„Sztandar został ufundowany w 1970 roku, na 60. rocznicę powstania Widzewa, zastępując poprzedni wysłużony proporzec. Jego fundatorem były Widzewskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego »1 Maja«, mieszczące się w historycznych murach Widzewskiej Manufaktury przy ulicy Piłsudskiego 135. Przez prawie 50 lat sztandar służył widzewskiej społeczności w trakcie wielu uroczystości, ale w ostatnim czasie jego stan nie pozwalał na użytkowanie i wymagał błyskawicznej interwencji specjalistów” – podaje Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Efekt rocznej renowacji w Centralnym Muzeum Włókiennictwa
Sztandar Widzewa został oddany do renowacji w grudniu 2019 roku. Właśnie możemy podziwiać efekt.
– Po roku ciężkiej pracy mamy nadzieję, że będzie cieszył oko pasjonatów futbolu – komentuje Magda Komarzeniec, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Jak podaje muzeum, „historyczne detale w postaci zdobionych liter, orła i klubowego herbu zostały wycięte, naprawione i oczyszczone, a następnie przeszyte na nowy, wytrzymalszy materiał w kolorze zgodnym z pierwowzorem”.
Galeria otwiera się po kliknięciu w zdjęcie.
Specjaliści z Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pochwalili się właśnie efektem rocznej pracy nad renowacją zabytkowego sztandaru Widzewa Centralne Muzeum Włókiennictwa
120 zabytkowych elementów na sztandarze Widzewa
Konserwatorzy korzystali m.in. z krosna. Cierpliwie pochylali się nad każdym detalem. Naprawy wymagał chociażby haft w kształcie orła. Niektóre z elementów musiały zostać wymienione. Szczególną wagę przywiązywano do renowacji wypukłych elementów wyszywanych złotą nicią. Muzealnicy mówią o setkach godzin pracy.
„Konserwacja wymagała przeniesienia aż 120 zabytkowych elementów na nowe płótna – stare ze względu na stan zachowania oraz wpływ czynników atmosferycznych należało wymienić” – czytamy.
Odrestaurowany sztandar został właśnie przekazany klubowi, a w przyszłości znajdzie się wśród eksponatów powstającego muzeum historii Robotniczego Towarzystwa Sportowego „Widzew” Łódź.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS