A A+ A++

Radni na dzisiejszej sesji rozpatrzyli projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi kamiennogórskiemu na usuwanie skutków powodzi.

Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, powiaty, związki i stowarzyszenia powiatów mogą udzielać pomocy, w tym finansowej, sobie wzajemnie bądź innym jednostkom samorządu terytorialnego. W związku z powodzią, która wystąpiła na terenie powiatu kamiennogórskiego oraz dużymi zniszczeniami jakie tam spowodowała, Zarząd Powiatu Sokólskiego zaproponował pomoc finansową w kwocie 50 tys. zł z przeznaczeniem na usuwanie skutków powodzi na drogach. Komisje pozytywnie rozpatrzyły projekt, a radni jednogłośnie przyjęli uchwałę. 

Debatowali również nad projektem uchwały dotyczącym powierzenia Gminie Krynki zarządzania odcinkiem drogi powiatowej nr 1272B (ul. Bema w Krynkach) w ramach realizacji zadania pn. „Remont dróg powiatowych w gminie Krynki zniszczonych wskutek kryzysu na granicy”.

Gmina Krynki pozyskała znaczące środki finansowe na realizację tego zadania. Jest to nasza droga powiatowa, a żeby gmina Krynki mogła realizować to zadanie, Rada Powiatu musi podjąć uchwałę, która pozwoli gminie ogłosić przetarg i zrealizować inwestycję – wyjaśnił Andrzej Wnukowski, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Rozwoju.

Starosta Piotr Rećko podziękował burmistrz Krynek, Jolancie Gudalewskiej, za podjęcie trudu realizacji zadania oraz za współpracę z Powiatem Sokólskim i Marszałkiem Województwa Podlaskiego, Arturem Kosickim. Uchwała została pozytywnie przegłosowana przez radnych.

Następnie rozpatrzono projekt uchwały w sprawie wymiany źródła ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół, realizowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Powiat Sokólski planuje złożyć wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół z terenu powiatu sokólskiego”. Projekt obejmuje modernizację budynków edukacyjnych i sportowych na terenie powiatu z naciskiem na zrównoważone rozwiązania energetyczne, takie jak pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i niskotemperaturowe systemy grzewcze. Pozyskanie środków w ramach projektu przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej, wprowadzenia odnawialnych źródeł energii oraz modernizacji systemów ogrzewania i oświetlenia – referowała Magdalena Grasewicz, sekretarz Powiatu Sokólskiego.

Radni jednomyślnie przegłosowali projekt uchwały.

Rozpatrzono także projekt uchwały w sprawie likwidacji Powiatowego Zakładu Transportu Publicznego “Sokół” w Sokółce oraz utworzenia jednoosobowej spółki “Sokół” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością non profit, której jedynym wspólnikiem będzie powiat sokólski.   

Nowo utworzona Spółka ma zapewnić ciągłość realizacji zadań Jednostki  w zakresie jej dotychczasowej działalności  określonej w statucie. W szczególności zagwarantuje wykonywanie zadań własnych powiatu sokólskiego, o charakterze użyteczności publicznej, polegających na świadczeniu usług w zakresie zaspokajania potrzeb lokalnego transportu zbiorowego na obszarze powiatu sokólskiego. 

Za racjonalnością utworzenia jednoosobowej spółki z o.o. non profit przemawiały argumenty dotyczące wykonywania zadań własnych powiatu w zakresie zaspokojenia potrzeb lokalnego  transportu zbiorowego na swoim terenie, a także zarządzanie Spółka będzie efektywniejsze, gdyż nie jest ona tak ograniczona przepisami prawa jak samorządowa jednostka budżetowa. Nie podlega także przepisom ustawy o pracownikach samorządowych.

Spółka non profit, to z założenia spółka powołana do realizacji celu społecznego. Zgodnie z ustawą o ekonomii społecznej, w drodze decyzji wojewody, nowo utworzona Spółka non profit będzie mogła ubiegać się o status przedsiębiorstwa  społecznego, któremu zgodnie z zapisami w/w ustawy może zostać udzielone wsparcie w formie jednorazowych środków na utworzenie stanowiska pracy, środków na finansowanie kosztów wynagrodzenia lub kosztów pracy, a także środków PFRON, dotacji, pożyczek i ulg podatkowych.

Forma organizacyjno-prawna, jaką jest spółka non profit wpłynie na efektywność zarządzania, a także elastyczność reagowania na potrzeby lokalnej społeczności w zakresie  transportu publicznego na terenie powiatu sokólskiego.

Za przyjęciem uchwały zagłosowało 11 radnych, przeciw było 3.  Uchwała została przyjęta. 

Patrycja A. Zalewska-Poskrobko/Sylwia Matuk

Fot. Jarosław Stasiulewicz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDługo walczyła z chorobą. Dziś miałaby 76 lat
Następny artykułPuszysty spód, kwaśna nuta jabłek i górskie szczyty z kremu. Jak przygotować szarlotkę alpejską?