 550-lecia lokacji Mielca.
Wystawa pod znamiennym tytułem „MIELEC JAK MALOWANY” pokazuje, jak ważne dla mieleckich artystów jest ich rodzinne miasto. Jest i druga strona medalu – dzięki wystawie łatwiej uświadomić sobie, jak ważna w życiu miasta jest rola twórców. W ich pracach znajdziemy zarówno bogatą przeszłość, jak i dzień dzisiejszy miasta.
„MIELEC SŁOWEM I OBRAZEM” w Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK
„MIELEC SŁOWEM I OBRAZEM” to wystawa publikacji książkowych pozyskanych przede wszystkim ze zbiorów Centrum Wiedzy o Mielcu i Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej Na wystawie znalazły się te najbardziej cenne dla mieleckiego czytelnika publikacje z zakresu historii o Mielcu, m.in. studia i materiały z dziejów miasta i regionu „Mielec” prof. Feliksa Kiryka, czterotomowa „Encyklopedia miasta Mielca” Józefa Witka. Na wystawie znalazły się również publikacje i albumy poświęcone rozwojowi PZL „Mielec” (od COP do SSE), Stali Mielec, edukacji, zabytkom i kulturze. Wszystkie woluminy są dostępne do wypożyczenia w naszej mieleckiej książnicy. Wystawa przygotowana została z okazji 550-lecia lokacji miasta.
„Zdarzyło się w Mielcu – 550 lat miasta” – wystawa w Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich
Z okazji 550-lecia Mielca Muzeum Historii Regionalnej zaprezentowało, na razie online, zupełnie nową wystawę pt. „Zdarzyło się w Mielcu. 550 lat miasta”. Odbiorcy mają okazję przenieść się w czasie i prześledzić rozwój miasta od czasów prehistorycznych przez średniowiecze, nowożytność aż do dzisiaj. Wspaniałe przedmioty tj. zbroja husarska, działko z samolotów MIG, kości mamuta czy trofea Stali Mielec w połączeniu z ciekawymi multimediami zapewnią widzom wielu wrażeń. Otwarcie wystawy online odbyło się 12 listopada 2020 r., a dla zwiedzających ekspozycja dostępna będzie jak tylko krajowe władze zezwolą na otwarcie muzeów.
„MIASTO. REGION.LUDZIE. W 550.ROCZNICĘ LOKACJI MIASTA MIELCA”- Konferencja naukowa online
Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich zorganizowało wirtualną konferencję naukową. W wydarzeniu udział wzięło 11 prelegentów z Kolbuszowej, Krakowa, Lublina, Mielca, Sokołowa Małopolskiego, Stalowej Woli i Tarnowa. Zaprezentowali oni wiele nowych, niezwykle interesujących informacji dotyczących Mielca oraz jego mieszkańców. Konferencja odbyła się na żywo 14 listopada, a zapis transmisji można obejrzeć na:https://eurzad.um.mielec.pl/esp/transmisje/player
Mielecka podróż w czasie 1470-2020. 55 historii na 550 lat Miasta Mielca
Premiera 20 listopada- wtedy będą materiały- ewentualnie można je zdobyć z Pałacyku
Nowa aranżacja wnętrz zakładu fotograficznego Jadernych
Z okazji 550-lecia Lokacji Miasta Mielca Muzeum Historii Fotografii Jadernówka przygotowało nową aranżację wnętrz zakładu fotograficznego Jadernych. Dodatkowo pracownicy Jadernówki zaplanowali dla zwiedzających szereg niespodzianek związanych z fotografią. Nową aranżację obejrzeć można na razie jedynie wirtualnie, wnętrza zostaną otwarte dla zainteresowanych jak tylko to będzie możliwe.
O lokacji miasta Mielca słów kilka– prezentacja/filmik- kanał YouTube
Długoletnie plany, królewska zgoda i sam akt lokacyjny to kamienie milowe w historii Mielca i regionu.W kolejnym odcinku cyklu „Mikro historie mieleckie” pracownicy Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich opowiedzieli o procesie lokowania naszego miasta.
