A A+ A++

500 nowoczesnych mieszkań ma zostać zbudowanych w Tomaszowie Mazowieckim. Mają w nich zamieszkać nie tylko młode małżeństwa na starcie swojej dorosłej drogi, ale także rodziny zamieszkujące dzisiaj w starych czynszówkach z piecami węglowymi. Nowe mieszkania poprawią więc jakość życia kilkuset tomaszowskich rodzin. Co ważne, podstawowym celem społecznej inicjatywy mieszkaniowej (SIM) jest budowa budynków mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu z możliwością stopniowego dojścia do własności. Wczoraj przedstawiciele dziewięciu samorządów podpisali w magistracie list intencyjny w sprawie utworzenia spółki SIM KZN Łódzkie Centrum.

Spółkę utworzą poza Tomaszowem Mazowieckim także: Biała Rawska, Działoszyn, Inowłódz, Koluszki, Nowe Miasto nad Pilicą, Pajęczno, Ujazd i Zduńska Wola. W sumie, na przestrzeni najbliższych kilku lat ma powstać  ponad 1000 mieszkań. Najwięcej na terenie powiatu tomaszowskiego, ponieważ uczestnictwo w projekcie zadeklarowali także wójtowie Artur Pawlak z Ujazdu oraz Bogdan Kącki z Inowłodza.

– Potrzeba budowy mieszkań w Tomaszowie Mazowieckim, jak i pozostałych gminach uczestniczących w projekcie SIM jest ogromna. Chcemy, aby komfort życia mieszkańców był coraz lepszy. Dlatego cieszy ta niezwykle ważna inicjatywa rządu premiera Mateusza Morawickiego, dzięki której będziemy mogli sfinansować bezzwrotnymi środkami budowę mieszkań w 60%. Współpraca zawsze przynosi korzyści. Współpraca na każdym szczeblu. Wierzę, że i tak będzie tym razem. Dzięki temu ponad 500 tomaszowskich rodzin otrzyma na przełomie 2024/2025 roku klucz do mieszkań nowoczesnych, wyposażonych w windę, parkingi podziemne oraz inne innowacyjne rozwiązania. Cieszę się, bo inwestycja ta pozwoli również na dalszą rewitalizację miasta w zakresie gospodarki zdewastowanym zasobem komunalnym – mówił w czasie podpisywania listu intencyjnego  Tomaszowa Mazowieckiego, Marcin Witko.

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego podkreśla też, że projektowane budynki będą spełniać wymogi dotyczące ochrony klimatu, m.in. w kwestii zagospodarowania wód opadowych i energooszczędności, co jest szczególnie ważne z uwagi na wysokie natężenie pyłów związanych z tzw. niską emisją

 

 

W województwie łódzkim jest duże zapotrzebowanie na mieszkania komunalne dla osób, których nie stać na zakup mieszkań na kredyt od komercyjnych deweloperów. Ceny rynkowe najmu osiągają niebotyczne kwoty, co widać także na przykładzie Tomaszowa Mazowieckiego.  Krajowy Zasób Nieruchomości ponad pół roku temu powołał już jedną podobną spółkę w województwie.  Weszły do niej: Bełchatów, Brzeziny, Pabianice, Radomsko, Sieradz i Skierniewice. Kapitał zakładowy tam wynosi 32 mln zł. Szacunkowe plany inwestycyjne w oparciu przewidują budowę 647 lokali, w tym zaprojektowanie dla każdej inwestycji po kilka lokali usługowych. Tomaszowska spółka ma plany jeszcze bardziej ambitne

 

 

– Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, to program rządu Mateusza Morawieckiego. Realizując jego założenia w ciągu dziewięciu miesięcy, powołaliśmy 22 spółki. Obecnie tworzona spółka SIM KZN Łódź Centrum jest pierwszą w tym roku. Procedujemy jej powstanie mimo, że w województwie łódzkim jedna spółka już powstała, ale wiem, że mieszkania są tu bardzo potrzebne. Przypomnę że my budujemy mieszkania dla polskich rodzin, tych które mają zdolność czynszową, ale nie mają zdolności kredytowej – powiedział otwierając wczoraj konferencję prasową konferencję, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości  Arkadiusz Urban.

