A A+ A++

To kulminacja tegorocznych obchodów 500-lecia dzwonu Zygmunt. Obchody pod hasłem “Sub una campana / Pod jednym dzwonem” rozpoczęły się pod koniec czerwca koncertami, wspólnym zwiedzaniem wieży Zygmuntowskiej oraz specjalnym pokazem obrazu Jana Matejki na Wawelu. Dzwon odwiedzili w niedzielę również prezydenci Polski i Litwy – Andrzej Duda oraz Gitanas Nauseda.

– To wyjątkowy jubileusz, takie “urodziny” zdarzają się raz na 500 lat. Zachęcam krakowian i gości, by skorzystali z propozycji artystycznych i kulturalnych proponowanych w ramach jubileuszu. Aby odwiedzili Zygmunta, posłuchali jego głosu, zobaczyli dzieło Matejki i multimedialne spektakle, a przede wszystkim, by dołączyli do roztańczonego Korowodu Zygmuntowskiego, który 13 lipca, dokładnie 500 lat po po tym, jak Zygmunt zabrzmiał po raz pierwszy, przejdzie ulicami naszego miasta. Zapraszam do wspólnego świętowania – zachęca prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Korowód na artystycznych przystankach

We wtorek o godz. 17 spod Barbakanu wyruszy barwna parada, która przejdzie ul. Floriańską, przez Rynek Główny, ul. Grodzką pod Wawel. Aktorzy w kostiumach z epoki, tancerze i muzycy zaproszą krakowian i gości do wspólnego świętowania.

Korowód zatrzyma się na kilku artystycznych przystankach – mansjonach. Będzie to okazja m.in. do zobaczenia pokazu żonglerki Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba (pod Barbakanem), a także scenki pantomimicznej w stylu komedii dell’arte w wykonaniu trupy Komedianty (ul. Floriańska). Na scenie pod Ratuszem zobaczymy z kolei interludium sceniczne z tekstem Bronisława Maja i spektakl baletu Cracovia Danza “Kiedy tańczą dzwony”.

Jak zapowiadają organizatorzy, widowisko na Rynku Głównym przybliży fascynujący świat renesansowych tańców i zabaw, które odbywały się w tamtych czasach na dworze wawelskim. Renesansowe tańce staną się barwnym tłem dla opowieści o najsłynniejszym krakowskim dzwonie. Dzięki tancerzom zajrzymy na dwór Zygmunta I Starego i poznamy ludwisarza Hansa Behama, w widowisku nie zabraknie także królowej Bony. Jej dwórki zaprezentują baletto z tańczącymi dzwonami, a tancerze dzwonnicy z dzwoneczkami przy kostkach zaprezentują się w żywiołowej teatralnej moresce. Całość zakończy wspólny finał – słynny kanon “Panie Janie”.

Wyjątkowy “gość” parady

Roztańczony Korowód Zygmuntowski zatrzyma się jeszcze na pl. św. Marii Magdaleny, gdzie do ilustracji muzycznej Zespół Pieśni i Tańca “Nowa Huta” z grupą włóczków i kapelą mlaskotów zaprezentują pokaz walki. W korowodzie, do którego scenariusz przygotowali Romana Agnel, dyrektor baletu Cracovia Danza, i Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO, wezmą także udział członkowie Bractwa Kurkowego, Capelli Regii, Zespołu Tańca Ludowego “Krakowianie” oraz bębniarze, heroldowie i ludwisarze.

Obok artystów przybliżających historię dzwonu i klimat XVI-wiecznego Krakowa, a także krakowian i gości dołączających do korowodu najważniejszym “uczestnikiem” parady będzie wyjątkowa replika dzwonu Zygmunt. Przez całe wakacje będzie ona eksponowana w różnych punktach miasta. W weekend można ją było oglądać na Rynku Głównym.

Także do końca wakacji na Zamku Królewskim na Wawelu będzie można zobaczyć wystawę “Matejko. Od wielkiego dzwonu”, ze specjalnym pokazem dzieła Jana Matejki “Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku”. Obraz na tę okazję został wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Lasery i spektakl multimedialny

Jeszcze we wtorek wieczorem Dom Norymberski w Krakowie zaprasza na multimedialne wydarzenia przygotowane z okazji jubileuszu. O godz. 21 u podnóża wieży Zygmuntowskiej odbędzie się koncert laureatów konkursu na etiudę – na jedno uderzenie w dzwon. Ten międzynarodowy konkurs muzyki elektroakustycznej dedykowany Włodzimierzowi Kotońskiemu, autorowi pierwszej polskiej kompozycji elektroakustycznej i koordynowany przez Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej, został zorganizowany według pomysłu prof. Marka Chołoniewskiego.

Również we wtorek o godz. 21 będzie można podziwiać spektakl laserowy “Zygmunt latarnią przestrzeni miasta”. Tuż po pokazie, o godz. 22, rozpocznie się spektakl multimedialny “500×1”. Projekty “500×1” oraz “AR mobile” to koncepcje Grzegorza Bilińskiego, realizowane przez studentów ASP w Krakowie. Z 500 jednominutowych kompozycji audiowizualnych – wideoklipów zostanie zbudowany spektakl multimedialny zaprezentowany w przestrzeni wokół Wawelu oraz w wybranych miejscach Krakowa. Z kolei “AR mobile” to instalacja na telefony komórkowe Kariny Gorzkowskiej i Mai Szerel, dostępna dla publiczności krakowskiej od 9 do 13 lipca, a 17 lipca także dla mieszkańców Norymbergi.

Udział w jubileuszowych wydarzeniach jest bezpłatny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkandaliczny tweet straży miejskiej. Zażartowali sobie z zatrzymanego nagiego mężczyzny
Następny artykułWezwanie do odbioru rzeczy znalezionej – Telefon LG znaleziony w dniu 08.07.2021 r. w Puławach