A A+ A++

Depresja to niejedyna choroba mózgu, której na pierwszy rzut oka nie widać i wokół której wciąż krąży wiele szkodliwych mitów. Podobnie jest z epilepsją, czy schizofrenią. Niestety o tych dwóch chorobach, w publicznej debacie, nie mówi się prawie wcale. Brakuje wiedzy, a to może prowadzić do stygmatyzacji. Co więcej okazuje się, że nieprawdziwym przekonaniom ulegają także lekarze.

Brak wiedzy bardzo często prowadzi do stygmatyzacji, a ta z kolei może prowadzić do poważnych skutków, ponieważ może nasilać problemy zdrowotne, sprzyjać izolacji społecznej oraz wykluczeniu, a także powodować trudności w życiu zawodowym i społecznym. To właśnie w odpowiedzi na te wyzwania powstała kampania „Wyprostuj Spojrzenie”. Jej celem jest mówienie o chorobach mózgu we właściwy sposób i korygowanie błędnych przekonań, aby osoby chorujące mogły pozbyć się poczucia wstydu i lęku.

Kampanię zainicjowały: Fundacja Nie Widać Po Mnie oraz Fundacja EPI-Bohater. Punktem wyjścia kampanii jest raport z badania stygmatyzacji chorych z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego, którego celem było poznanie aktualnego poziomu wiedzy i obecnych w społeczeństwie mitów oraz stereotypów dot. chorób mózgu, takich jak depresja, schizofrenia i epilepsja wśród Polaków. 

Szacuje się, że w Polsce ok. 1.200.000 osób choruje na depresję, 385.000 osób choruje na schizofrenię, a ok. 400.000 osób choruje na padaczkę, a jakie mamy przekonania na temat tych chorób?

Co Polacy wiedzą na temat schizofrenii, depresji i epilepsji?

Prezentujemy wybrane dane z RAPORTU.

85% badanych uznaje choroby psychiczne za prawdziwe schorzenia. Wciąż istnieje jednak grupa osób uważających, że depresja to „wymysł naszych czasów” lub „wymówka przed pracą/szkołą” (po 10 %). 6% pytanych twierdzi wręcz, że „depresja nie istnieje”. To jednak lepszy wynik niż wśród lekarzy.

Dane z badania wskazują również, że ankietowani niestety mniej zrozumienia w zakresie chorób psychicznych okazują dzieciom i młodzieży. Według co piątej osoby (21%) osoby w wieku nastoletnim udają choroby psychiczne, by zwrócić na siebie uwagę. W dużej grupie badanych panuje też opinia, że choroby psychiczne są często mylone z problemami okresu dojrzewania (41%).

Według 15% ankietowanych kryzys psychiczny to oznaka słabości – tyle samo osób twierdzi, że choroby psychiczne to temat tabu i nie powinno się o nich rozmawiać. Zdecydowana większość badanych (93%) zgodziła się, że osoby chore na depresję potrzebują wsparcia ze strony bliskich.

Według badanych najbardziej skuteczne formy leczenia depresji to psychoterapia (81%), farmakoterapia (71%) oraz aktywność fizyczna (69%).

Większość ankietowanych słusznie uznała za prawdziwe stwierdzenie, że „osoby ze schizofrenią mogą być empatyczne i wrażliwe” (89%), „na schizofrenię może zachorować każdy” (82%), oraz że „osoby ze schizofrenią mogą samodzielnie funkcjonować” (81%). 

W społeczeństwie też wciąż panuje mit, że osoby chore na schizofrenię mają wiele osobowości. Zgadza się z nim  64% badanych. Ponadto, według aż co drugiego respondenta (53%) osoba chorująca na schizofrenię jest niezrównoważona lub nieprzewidywalna.

Największy poziom niewiedzy ankietowanych dotyczył padaczki (epilepsji). Tylko co drugi badany (50%) uznał stwierdzenie „osoby z padaczką powinno się izolować” za fałszywe. 20% ankietowanych uważa, że osoby z epilepsją nie mogą prowadzić normalnego życia.

Co drugi badany (54%) niesłusznie potwierdza, że gdy osoba z padaczką ma napad, należy jej włożyć coś do ust, a dla co trzeciego respondenta (34%) każdy rodzaj padaczki objawia się utratą przytomności i drgawkami.

Padaczka, to choroba wokół której krąży wiele krzywdzących mitów – czas je obalić!

Lekarze o depresji, schizofrenii i epilepsji wiedzą zbyt mało?

Jako Fundacja Nie Widać Po Mnie zapytaliśmy lekarzy, co oni sądzą o zaburzeniach psychicznych, czy w ogóle chorobach degeneracyjnych mózgu. 54% ankietowanych lekarzy uważa, że depresja to wymysł naszych czasów, a 46% uważa, że depresja w ogóle nie istnieje.  Co więcej, w przypadku schizofrenii, kiedy mówimy o samej zmianie leczenia psychiatrycznego, to 49% ankieto3wanych lekarzy uważa, że pacjenci ze schizofrenią powinni być leczeni wyłącznie w szpitalach – mówi  Urszula Szybowicz, prezes fundacji „Nie Widać Po Mnie”, koordynatorka projektów dotyczących profilaktyki zdrowia psychicznego.

Dr hab. n. med. Dominika Dudek, psychiatra, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przyznała, że również była zaskoczona wynikami badania wśród lekarzy:

Niestety to naprawdę dużo i ja byłam bardzo zaskoczona, a z drugiej strony nie do końca byłam zaskoczona. Jestem lekarzem praktykiem, pracuję w ogromnym wielospecjalistycznym szpitalu uniwersyteckim i  mam do czynienia z ciężko chorymi pacjentami, hospitalizowanymi, ale też pacjentami z wielochorobowością. I niestety dość często spotykam się z sytuacjami, że pacjenci, którzy mają rozpoznanie psychiatryczne, są przez innych medyków traktowani po macoszemu. Szybko skonsultować, byle pacjent wrócił na tę psychiatrię. Lekarze boją się. Myślę, że wciąż pokutuję taka trochę stara wiedza. Jednak od pewnego czasu inaczej uczymy studentów. Od pewnego czasu w naszych programach nauczania jest znacznie więcej zajęć z komunikacji z pacjentem, z różnych umiejętności psychologicznych, z umiejętności rozumienia też emocji pacjenta. Też od pewnego czasu, ale to naprawdę jest kwestia ostatnich lat, a nie ostatnich dziesięcioleci, na coraz więcej konferencji – różnych specjalności medycznych – są zapraszani psychiatrzy. Sesje są interdyscyplinarne z psychiatrą i cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Nie ma wątpliwości, że kampanie edukacyjne, budujące społeczną świadomość i obalające szkodliwe mity i przekonania są potrzebne. Potrzebne są również działania, takie jak szkolenia, skierowane bezpośrednio do lekarzy. 

Mecenasem kampanii jest Angelini Pharma. Patronatami   honorowymi   inicjatywę   objęło   Polskie   Towarzystwo   Psychiatryczne, Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, a także Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Ambasada Włoch.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie mecenasa kampanii, firmy Angelini Pharma, w dniach 27.06.2024 – 09.07.2024 przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów on-line (CAWI) na grupie 1021 osób powyżej 16. roku życia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułНа Рівненщині затримали військову районного ТЦК – у чому її звинувачують (фото)
Następny artykułPiS: Seniorzy, niestety rządzący obniżyli “czternastkę”