39,96 km liczyć będzie 12 odcinków specjalnych Orlen Oil 8. Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, który zostanie rozegrany od 12 do 14 kwietnia pod Krakowem.
Impeza jest organizowana dla upamiętnienia tragicznie zmarłych polskich kierowców rajdowych. Marian Bubliewicz zmarł w 1993 roku po wypadku podczas Zimowego Rajdu Dolnośląskiego. Janusz Kulig zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku na przejeździe kolejowo-drogowym w 2004 roku.
Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza
Załogi będą podzielone, zgodnie z parametrami technicznymi aut, na trzy klasy: najmocniejszą jest kl. 3, w której zgłoszono 19 samochodów. Z numerem 1 na starcie pojawi się ubiegłoroczny mistrz Polski w wyścigach górskich Waldemar Kluza, pilotowany przez Adama Gładysza (Hyundai I20 N Rally 2), zwycięzca rajdu z 2017 roku. W stawce pojawią się także Michał Tochowicz, Jakub Ulanowski, Radosław Ćwięczek, Mateusz Gołek, Michał Ratajczyk, Andrzej Szepieniec, Rafał Kręcioch, Hubert Kowalczyk, Daniel Stawiarski, Piotr Ozga, Mieszko Musiał, Michał Skrzypczyk, Paweł Petrys, Grzegorz Olchawski, Mariusz Polak, Marek Suder, Piotr Kiepura i Andrzej Kalitowicz. To kierowcy, których pilotować będą znani przed laty, aktywni do dziś zawodnicy: Maciej Wisławski, Artur Skorupa czy Przemysław Bosek. W gronie pilotów pojawi się m.in. znacznie młodszy od utytułowanych kolegów Leon Zardzewiały, wicemistrz Polski w wyścigach górskich, które swoje wyścigowe tytuły w zeszłym roku zdobył nie mając jeszcze prawa jazdy!
Dzielący swój czas pomiędzy rajdy a wyścigi górskie Piotr Ilnicki wystawia w tym roku aż 8 załóg. Wśród kibiców oglądających od 2007 wielickie Memoriały są zarówno fani rajdów jak i wyścigów górskich, obserwujący rywalizację kierowców startujących w obu dyscyplinach. W tym roku miłośnicy gór dopingować będą 16 kierowców, którzy przewinęli się przez Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski.
Rajd rozpocznie się od piątkowego odbioru administracyjnego i badania kontrolnego. Na starcie pierwszego OS na terenie Strefy Ekonomicznej w Węgrzcach Wielkich załogi pojawią się w sobotę o godz. 12:23. Kolejne sobotnie odcinki specjalne to: OS2 Węgrzce Wielkie (godz. 14:23) i wieczorne, rozgrywane w centrum Wieliczki: OS 3 Wieliczka Rynek 1 (godz. 19) i Wieliczka Rynek 2 (godz. 20.30). Niedziela 14 kwietnia to trzykrotnie przejeżdżany OS Brzegi, którego trasę w porównaniu z ubiegłymi latami nieco zmodyfikowano, podwyższając jej trudność techniczną (godz. 11.30, 12.50 i 14.10), trzy przejazdy OS Węgrzce Wlk. Strefa (godz. 11.45, 13.05 i 14.25). Najwięcej kibiców obserwować będzie w niedzielę przejazdy znów poprowadzonego przez Wieliczkę odcinka Solne Miasto (godz. 12.08 i 13.28). Wjazd pierwszej załogi na zlokalizowaną w strefie serwisowej metę (teren Dworca PKS w Wieliczce ul. Dembowskiego 7) planowany jest na godz. 14.45, rozdanie nagród tradycyjnie odbędzie się w hali Solnego Miasta ok. godz. 16:15.
Tradycją ostatnich edycji memoriałów w Wieliczce są piątkowe spotkania z gwiazdami sportów motorowych. W tym roku o godz. 18.30 w Mediatece pojawi się Andrzej Dąbrowski, jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów jazzowych, który karierę kierowcy rajdowego rozpoczął w 1957 roku. Po raz ostatni stanął na podium rajdu (Rajd Żubrów 2016) po prawie 60 latach od debiutu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS