A A+ A++

Wczoraj przed Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą nr 5 Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie wicemarszałek Łukasz Smółka przekazał małopolskim strażakom ochotnikom 50 specjalnych namiotów, które ułatwią prowadzenie działań związanych z walką z COVID-19. Namioty zostały zakupione w ramach pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej i sfinansowane m.in. z Funduszy Europejskich.

– Po wybuchu pandemii pierwszy etap naszych działań skierowaliśmy w stronę małopolskiej służby zdrowia, a wszystko po to by chronić zdrowie i życie mieszkańców. Pamiętaliśmy także o wsparciu strażaków, którzy natychmiast się włączyli do walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Było to możliwe nie tylko dzięki unijnym dotacjom, ale także dzięki dobrej i sprawnej współpracy z naszymi partnerami. Za ich pośrednictwem ta pomoc bardzo szybko docierała tam, gdzie była najbardziej potrzebna – mówi marszałek Witold Kozłowski.

W ramach pakietu medycznego 47 partnerów z Małopolski otrzyma sprzęt medyczny, środki ochrony indywidualnej, 50 nowoczesnych ambulansów, a także specjalistyczne namioty, które za pośrednictwem Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie trafią do 50 Ochotniczych Straży Pożarnych w całym regionie.

– Planując założenia pakietu medycznego, staraliśmy się, aby wszystkie służby, które za nie odpowiadają, miały możliwość korzystania z nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz z jak najlepszego sprzętu. Służą temu między innymi środki unijne. Planując zakupy mieliśmy na uwadze także strażaków-ochotników, którzy o każdej porze dnia i nocy służą nam pomocą. 50 nowych namiotów z pewnością ułatwi im działania związane z walką z czyhającym na nas wirusem – mówi Łukasz Smółka wicemarszałek Małopolski.

W skład każdego z 50 namiotów, które ułatwią strażakom pracę, wchodzi m.in. przyczepa transportowa, agregat prądotwórczy czy nagrzewnica olejowa. Dzięki temu wnętrze będzie oświetlone i ciepłe. Ponadto namioty zostały wyposażone m.in. w 10 łóżek polowych, 10 foteli/krzeseł składanych, stolik polowy oraz śpiwory.

Namioty w czasie epidemii będą wykorzystywane jako polowe izby przyjęć, pełniąc tym samym większą około szpitalną przestrzeń. W razie potrzeby w namiotach zostaną wydzielone miejsca dla chorych. Ponadto będą mogły służyć jako magazyny dla leków, środków ochrony osobistej czy sprzętu medycznego. Obiekty będą przystosowane do wykonania dekontaminacji i fumigacji.

Po epidemii namioty będą wykorzystywane przez strażaków m.in. w trakcie długotrwałych akcji ratowniczo-gaśniczych, jako zaplecze medyczne dla poszkodowanych podczas wypadków masowych czy w sytuacjach wyjątkowych, jako tymczasowe miejsce do przechowywania osób, sprzętu, żywności. Namioty będą mogły być także wykorzystane podczas organizacji imprez o charakterze kulturalno-sportowych czy jako miejsce spożywania posiłków podczas różnego rodzaju wydarzeń.

Które jednostki otrzymały namioty w regionie?

Powiat gorlicki:
Gmina Gorlice – OSP Kobylanka
Gmina Łużna – OSP Łużna

Powiat limanowski:
Gmina Kamienica – OSP Kamienica
Gmina Laskowa – OSP Laskowa

Powiat Nowy Sącz:
Gmina Nowy Sącz – OSP GRS Nowy Sącz

Powiat nowosądecki:
Gmina Korzenna – OSP Mogilno
Gmina Łabowa – OSP Łabowa
Gmina Podegrodzie – OSP Podrzecze

Powiat nowotarski: 
Gmina Nowy Targ – OSP Nowy Targ
Gmina Szaflary – OSP Szaflary
Gmina Krościenko nad Dunajcem – OSP Krościenko nad Dunajcem

Ponadto namioty otrzymają także Komenda Miejska Państwowej Straszy Pożarnej w Krakowie oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

***

Małopolska Tarcza Antykryzysowa została podzielona na trzy etapy. I etap buduje pakiet medyczny (190 mln zł), pakiet przedsiębiorczości (336,5 mln zł) i pakiet płynności finansowej (111 mln zł). II etap to pakiet społeczny (55,2 mln zł) i pakiet edukacyjny (35 mln zł). III etap to pakiet rozwoju (279 mln zł). W sumie na realizację działań w poszczególnych obszarach przeznaczono 1 mld zł z Funduszy Europejskich oraz budżetów państwa i województwa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUniwersytet Medyczny w Białymstoku – List otwarty prof. Dr hab. Ryszarda Rutkowskiego do: Ministra Zdrowia
Następny artykułPort Ekomarina