A A+ A++

W związku z napływem nielegalnych imigrantów Litwa zbuduje długi na 508 kilometrów płot na granicy z Białorusią. Zadecydował o tym dziś Sejm w Wilnie, uchwalając w trybie nadzwyczajnym specjalną ustawę.

Granica Litwy z Białorusią. 20 lipca 2021 r. Zdj. IA/belsat.eu

Projekt ustawy poparło 80 posłów w 141-osobowym parlamencie, dwóch opowiedziało się przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

W dokumencie zapisano, że budowa ogrodzenia na granicy jest szczególnie ważna dla państwa litewskiego i dlatego przewidziane zostały uproszczone reguły przetargów.

– Konieczne jest zbudowanie silnej i bezpiecznej granicy z Białorusią i to jak najszybciej – podkreśliła minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite, przedstawiając projekt w parlamencie.

Zgodnie z pierwotnym planem ogrodzenie miało stanąć w ciągu dwóch lat. Minister poinformowała, że uchwalona ustawa pozwoli skrócić czas budowy o połowę.

Litwa: granicę w Druskiennikach zabezpieczy drut kolczasty i policja z Estonii

Ogrodzenie graniczne ma się składać z dwóch elementów. Pierwszym będą zasieki typu concertina ułożone w trzech poziomach w formie piramidy. Drugim elementem będzie metalowy, czterometrowy płot w kształcie litery Y, na górze którego również zostanie zamontowana concertina. Część ogrodzenia zostanie wkopana w ziemię.

Szacuje się, że koszt projektu wyniesie około 152 mln euro. Finasowanie przewidziane jest z budżetu państwa, ale niewykluczone, że zostanie również wykorzystane wsparcie unijne.

Sejm Litwy zezwolił też na użycie wojska w sytuacjach nadzwyczajnych i przyznał mu więcej uprawnień w rozwiązywaniu kryzysów. W tym celu we wtorek wprowadzone zostały zmiany w przepisach dotyczących sił zbrojnych.

Nad Niemnem: gorąca granica Europy

Większością głosów parlament ograniczył również liczbę miejsc, w których można składać wnioski azylowe. Zgodnie z przyjętym prawem, po ogłoszeniu na Litwie stanu wojennego, stanu wyjątkowego, czy sytuacji nadzwyczajnej, wniosek o azyl można złożyć w punktach kontroli granicznej lub strefach tranzytowych Państwowej Straży Granicznej przy legalnym wjeździe do kraju.

Problem migracji nasilił się pod koniec maja. Ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły w tym roku litewsko-białoruską granicę, wynosi ponad 4 tys. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów.

Do pół roku bez wyroku. Sejm Litwy pozwolił zatrzymywać nielegalnych migrantów

Władze Litwy od tygodnia stosują taktykę zawracania migrantów. Są oni kierowani na przejścia graniczne lub do placówek dyplomatycznych. W poniedziałek szefowa MSW Litwy podpisała kolejne rozporządzenie, na mocy którego każdy, kto nielegalnie przekroczył granicę, a będzie chciał powrócić do swego kraju, otrzyma bilet i 300 euro.

Wilno jest przekonane, że napływ imigrantów to efekt działań Mińska, który w ten sposób reaguje na unijne sankcje i litewskie wsparcie dla białoruskiej opozycji.

Dialog z Łukaszenką? Litwa stawia jasne warunki

cez/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyrodny syn znęcał się nad matką!
Następny artykułPół tysiąca osób broniło TVN w Toruniu: “Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska”