A A+ A++

28 stycznia 2021r.  Marszałek Województwa przedstawił listę projektów, które zostały zakwalifikowane do dofinansowania w konkursie na odnawialne źródła energii. Środków starczyło tylko dla 47 wnioskodawców, angażując 57 mln zł na nowe panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Na 46 miejscu znalazł się jeden z dwóch złożonych projektów naszej gminy, na drugi wniosek zajmujący 48 miejsce zabrakło już środków.

Te 48 miejsce pod kreską daje nadzieję, że uwolnione środki z innych projektów spowodują, że drugi projekt także otrzyma dofinansowanie i większa liczba mieszkańców wybuduje swoje własne instalacje.

Przedsięwzięcie „Budowa instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii na terenie gminy Zambrów – III edycja”  zapewnia, iż mieszkaniec rozumiany jako grantobiorca otrzyma dofinansowanie na maksymalnyn poziomie  dofinansowania wynosi  65% lub zgodnie z umową o dofinansowanie na realizację Projektu.

Informujemy, że obecnie pracujemy nad przygotowaniem ścieżki postępowania w czasie epidemii, niemniej nabór wniosków ruszy 1 marca 2021r. 

Grantobiorcy   zostaną      wybrani     w     drodze     otwartego     naboru     z     zachowaniem  bezstronności i przejrzystości zastosowanych procedur w oparciu o kryteria wyboru Grantobiorców

Oto kilka ważnych informacji:

  • Rozpoczęcie przedsięwzięcia rozumiane jest, jako podpisanie umowy o przyznanie grantu z Gminą Zambrów
  • Należy pamiętać, że jest to projekt grantowy, polegający na udzielaniu grantów w postaci refundacji środków poniesionych na zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznych i/lub solarnych w budynkach stanowiących własność lub współwłasność, na które otrzymał on zgodę właściciela na wykonanie inwestycji. Zatem Grantobiorca dokona wyboru firmy, z którą podpisze umowę na dostawę i montaż instalacji oraz opłaci w całości  fakturę.
  • Moc instalacji fotowoltaicznej/moc instalacji kolektorów słonecznych powinna być dostosowana do rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną Grantobiorcy. Instalacja fotowoltaiczna powinna być tak dobrana, aby całkowita ilość energii elektrycznej wyprodukowanej  i odprowadzonej do sieci energetycznej przez instalację objętą grantem w rocznym okresie rozliczeniowym nie przekroczyła 120% całkowitej ilości energii elektrycznej pobranej z sieci energetycznej przez Grantobiorcę w tym samym okresie rozliczeniowym.
  • Grantobiorca, energię elektryczną lub energię cieplną wytworzoną w mikroinstalacach OZE zainstalowanych w ramach Projektu, musi przeznaczyć wyłącznie na własne potrzeby gospodarstw domowych. Nie jest dopuszczalne wykorzystanie energii na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, w tym działalności rolniczej. Energia wytworzona w instalacji fotowoltaicznej lub kolektorach słonecznych powinna być przeznaczona wyłącznie na własne potrzeby mieszkańców (Grantobiorców).
    W przypadku, gdy na jednej nieruchomości (rozumianej jako: posesja, działka, siedlisko etc.) prowadzona jest dodatkowo działalność gospodarcza lub działalność rolnicza, lecz w budynku innym niż budynek mieszkalny (garaż, stodoła, budynki inwentarskie itp.) możliwe jest dofinansowanie tylko w przypadku, gdy całość energii będzie przeznaczona na potrzeby bytowe mieszkańców. W takim przypadku, w celu zagwarantowania objęcia wsparciem wyłącznie instalacji wytwarzającej energię na potrzeby własne, należy zamontować opomiarowanie wykazujące ilość energii zużytej na potrzeby budynku mieszkalnego oraz budynku/-ów, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, w tym rolnicza. Koszty związane z zakupem i montażem urządzeń służących opomiarowaniu będą stanowiły w projekcie wydatek niekwalifikowalny.
  • Instalacja obowiązkowo musi być wyposażona w licznik ciepła montowany w obiegu kolektorów umożliwiający prezentację danych dotyczących wyprodukowanej/produkowanej energii lub licznik produkcji energii elektrycznej pozwalający na  monitorowanie ilości produkowanej energii. Znamionowa moc instalacji powinna być określona pomiarami w Standardowych Warunkach Pomiaru

W projekcie przewiduje przyznanie grantów na wykonanie następujących instalacji dla 44 grantobiorców:

  • 34 komplety instalacji fotowoltaicznych do 5 kWp i kolektorów słonecznych (tzw. hybryd),
  • 6 pojedynczych instalacji fotowoltaicznych powyżej 5 kWp,
  • 4 pojedyncze instalacje kolektorów słonecznych

Zakładamy, że wybór najkorzystniejszej oferty cenowej na  rynku przez Grantobiorców na wykonanie instalacji spowoduje zwiększenie liczby uczestników projektu (grantobiorców). W tym zakresie liczymy na gospodarskie podejście naszych mieszkańców.

Wniosek złożono na kwotę 1 992 930,00zł, dofinansowanie z EFRR wyniesie1 295 404,50zł.

Dodatkowe informacje w  artykule:

https://www.wrotapodlasia.pl/pl/fundusze_europejskie/wiadomosci/konferencje/mieszkancy-prawie-50-podlaskich-gmin.html

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIzrael. 19-latek trafił na OIOM. Kilka dni wcześniej przyjął szczepionkę
Następny artykułTrud budowania jedności