A A+ A++

Ciepłe, wiosenne dni i przyjemny wiatr sprzyjają suszeniu prania na balkonie. Pranie schnie szybko, a w domu pojawia się przyjemny zapach świeżości. Trzeba jednak uważać, by nie zapłacić mandatu.

Fot. Pixabay

Wieszanie prania na balkonie to powszechna praktyka w wielu polskich domach. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w niektórych sytuacjach może to grozić mandatem w wysokości nawet 500 zł. Choć same przepisy prawa nie regulują bezpośrednio kwestii suszenia ubrań na balkonie, to pewne okoliczności mogą sprawić, że ta czynność będzie nas słono kosztować.

Regulaminy wspólnot i spółdzielni

Wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w swoich regulaminach porusza kwestie dotyczące suszenia prania. Nierzadko wprowadzają one zakaz wywieszania prania poza balustradę balkonu. Takie zapisy mają na celu dbałość o estetykę budynku i zapobieganie sytuacjom, gdy mokre ubrania „ozdabiają” elewację.

Jeśli mieszkamy w budynku zarządzanym przez wspólnotę lub spółdzielnię, warto zapoznać się z obowiązującym regulaminem. Ignorowanie jego zapisów może skutkować nie tylko upomnieniem, ale także karą finansową.

Uciążliwość dla sąsiadów

Nawet jeśli nasz budynek nie ma szczególnych regulacji dotyczących suszenia prania, to wciąż musimy pamiętać o komforcie naszych sąsiadów. W przypadku, gdy woda z mokrych ubrań będzie notorycznie ściekać na balkon sąsiada piętro niżej, możemy narazić się na jego pretensje.

Jeśli zwrócenie uwagi przez sąsiada nie przyniesie efektów i będziemy uporczywie naruszać jego przestrzeń, sprawa może skończyć się mandatem. W takich sytuacjach zastosowanie znajdują ogólne paragrafy dotyczące zakłócania spokoju i porządku publicznego.

Jak suszyć pranie na balkonie?

Aby uniknąć problemów związanych z suszeniem prania na balkonie, warto stosować się do kilku prostych zasad:

  1. Sprawdźmy regulamin naszej wspólnoty lub spółdzielni i przestrzegajmy zawartych w nim zapisów.
  2. Wieszajmy pranie w taki sposób, aby nie wystawało poza balustradę i nie ściekało na balkony sąsiadów.
  3. Używajmy suszarek balkonowych, które pozwalają na wieszanie prania w obrębie naszego balkonu.
  4. Jeśli to możliwe, suszymy pranie w godzinach, gdy nasza obecność na balkonie nie będzie uciążliwa dla sąsiadów (np. nie wieczorem czy w nocy).

Pamiętajmy, że balkon to część wspólnej przestrzeni budynku i korzystając z niego, powinniśmy szanować komfort innych mieszkańców. Odrobina zdrowego rozsądku i dobrosąsiedzkich relacji pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i mandatów.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKardynał Stanisław Dziwisz: Jan Paweł II żyje w sercach i umysłach ludzi
Następny artykułI liga M: BBTS zagra o awans do PlusLigi