Msza jazzowa w wykonaniu mieleckich muzyków
Wykonaniem fragmentu „Latin jazz mass” Martina Völlingera mieleccy muzycy zakończyli obchody 550-lecia lokacji naszego miasta. Artyści zaprezentowali dwie części tej znanej mszy jazzowej. Premiera mini koncertu on-line odbyła się 20 listopada na kanale YouTube SCK. Część instrumentalną wykonało pięciu mieleckich muzyków: Mateusz Ozga (fortepian), Ryszard Kusek (kontrabas), Karol Bik (perkusja), Piotr Gruszecki (saksofon). Fragmenty wokalne utworu wykonał Chór Nauczycielski „Akord” ZNP i SCK. Całością dyrygował prof. Grzegorz Oliwa, który był pomysłodawcą koncertu. Organizatorem wydarzenia jest Dom Kultur SCK w Mielcu.
Całość koncertu planowana jest już z udziałem publiczności na wiosnę 2021 roku. Będzie to wydarzenie podsumowujące obchody 550-lecia lokacji miasta.
Projekty dodatkowe, nawiązujące do 550-lecia lokacji Miasta Mielca, realizowane przez Dom Kultury SCK w Mielcu
24 sierpnia do 18 października
Mielecki Teatr Radiowy – dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2021
Dom Kultury SCK od sierpnia realizował projekt pt. „Mielecki Teatr Radiowy”. Jego uczestnikami byli uczniowie V LO, którzy swoją pracę – słuchowisko radiowe o Mielcu, zadedykowali rodzinnemu miastu, które w tym roku obchodzi 550-lecie lokacji.
Słuchowisko radiowe od początku do końca stworzyli uczniowie, chociaż sporą pomocą była seria warsztatów aktorskich, w jakich wzięli udział. Projekt trwał od 24 sierpnia do 18 października, a jego celem było uaktywnienie młodych mielczan, którzy interesują się teatrem i stworzenie im warunków do realizacji ich twórczych pasji.
Już w sierpniu młodzi mielczanie wzięli udział w pierwszych spotkaniach, podczas których tworzyli fundamenty historii, którą chcieli opowiedzieć, potem pisali scenariusz i nagrywali pierwsze dźwięki do słuchowiska. Akcję osadzili w Mielcu, podczas wakacyjnych miesięcy, stąd tytuł słuchowiska: „Wakacje w Mielcu”.
Premiera słuchowiska stworzonego w ramach projektu odbyła się 18 października, ale nadal można je odtworzyć na kanale youtube Samorządowego Centrum Kultury. Uczestnicy projektu pracowali pod kierunkiem polonistki Doroty Świst z V LO i z-cy dyrektora SCK ds. Domu Kultury Justyny Pomykały –Berrached.
Październik – listopad
„Oborski. Michałowski. Chopin” – projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020
Maksymilian Oborski. Piotr Michałowski. Fryderyk Chopin – los zetknął ich wielokrotnie, połączyła znajomość, czy nawet wieloletnia przyjaźń, a ich biografie mogłyby dokumentować podręczniki historii Polski XIX wieku. W ramach projektu Dom Kultury zrealizował wystawę w Galerii ESCEK we współpracy z Muzeum Okręgowym w Koninie, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Muzeum Narodowym w Krakowie. Galeria zaprezentowała m. in. ponad 100 prac Maksymiliana Oborskiego, reprodukcje prac Piotra Michałowskiego czy faksymilia listu Fryderyka Chopina pisanego z Paryża do Maksymiliana Oborskiego. Dodatkowo odbył się koncert „Z sercem rozczulonym i ze łzą w oku…”. Utwory Fryderyka Chopina wykonywał Piotr Kopiński. 14 listopada odbyła się internetowa premiera II części koncertu „Z sercem rozczulonym…” w wykonaniu pianistów Agnieszki i Piotra Kopińskich. Pianiści wykonali Koncert e-moll Fryderyka Chopina wraz ze składem, który w czasach kompozytora najczęściej towarzyszył wykonaniom jego koncertów (obecnie znamy głownie wykonania koncertów Chopina z orkiestrą symfoniczną). Wybitnym pianistom NOSPR–u towarzyszył kwintet smyczkowy w składzie: Sylwia Mierzejewska (skrzypce I), Jan Doleżyczek (skrzypce II), Agnieszka Jarzęcka (altówka), Marianna Sikorska (wiolonczela), Adam Bogacki (kontrabas). Koncert można oglądać na kanale YouTube SCK.
Piotr Kopiński przygotował także wykład edukacyjny dla słuchaczy MUTW. W ramach projektu wydana została również dwujęzyczna publikacja prezentująca sylwetki trzech wielkich romantyków, a także edukacyjna wystawa przenośna skierowana do młodzieży. Wędrówkę wystawy po mieleckich szkołach średnich przerwała decyzja premiera o ich zamknięciu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS