A A+ A++

Jak uzyskać dodatkowe 500 zł od ZUS? Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji przyznawane jest od miesiąca, w którym spełni się wymagane warunki. Kto może starać się o takie świadczenie? Czy 500 plus dla seniora należy się tylko seniorom? Jakie są potrzebne orzeczenia?

Orzeczenie do ZUS. Dokumenty potrzebne do otrzymania 500 plus dla seniora

Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, trzeba spełnić konkretne warunki. Podobnie, jak przy innych świadczeniach należy złożyć do ZUS odpowiedni wniosek. Można zrobić to w każdej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przesłać pocztą lub elektronicznie poprzez platformę usług elektronicznych ZUS. Dokument może złożyć w imieniu zainteresowanego opiekun faktyczny czy też pełnomocnik. 

Do wniosku należy także dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo. 

Dokumentem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji, na podstawie którego ZUS może ustalić prawo do świadczenia uzupełniającego, jest również:

  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji

Czytaj również: Dobre wiadomości dla emerytów. Dodatkowe pieniądze już wiosną!

Co jeśli nie mam orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji?

Jak informuje ZUS, jeśli nie masz orzeczenia albo upłynął okres, na które zostało ono wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku, oraz – jeśli posiadasz – dokumentację medyczną i inne dokumenty, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji, np.:

  • kartę badania profilaktycznego,
  • dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej.

Jeśli posiadasz – dołącz także orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Dla kogo 500 zł? Komu przysługuje świadczenie uzupełniające? 

ZUS dokładnie wyjaśnia, komu przysługują dodatkowe pieniądze w ramach świadczenia uzupełniającego. Jest kilka warun … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMandat od straży miejskiej? To widzimisię strażnika. NIK sprawdziła wrocławską straż miejską
Następny artykułPo rozmowie prezydenta z prowokatorem. Doradca Dudy: mogła zostać oczyszczona, nie wiem, co przemontowano