A A+ A++

Kredyty gotówkowe cieszą się sporą popularnością. Nic w tym dziwnego: dzięki nim można spełniać różnego typu marzenia bez ryzyka narażenia domowego budżetu na niewypłacalność. Warto poznać podstawowe informacje na ich temat, aby cieszyć się jak najtańszą i najbezpieczniejszą opcją.

Rynek produktów kredytowych jest bardzo bogaty. Jego ważną częścią są kredyty gotówkowe: w przeciwieństwie do kredytów celowych, takich jak kredyty hipoteczne czy samochodowe, pozwalają realizować różne plany. Pozyskane w ten sposób środki można przeznaczyć na dowolny cel. Dzięki temu to z pewnością najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Okazuje się nieocenionym wsparciem w wielu scenariuszach: kredyt gotówkowy sprosta zarówno niespodziewanej sytuacji życiowej, jak i znacznym wydatkom, związanym np. z nabyciem samochodu czy sprzętu RTV/AGD. Poszczególne oferty mogą się od siebie znacząco różnić, dlatego przed złożeniem wniosku warto poznać najważniejsze terminy i mechanizmy. Pozwoli to sporo zaoszczędzić i bez stresu spłacić zobowiązanie.

Nasze potrzeby finansowe są bardzo zróżnicowane. Czasami potrzebujemy drobnego zastrzyku gotówki, pozwalającego przetrwać do przysłowiowego „pierwszego”. Z taką sytuacją wbrew pozorom może spotkać się każdy z nas: zatory płatnicze są olbrzymim problemem dla każdego przedsiębiorcy, nieoczekiwane opóźnienie w wypłacie pensji może natomiast wstrząsnąć  domowym budżetem i wystawić płynność na poważną próbę. Poza tym czeka nas przecież wiele innych wydatków, które mogą pochłonąć zdecydowanie większe środki: zakup samochodu, nowego telewizora, pralki czy lodówki to spory koszt. Dzięki kredytom gotówkowym nie musimy jednak nadwyrężać swoich możliwości finansowych. Lepszym rozwiązaniem od pozbycia się oszczędności okaże się podzielenie wydatku na wygodne w spłacie raty. 5 prostych informacji pomoże Ci w podjęciu właściwego wyboru.

1. Znalezienie najlepszego kredytu jest łatwe

Oferta kredytów gotówkowych jest bardzo bogata. Znajdziemy je w gamie produktów każdego banku, często także w kilku postaciach dostosowanych do konkretnych potrzeb. Wydawałoby się, że wobec tego znalezienie tej najlepszej, a więc najtańszej propozycji jest wyjątkowo trudne. Nic bardziej mylnego. Ranking kredytów gotówkowych pomoże w łatwy sposób pogrupować oferty i wybrać tę, oferującą najatrakcyjniejsze warunki. Korzystanie z niego jest natomiast bardzo proste i sprowadza się do wprowadzenia wnioskowanej kwoty i wybranych parametrów spłaty. Dzięki Bankier Smart nie ma więc ryzyka, że przepłacimy: na kredycie uda się oszczędzić tak bardzo, jak to tylko możliwe.

2. Kredyt oznacza bezpieczeństwo

Dla wielu osób kredyt gotówkowy to dodatkowe ryzyko. Nie musi wcale jednak tak być. Udzielające go banki muszą działać zgodnie z restrykcyjnym prawem bankowym i zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego. W związku z tym cała procedura udzielenia finansowania ma za zadanie redukcję ryzyka i zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa zarówno instytucji, jak i kredytobiorcy. Zarządzając racjonalnie swoim życiem finansowym, nie ma więc powodu do obaw. Należy jednak mieć świadomość, że każde zobowiązanie, które podejmujemy, musi zostać spłacone. Odpowiedzialne podejście do domowego budżetu wiąże się więc z analizą możliwości i potrzeb. Zadłużanie się ponad miarę może być natomiast dla niego bardzo niebezpieczne. Ważnym czynnikiem jest przekredytowanie: sytuacja, w której ponad 40% dochodów przeznaczanych jest na spłatę kredytów czy pożyczek. To może prowadzić bezpośrednio do powstania spirali zadłużenia.

