Wyniki wykonanych przez GDDKiA pomiarów ruchu są zatrważające dla uzdrowiska. Konstancińskie odcinki dwóch dróg wojewódzkich 721 i 724 znalazły się w czołówce najbardziej obciążonych ruchem dróg wojewódzkich w Polsce!
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała wyniki pomiarów ruchu na drogach wojewódzkich. Generalny Pomiar Ruchu (GPR) 2020/2021 został przeprowadzony na zamiejskiej sieci dróg wojewódzkich o długości 27 678 km, która została podzielona na 3111 odcinków pomiarowych. Część z nich przypadła na drogi wojewódzkie w naszym powiecie. Opomiarowane zostały fragmenty dróg 721, 722 oraz 724. Generalnie średni dobowy ruch roczny (SDRR) na drogach wojewódzkich w Polsce wyniósł 4231 pojazdów na dobę i jest to wynik o 20 proc. wyższy niż w badaniu z 2015 roku. Dla porównania SDRR na drogach krajowych był prawie trzykrotnie większy i wynosił 13 574 pojazdów na dobę, co stanowiło ok. 21 proc. wzrost w stosunku do wyników GPR 2015.
Im bliżej Warszawy tym gorzej
Nie ma tu niespodzianek – największy tłok występuje na odcinkach dróg w pobliżu dużych aglomeracji miejskich oraz dojazdach do węzłów na autostradach i drogach ekspresowych. Konstanciński odcinek DW 721 (między ul. Śniadeckich a ul. Mirkowska) znalazł się na 5 miejscu wśród najbardziej zatłoczonych dróg jednojezdniowych. Średnio przejeżdża tędy 24 449 pojazdów na dobę. To znacznie więcej niż na lesznowolskim odcinku – między DK79, czyli ul. Puławską w Piasecznie a DK7, czyli al. Krakowską w Sękocinie Starym, gdzie SDRR wyniósł 16 142 poj./dobę, czy tym biegnącym od Puławskiej w Piasecznie do Śniadeckich w Chyliczkach – 18 853 poj./dobę. Zatem, mimo że spora część kierowców nadal rusza w kierunku Warszawy przez Kierszek, z pominięciem konstancińskiego fragmentu drogi 721, nadal to właśnie tutaj znacząco wzrasta liczba samochodów, które przejeżdżają tą trasą.
Znacznie gorzej jest dalej, kiedy ruch z drogi 721 wpada w drogę 724 prowadzącą do Warszawy. To połączenie daje odcinkowi drogi z Konstancina do Warszawy trzecie miejsce na liście najbardziej zatłoczonych dwujezdniowych dróg wojewódzkich w Polsce. Przegrywa jedynie z podwarszawskimi drogami łączącymi się z autostradą A2 (Reguły) i trasą S8 (Zielonka). Średni dobowy ruch roczny dla odcinka od skrzyżowania z DW721 do granic Warszawy to aż 39 912 pojazdów na dobę.
Na odcinku od ronda przy Bielawskiej do Góry Kalwarii wyniki pomiarów mówią o SDRR wynoszącym 10 540 poj./dobę.
Smog w uzdrowisku
Tymczasem jest to droga przecinająca jedyne na Mazowszu uzdrowisko, borykające się ze smogiem i zagrożone utratą tego statusu, jeśli stan powietrza zamiast się poprawiać, będzie ulegał pogorszeniu. Rosnąca liczba samochodów przejeżdżających każdego dnia przez Konstancin niewątpliwie do złej jakości powietrza się przyczynia. A projekt budowy nowego przebiegu trasy, omijającego centrum miasta, utknął w martwym punkcie kilka lat temu z powodu protestów mieszkańców oraz oporu konserwatora zabytków, który odmawia przesunięcia kapliczki stojącej w miejscu, w którym nowa droga miałaby łączyć się z dotychczasowym przebiegiem trasy. W ciągu 5 lat od ostatniego pomiaru wykonanego przez GDDKiA ruch na DW724 między Konstancinem a Warszawą wzrósł o blisko 5,5 tys. pojazdów na dobę.
Na piaseczyńskim odcinku drogi 722 (ulice Sienkiewicza/Pod Bateriami), przejętym w ubiegłym roku przez powiat wysoki poziom natężenia ruchu utrzymuje się na podobnym poziomie – 22 620 poj./dobę w GPR 2020/21 i 27 pojazdów więcej w 2015 roku, co i tak plasuje tę drogę w czołówce najbardziej zatłoczonych dróg jednojezdniowych. O tym jakiej jakości jest to droga, a zwłaszcza o jej bezpieczeństwie, szczególnie na odcinku ulicy Pod Bateriami, wie każdy, kto nią przejeżdża albo co gorsza musi przechodzić. Na szczęście po przejęciu drogi powiat w porozumieniu z Gminą Piaseczno od razu podjął działania zmierzające do przebudowy drogi. Pierwsze prace na ul. Pod Bateriami mają zostać zrealizowane jeszcze w tym roku.
Czytaj także: Kolejna przymiarka do obwodnicy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS