A A+ A++

Kwarantannę, do której trafi się po przekroczeniu granicy Polski lub Unii Europejskiej można skrócić, jeśli w ciągu 48 godzin od wjazdu uzyska się negatywny wynik testu diagnostycznego na koronawirusa. Taki zapis znalazł się w dzisiejszym rozporządzeniu rządu.

Od jutra wchodzą w życie ujednolicone przepisy dotyczące warunków, jakie należy spełnić przekraczając granicę Polski – czy to granicę wewnętrzną Unii Europejskiej (strefy Schengen), czy granicę zewnętrzną Unii Europejskiej. Po południu zmiany zapowiedzieli wiceminister infrastruktury Marcin Horała i rzecznik rządu Piotr Muller (czytaj: Horała: Test w Polsce zwolni przybywających spoza Schengen z kwarantanny). Kilka godzin później w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie rządu w tej sprawie. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od północy we wtorek (30 marca).


Przepisy mówią, że obowiązkowi odbycia 10-dniowej kwarantanny podlegać będą wszyscy podróżni (poza wyjątkami wymienionymi w rozporządzeniach wcześniejszych) wjeżdżający lub wchodzący na piechotę do Polski. Nie będzie to obowiązywać jednak – tak jak dotychczas – osób zaszczepionych na koronawirusa lub ozdrowieńców.

Osoby, które przyjadą z kraju należącego do strefy Schengen i na granicy przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa, nie starszy niż 48-godzinny, będą z kwarantanny zwolnione. Taki test mogą wykonać w kraju, z którego przybywają lub już w Polsce na lotnisku, przed przekroczeniem kontroli Straży Granicznej (takie testy można przejść np. na lotnisku w Katowicach i we Wrocławiu).

Nie ma znaczenia czy test będzie testem PCR czy tańszym i szybszym testem antygenowym.

Podróżni, którzy przylecą z kraju spoza strefy Schengen będą podlegali nieco innej procedurze – w ich wypadku nie będą honorowane testy zrobione za granicą, ale testy przeprowadzone dopiero w Polsce. Nie jest wykluczone pokazanie testu zrobionego na lotnisku. Generalna zasada mówi, że z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu zrobionego w kraju w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy.

Za taki test trzeba zapłacić samemu – państwo nie pokrywa jego kosztu, zas … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSiedmiu kierowców straciło prawo jazdy. Rekordzista pędził przez Jabłonkę z prędkością 155 km/h
Następny artykułATP Miami: Hurkacz w czwartej rundzie