3. Procedura może się różnić

Duże zróżnicowanie rynku kredytów gotówkowych przejawia się nie tylko w udostępnianiu środków różnej wysokości czy innych warunkach spłaty, ale również procedurach towarzyszących udzielaniu kredytów. Duże znaczenie mają przy tym środki, które chcemy pozyskać. Im wyższe finansowanie i im wyższa liczba rat, tym bardziej skomplikowany proces. W tym segmencie nie brakuje kredytów na oświadczenie o zarobkach. Ciekawym rozwiązaniem jest również kredyt na PIT, w ramach którego podstawowym dokumentem wymaganym przez instytucję będzie roczne zeznanie podatkowe. W niektórych przypadkach trzeba będzie dostarczyć do banku jedynie wyciąg z konta osobistego z ostatnich kilku miesięcy. Jeżeli będziesz potrzebować jednak większej gotówki, oczekiwania instytucji mogą ulec zmianie. W takim przypadku konieczne stanie się np. przekazanie zaświadczenia od pracodawcy o osiąganych dochodach lub wykazanie innych zabezpieczeń kredytu.

4. Zdolność kredytowa ma znaczenie

Oczywiście dostarczanie wymienionych wyżej dokumentów ma jasno określony cel: jest nim ocena zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Obowiązujące prawo obliguje do tego wszystkie banki. W dużym uproszczeniu proces ten ma za zadanie stwierdzenie, czy konkretny klient będzie w stanie spłacić zaciągniętą pożyczkę wraz ze wszystkimi kosztami na określonych w umowie warunkach. Choć bywa często demonizowany, w rzeczywistości jest dobrym zabezpieczeniem nie tylko dla banku, ale również konsumenta, który dzięki temu może ocenić swoje możliwości finansowe i wiarygodność w oczach banku. Przede wszystkim warto wiedzieć, że każdy z nas posiada znaczny wpływ na swoją zdolność kredytową. Można także w łatwy sposób ocenić ją dzięki kalkulatorowi zdolności kredytowej. Choć algorytmy wykorzystywane przez różne banki się od siebie różnią, wyróżniamy zespół czynników, które na pewno zostaną wzięte pod uwagę. Należą do nich:

• Osiągane dochody oraz wydatki: z perspektywy banku najważniejsze jest to, czy kredytobiorca da sobie radę ze spłatą miesięcznych rat. Kluczową rolę odgrywają środki, jakimi dysponuje po uregulowaniu pozostałych zobowiązań, takich jak np. czynsz czy opłaty za media. Im większa ta pula, tym większa zdolność kredytowa.

• Inne zobowiązania: kredytodawca będzie także zainteresowany innymi kredytami czy pożyczkami. Te po pierwsze obciążają budżet, po drugie mówią również wiele o naszych finansowych przyzwyczajeniach i kondycji. Warto pamiętać przy tym, że karty kredytowe lub limity w koncie również wpływają na poziom zadłużenia nawet wtedy, kiedy z nich nie korzystamy. Jeżeli więc nie są nam potrzebne, lepiej pozbyć się ich przed złożeniem wniosku.

• Doświadczenie zawodowe i perspektywy: bank może chcieć również przyjrzeć się naszym szansom na rynku pracy. O ile nie będzie to konieczne w przypadku mniejszych pożyczek, na pewno nie unikniemy pytań tego typu w sytuacji, w której będziemy chcieli pożyczyć większe sumy i rozłożyć ich spłatę na większą liczbę rat.

• Dotychczasowa historia kredytowa: nawet w przypadku drobnej pożyczki gotówkowej bank zweryfikuje zawartość baz dłużników, takich jak BIK, BIG czy KRD. Osoby, które w przeszłości niezbyt sumiennie wywiązywały się ze swoich zobowiązań, mogą mieć więc spory problem z otrzymaniem funduszy. Często jedyną alternatywą staje się dla nich pożyczka udzielana przez prywatne firmy.

5. Zwróć uwagę na RRSO

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że o atrakcyjności konkretnej oferty kredytu decyduje jego oprocentowanie. Warto jednak mieć świadomość, że choć rzeczywiście jest to istotny czynnik, nie zawiera wszystkich kosztów związanych z kredytem. Te natomiast mogą decydować o tym, która oferta naprawdę okaże się najmniejszym obciążeniem dla naszego portfela. Z tego powodu warto przede wszystkim zwrócić uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Zgodnie z prawem banki są zobowiązane do informowania klientów o tym wskaźniku. Dzięki RRSO możliwe stanie się określenie ogólnych wydatków związanych z kredytem, a znalezienie najlepszej oferty będzie bardzo proste.

Foto: Szocs Jozsef/Shutterstock.com

Artykuł Partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułREGION. Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow ruszy 1 stycznia 2021 r.
Następny artykułModny wyjazd. 7 STYLIZACJI, które sprawdzą się na urlopie