“Uratowaliśmy go” – przekazał nam dyżurny raciborskiej straży pożarnej. W sobotni (29.10.) wieczór ktoś podpalił kilkusetletnie drzewo. Na razie nie można dokładnie ocenić skali zniszczeń, wiadomo jednak, że pożar nie zagroził istnieniu dębu. Strażacy przyznają jednak, że gdyby zgłoszenie wpłynęło chwilę później, sytuacja byłaby znacznie gorsza.
Ponad 7 metrów obwodu na wysokości pierśnicy, 32 metry wysokości. Wyjątkowy pomnik przyrody, prawdopodobnie najstarsze drzewo w Subregionie Zachodnim. Zlokalizowany w parku angielskim otaczającym Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach, rośnie na tyłach odrestaurowanego klasztoru.
W sobotę (29.10.) kwadrans po osiemnastej dyżurny na stanowisku kierowania raciborskiej komendy przyjął zgłoszenie o pożarze dębu Cysters. Na miejsce jako pierwsi dotarli strażacy z OSP Rudy, chwilę później dołączyły jednostki PSP z Raciborza i Rybnika.
Po przyjeździe na miejsce strażacy stwierdzili, że pali się wewnątrz dębu, który od podstawy jest pusty. Pożar szybko ugaszono, jednak gdyby zgłoszenie wpłynęło chwilę później, stan rzeczy mógłby być o wiele gorszy – powiedział nam dyżurny z raciborskiej komendy PSP.
Po zakończeniu akcji gaśniczej, drzewo dokładnie sprawdzono kamerą termowizyjną, by upewnić się, że temperatura w żadnym miejscu nie jest podwyższona. Jednostki zakończyły działania po dwóch godzinach.
W międzyczasie na miejsce przybyli również przedstawiciele Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Obecna była także policja.
Skala zniszczeń zostanie oceniona przez specjalistów w kolejnych dniach.
Do zdarzenia, na Twitterze, odniosły się Lasy Państwowe:
Nie ma na to kulturalnego określenia… Ktoś podpalił 500-letni dąb Cysters, jedno z najpiękniejszych starych drzew Górnego Śląska. Ogień udało się strażakom ugasić, ale na razie nie wiemy, jak bardzo drzewo jest uszkodzone. Sprawców szuka policja.
Dąb szypułkowy “Cysters” jest jedną z ciekawszych osobliwości przyrodniczych regionu. Już w 1752 roku ponadprzeciętne rozmiary drzewa zwróciły uwagę niemieckiego artysty Johanna Eliasa Ridingera, który uwiecznił je na rycinie przedstawiającej obraz Matki Bożej Pokornej oraz Opactwo.
Z nasion “Cystersa” wyhodowano setki młodych dębów, z których powstały pamiątkowe aleje m.in. Światowych Dni Młodzieży.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS