41 mln złotych unijnego dofinansowania otrzymał Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej na utworzenie Gliwickiego Parku Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej. Jest to nowy projekt GAPR, stanowiący jednak kontynuację dotychczasowych działań spółki.
Niedawno na stronie Urzędu Marszałkowskiego ogłoszone zostały wyniki naboru wniosków. W całym województwie śląskim do realizacji wybrano 10 zadań, które otrzymają łącznie 277 mln zł. Wsparcie przyznano z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, dzięki którym możliwe stanie się ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele rozwojowe regionu.
Każda ze zrealizowanych inwestycji w oparciu o FST sprawi, że tereny zdewastowane, poprzemysłowe, otrzymają drugie życie. Nie tylko zyskają pod względem wizerunkowym, ale długofalowo będą tam tworzone nowe miejsca pracy. Jednocześnie będą nam przypominały o przemysłowej spuściźnie regionu. Staną się swoistym świadectwem przeszłości w zupełnie nowym wydaniu
– mówił marszałek województwa Jakub Chełstowski przy rozstrzygnięciu naboru wniosków.
Dofinansowanie przyznane dla gliwickiego GAPR (41 mln zł – cały projekt oszacowano na 73 mln) jest jednym z największych wśród wybranych wniosków. Projekt, który ma zostać zrealizowany przy udziale unijnych środków, choć nazwą zbliżony do poprzednich – w rejonie gliwickiego lotniska mamy już chociażby Gliwickie Centrum Edukacji Lotniczej – będzie nowym zadaniem, jednak ma stanowić uzupełnienie dotychczasowych działań GAPR.
Chodzi tu konkretnie o inwestycje realizowane w rejonie gliwickiego lotniska, jak budowa utwardzonego pasa startowego, drogi kołowania, płyty postojowej wraz z uzbrojeniem terenów inwestycyjnych w jego północno-wschodniej części, rewitalizacji obiektów Aeroklubu w ramach wspominanego już, współfinansowanego ze środków UE, projektu GCEL oraz zorganizowanej z udziałem kapitałowym spółki AT Silesia pierwszej w Gliwicach fabryki samolotów.
W efekcie na w/w terenach inwestycyjnych powstało dodatkowo kilka lotniczych inwestycji prywatnych, w tym pierwszy w Polsce salon sprzedaży samolotów oraz Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej
– wyjaśnia prezes zarządu GAPR Bogdan Traczyk.
– Stąd też, projekt obejmuje swoim zakresem utworzenie, przez GAPR, Gliwickiego Parku Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej (GPTTEL) jako strefy inwestycyjnej południowej na terenach w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska w Gliwicach oraz budowę uzbrojenia technicznego strefy. W celu skomunikowania istniejących terenów w północnej części inwestycji z nowo powstającymi terenami w części południowej dla firm, które będą użytkownikami GPTTEL. Inwestycja obejmuje swoim zakresem również budowę wewnętrznych dróg dojazdowych – dodaje.
Jak zaznacza, celem projektu jest ponowne wykorzystanie zdegradowanych terenów poprzez ich kompleksowe uzbrojenie i skomunikowanie, a tym samym ulepszenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości w podregionie górniczym, co jest celem unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
(żms)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS