A A+ A++

Właściciele psów i kotów od niedawna mają możliwość otrzymania specjalnego dodatku na swojego czworonoga. Program ten nazwany został “500 plus na psa i kota”. Czy w Krośnie można uzyskać dofinansowanie zabiegów weterynaryjnych?

“500 plus na kota i psa” to nieformalna nazwa nowego projektu, którego celem jest walka z bezdomnością tych czworonogów. Właściciele psów i kotów mogą uzyskać dofinansowanie zabiegów weterynaryjnych. W ramach dodatku urząd gminy lub miasta może w stu procentach pokryć koszt sterylizacji czy chipowania psów i kotów. Ceny w lecznicach to od 100 do nawet 500 złotych, stąd nieformalna nazwa nowego projektu.

Każdy urząd miasta oraz gmina sama decyduje o wysokości dofinansowania. W Krośnie taki program funkcjonuje od kilkunastu lat. W ramach realizacji zadań Gminy związanych z zapobieganiem bezdomności zwierząt i zapewnieniem opieki zwierzętom wolno żyjącym, prowadzi się m.in. akcję sterylizacji i kastracji zwierząt. 

– W ramach akcji podpisywane są umowy na wykonanie zabiegów przez lecznice weterynaryjne. Zgodnie z umowami Gmina Miasto Krosno pokrywa w całości koszt zabiegów dla zwierząt wolno żyjących oraz dofinansowuje w 50% koszty zabiegu dla zwierząt, których opiekunami są mieszkańcy miasta. Dodatkowo każdy pies, którego opiekun jest mieszkańcem miasta Krosna, może zostać za darmo oznakowany mikroczipem – mówi rzecznik Urzędu Miasta Krosna, Joanna Sowa.

W celu przeprowadzeniu zabiegu należy umówić się z wybraną lecznicą. Na zabieg należy udać się z książeczką zdrowia zwierzęcia i dokumentem potwierdzającym fakt zamieszkania w mieście Krośnie. 

– W przypadku kotów wolno żyjących należy chęć skorzystania z dofinansowania zgłosić do Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami Urzędu Miasta Krosna. Przed zabiegiem weterynarz sporządza stosowne oświadczenie, że zwierzę poddane zbiegowi jest zwierzęciem wolno żyjącym. Ta zasada nie dotyczy organizacji zajmujących się opieką nad zwierzętami, z którymi współpracuje gmina miasto Krosno – dodaje rzecznik.

Gmina Miasto Krosno realizuje również zadania w ramach opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Urząd posiada umowę ze schroniskiem dla zwierząt, ale również pokrywa koszty działania Przytuliska i Kociarni. Każdy wyłapany na terenie miasta pies, którego opiekuna nie jesteśmy w stanie ustalić, jest znakowany mikroczipem. Opieka dotyczy zarówno bezpańskich psów, jak i kotów.

– Dzięki współpracy z Krośnieńskim Stowarzyszeniem Ochrony Zwierząt oraz Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Zwierząt OTOZ Animals Krosno udaje się zapewnić właściwą opiekę zwierzętom. Ponadto organizacje te aktywnie  przeprowadzają akcje adopcyjne, dzięki czemu od kilku lat żadne zwierzę z terenu miasta Krosna nie trafiło do schroniska. Oczywiście należy także wspomnieć i podziękować wszystkim, którzy wspierają te działania poprzez prowadzenie rożnych zbiórek czy dokonanie wpłat finansowych zasilających działalność organizacji – dodaje Joanna Sowa.

Autor: Marcin Polak

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Если Россия снова пойдет на Киев, мы уже готовы”. Интервью с операционным директором “Новой пошты” Евгением Тафийчуком
Następny artykułВ Україні оголошено штормове попередження: де буде найгірше