Szukający pracy mogą mieć różne problemy podczas pisania podania o pracę, w zależności od wiedzy na temat zagadnień, jak napisać CV oraz list motywacyjny. Na początek warto się dowiedzieć, jakie problemy powstają podczas pisania CV i listu motywacyjnego, które mogą się przyczynić do wyselekcjonowania podania o pracę.
-
Brak spójności między CV a listem motywacyjnym
Ważne jest, aby CV i list motywacyjny były spójne i uzupełniały się wzajemnie. List motywacyjny to nie tylko formalne podanie o pracę, ale także okazja do przedstawienia swojej osobowości i umiejętności w sposób, który nie mieści się w CV.
W liście motywacyjnym warto odwołać się do konkretnych doświadczeń i umiejętności zawartych w CV, a także pokazać, jakie konkretne korzyści może przynieść Twoje zatrudnienie na dane stanowisko. Tutaj warto opierać się na konkretnych przykładach i osiągniętych sukcesach. Unikaj powtórzeń i staraj się urozmaicić tekst, aby zainteresować pracodawcę.
-
Niewłaściwy ton
List motywacyjny powinien odzwierciedlić Twoją osobowość i zostać formalny do samego końca. Powinien on być czytelny i napisany łatwym językiem. Unikaj długich, skomplikowanych zdań, i niepotrzebnych frazesów. Postaraj się, aby Twój list motywacyjny, jak sama nazwa mówi, zmotywował do dalszego czytania i do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Unikaj negatywnych zwrotów typu: „Nie mam doświadczenia w tej dziedzinie, ale uczę się szybko”. Skup się lepiej na swoich umiejętnościach oraz kwalifikacjach i przedstaw je z najlepszej strony. Również zdania typu: „jestem idealnym kandydatem na to stanowisko” pozostawi po sobie niesmak, ponieważ wywołuje wrażenie zbytniej pewności siebie oraz arogancji.
-
Brak personalizacji
Warto mieć przed oczami, że każda firma i oferta pracy są inne, dlatego należy dopasować list motywacyjny do konkretnego pracodawcy i stanowiska. Pokaż, że zainteresowanie konkretną firmą nie wynika tylko z faktu, że jest to miejsce pracy, aby dobrze zarobić pieniądze, ale że zadania i wymagania oraz kultura firmy to są głównie powody na Twoją aplikację.
Ważne jest, aby w liście motywacyjnym zawrzeć informacje o tym, dlaczego akurat ta firma jest dla Ciebie atrakcyjna. Jakie korzyści otrzyma pracodawca przez zatrudnienie Ciebie oraz jakie Twoje umiejętności i doświadczenie przyniosą korzyści na dane stanowisko.
-
Błędy ortograficzne i gramatyczne
Błędy ortograficzne i gramatyczne w podaniu o pracę mogą wpłynąć negatywnie na Twój wizerunek. Pracodawcy oczekują, że kandydaci na stanowisko posiadają odpowiedni poziom edukacji oraz umiejętności językowe, więc błędy w tekście mogą sugerować, że kandydat nie spełnia tych wymagań.
Warto pamiętać, że nie wszystkie błędy są łatwe do zauważenia, dlatego warto przeczytać tekst kilka razy i poprosić kogoś innego o jego sprawdzenie. Warto skorzystać z internetowych programów do korekcji stylistycznej i gramatycznej w celu poprawy błędów również interpunkcyjnych.
-
Brak podkreślenia doświadczenia i umiejętności
W podaniu o pracę warto podkreślić swoje doświadczenie i umiejętności, które są ważne w kontekście danej oferty pracy. Zwróć uwagę na to, jakie wymagania stawiają pracodawcy, jakie umiejętności i doświadczenie są kluczowe dla danej pozycji. W liście motywacyjnym warto odwołać się do konkretnych doświadczeń i umiejętności, które posiadasz i które są ważne danej ofercie pracy. Pokaż jakie korzyści możesz przynieść pracodawcy i jakie wartości możesz wnieść do zespołu. Jednocześnie należy pamiętać, aby nie przesadzać z ilością informacji i starannie dobierać te, które są najważniejsze i najbardziej adekwatne do danej oferty pracy. Nie wypisuj również niepotrzebnych kwalifikacji, gdyż nie wniosą one żadnej wartości, a zabiorą tylko miejsce w CV i liście motywacyjnym. Przykładowo na stanowisko pomocy lekarskiej umieszczenie kwalifikacji obsługi kasy fiskalnej jest zbędne.
Powyższe zagadnienia, są na początek ważnym elementem podczas pisania podania o pracę. Ważne jest również, aby regularnie aktualizować swoje CV, aby odzwierciedlało najnowsze osiągnięcia i doświadczenie. Z 15-letnim doświadczeniem w branży, nikogo nie interesują oceny z matury. Skoncentruj się na swoich mocnych stronach, umiejętnościach i zdobytym doświadczeniu, gdyż one robią Twoją kandydaturę indywidualną.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS