A A+ A++

Niewiarygodna jakość obrazu, wysoka rozdzielczość i świetna ostrość – to wszystko brzmi pięknie, ale wybierając telewizor łatwo przekonać się, że część modeli poza pięknymi słowami nie ma zbyt wiele do zaoferowania.

Obecnie 4K jest standardem rozdzielczości dla cyfrowych materiałów, zarówno filmów jak i gier komputerowych. Telewizor jest w stanie wyświetlić około 4 tysiące pikseli – cztery razy więcej niż poprzednia generacja telewizorów Full HD. Zazwyczaj rozdzielczość 4k jest nazywana technologią Ultra HD lub w skrócie UHD. Z dobrodziejstw obrazu 4k skorzystają przede wszystkim osoby, które oglądają wideo za pośrednictwem platform streamingowych bądź odtwarzacza Blu-Ray.

Odpowiednia przekątna obrazu

By docenić wysoką jakość filmów, telewizor powinien mieć odpowiednią wielkość. Przyjmuje się, że minimum to 43 cale, choć oczywiście można pokusić się o więcej. Pamiętaj, że wraz z większą przekątną ekranu powinien również wzrastać dystans, z jakiego możesz komfortowo oglądać telewizję. Dla 55-calowego telewizora optymalna odległość między kanapą, a ekranem wynosi minimum 120 cm. W przypadku telewizorów o przekątnej 65 cali dystans ten wzrasta do 150 cm i tak dalej.

Ludzkie oko jest w stanie rozróżnić wiele poziomów jasności. Niestety, starsze telewizory nie są w stanie ich odpowiednio przekazać. W efekcie obraz wydaje się być “przepalony”, a kontrast jest zbyt mały. Zwykłe telewizory HD mają w gruncie rzeczy bardzo wąski zakres jasności, o wiele mniejszy niż na przykład standard kinowy. Telewizory 4K wyposażone w system HDR oferują zarówno bardzo jasne, jak i bardzo mroczne tony, a także wszystko to, co pomiędzy nimi. W efekcie zyskujemy o wiele większy kontrast i bardziej żywe kolory, odpowiadające temu, do czego przyzwyczajone jest nasze oko.

Wyświetlacz LCD, LED czy OLED

Rodzaj wykorzystywanego wyświetlacza ma kluczowe znaczenie dla jakości kolorów. Najtańsze i jednocześnie najstarsze wyświetlacze LCD nie są dostępne w wersji 4k. Nieco droższą i najczęściej wybieraną opcją są telewizory LED z podświetleniem krawędziowym (tańsze) bądź całościowym (droższe). Najdroższą opcją w zestawieniu są telewizory OLED i QLED, w których piksele nie wymagają dodatkowego podświetlenia i działają autonomicznie. Nieużywane piksele są “wyłączane”, a w efekcie ekran pozostaje całkowicie czarny, telewizory OLED mają więc znacznie większy kontrast, co doskonale widać wieczorem przy zgaszonych światłach.

Wielu producentów decyduje się na wprowadzenie szeregu filtrów i udogodnień, których zadaniem jest podbicie jakości obrazu. Warto przyjrzeć się nim przed podjęciem decyzji o zakupie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSprawdź jak pracujemy
Następny artykułDawid Woch: W czwartym secie zabrakło nam paru piłek