Program Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa wprowadzony został od 19 stycznia 2021 roku poprzez nowelizację funkcjonującej już od wielu lat ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, która stanowiła między innymi podstawę prawną dla powstawania w Polsce Towarzystw Budownictwa Społecznego.  

 

 

Nowe podmioty jednak nie mają zastąpić TBS-ów. Nowelizacja przepisów wniosła kilka istotnych zmian. Przede wszystkim nowo zakładane spółki mają wsparcie z utworzonego Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM) w wysokości 3 milionów złotych dla każdego z tworzących je udziałowców. Łatwo więc policzyć, że spółka, której powstanie zainicjowano wczoraj na start otrzyma 30 milionów bezzwrotnych środków. Ponadto na realizację tej inwestycji samorządy będą mogły otrzymać dofinansowanie wynoszące do 45 proc. kosztów budowy. Między innymi stąd decyzja o powołaniu całkiem nowego podmiotu.

Dodatkowo Spółka może uzyskać kredyt na preferencyjnych warunkach z Banku Gospodarstwa Krajowego, który z założenia ma być spłacany z wpływów z płatności czynszowych, wpłacanych przez mieszkańców. Mechanizm obniży koszty finansowe związane z budową.

Osoby, które skorzystają z oferty najmu nowych mieszkań, będą zobowiązane do wniesienia partycypacji  w wysokości do 25% kosztów budowy lokalu mieszkalnego. Może być ona jednak niższa i jej wielkość poznamy dopiero, kiedy stworzony zostanie regulamin przyznawania mieszkań i ruszy nabór wniosków. Oferta lokali skierowana będzie do osób o średnich dochodach, mających środki na wkład własny i systematyczne opłacanie czynszu. SIM wypełnić mają lukę pomiędzy rynkiem deweloperskim a zasobami komunalnymi. Należy też pamiętać, że najemcy nie będą mogli posiadać tytułu prawnego do innego lokalu znajdującego się w tej samej miejscowości.

 

 

Zgodnie z przyjętymi założeniami inwestycyjnymi, SIM „KZN Łódzkie Centrum” mieszkania w Tomaszowie Mazowieckim zostaną zbudowane przy ulicach: Szerokiej i Chopina. Termin oddania pierwszych lokali mieszkalnych planowany jest na przełomie roku 2024/2025. Budynki będą wyposażone w windy, usprawnienia dla osób niepełnosprawnych, miejsca garażowe.

Władze miasta zapewniają, że termin i miejsce składania wniosków zostaną ustalone zaraz po uzyskaniu pierwszego pozwolenia  na budowę oraz podjęciu przez Radę Miejską Tomaszowa Mazowieckiego uchwały, dotyczącej kryteriów naboru. Niezbędne będą szacunkowe koszty budowy oraz pozyskanie przez SIM (przy współpracy z władzami Gminy) finansowania dla planowanej inwestycji.

 

 

SIM-y dają szansę na wprowadzenie tzw. łańcuszka przeprowadzek – najemcy lokali z zasobu komunalnego, którym polepszyła się sytuacja finansowa, mogą starać się o lokal z zasobu SIM, a odzyskany lokal komunalny może służyć kolejnym osobom. Z oferty SIM mogą także korzystać organizacje pożytku publicznego, m.in. poprzez prowadzenie mieszkania chronionego lub placówki opiekuńczo-wychowawczej lub pracodawcy chcący zapewnić mieszkania swoim pracownikom.

Do mieszkań, jakie powstaną w ramach SIM ma zastosowanie także ustawa o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania (kryteria pierwszeństwa nabywania lokalu mieszkalnego). Aby mieszkanie zostało  objęte dopłatami do czynszu, konieczne jest przyjęcie przez radę miasta dodatkowych kryteriów (np. posiadanie dziecka, opuszczenie lokalu komunalnego czy zaawansowany wiek lub niepełnosprawność).  Najemca może uzyskać nawet połowę obowiązującego czynszu. Lokator może się ubiegać o dopłaty przez 15 lat. Mechanizm w znaczący sposób obniża koszty zamieszkania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMateusz Morawiecki rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej. „Musimy być razem, gdy zagrożona jest wolność…”
Następny artykułKołodziejczak: Podsłuchiwano mnie co najmniej kilka dni. Jestem w szoku