Dziś rano w brzeskim magistracie została podpisana w formie aktu notarialnego umowa powołująca do życia SIM Małopolska. Spółka, która tworzy 16 gmin, zajmie się budową tanich mieszkań komunalnych. 40 z nich powstanie w Okocimiu. – W pobliżu kościoła, szkoły, obok nowo wybudowanego boiska sportowego na działce z dostępem do drogi powiatowej. Liczę, że w wariancie optymistycznym inwestycję uda się zrealizować jeszcze w tej kadencji – mówił podczas konferencji prasowej, odpowiadając na pytanie portalu Bochniazbliska.pl Tomasz Latocha burmistrz Brzeska.
Z uwagi na doniosły charakter tego wydarzenia w spotkaniu założycielskim, podczas którego w obecności notariusza została podpisana umowa, obok przedstawicieli wszystkich zainteresowanych gmin, uczestniczył wicepremier Jarosław Gowin.
– Dla takich chwil warto żyć, uprawiać politykę. Dzisiaj dokona się tutaj coś, co w realny sposób wpłynie pozytywnie i to w bardzo fundamentalny sposób na życie setek, a w przyszłości tysięcy rodzin w Małopolsce. Polska bardzo potrzebuje mieszkań o dobrym standardzie, ale równocześnie o umiarkowanym czynszu – podkreślał wicepremier.
W Brzesku obecni byli także przedstawiciele Anna Kornecka i Andrzej Gut-Mostowy z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
– Potrzeby mieszkaniowe Polaków w ostatnich miesiącach dynamicznie rosną, dlatego tym bardziej cenna jest ta inicjatywa samorządów, dostrzeganie, że jest to fundamentalna potrzeba na najbliższe lata i pokolenia. Tym bardziej dziwi fakt, że są samorządy, które tego nie dostrzegają, albo przedkładają inne racje nad to, aby spełnić tę żywotną potrzebę swoich mieszkańców. Interpretację tych faktów pozostawiam państwu – powiedział przedstawiciel Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
Ten aspekt doprecyzował poseł Stanisław Bukowiec odnosząc się do rezygnacji Bochni z SIM.
– Bardzo boleję, że miasto Bochnia nie przystąpiło do SIM. Liczę, że jakaś refleksja nastąpi, cały czas jest otwarta propozycja, również dla innych gmin, aby do tego projektu dołączyć – mówił poseł.
Gminę Brzesko podczas spotkania reprezentowali burmistrz Tomasz Latocha oraz jego zastępca Grzegorz Brach. Brzesko jest siedziba spółki.
Radni brzescy już w maju br. podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie SIM Małopolska, jednocześnie zatwierdzili wniosek burmistrza do Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii o trzymilionową dotację stanowiącą aport do mającej powstać spółki, której skład stanowi 16 gmin podzielonych na sześć tak zwanych grup wspólników.
Zgodnie z poczynionymi
wcześniej ustaleniami 16 gmin, które wyraziły wolę przystąpienia do spółki
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Małopolska, zostało podzielonych na sześć
grup wspólników. Przy podziale kierowano się kryteriami geograficznymi,
porównywalnym kapitałem i planowaną ilością mających powstać mieszkań. Podział
na grupy wspólników wygląda następująco:
- Grupa I: Brzesko, Ciężkowice, Gorlice.
- Grupa II: Gnojnik, Ryglice, Trzciana.
- Grupa III: Borzęcin, Dąbrowa Tarnowska, Wierzchosławice.
- Grupa IV: Korzenna, Rabka, Stary Sącz.
- Grupa V: Miechów, Wieliczka.
- Grupa VI: Tuchów, Zakliczyn.
Co dalej?
W dalszej kolejności mają być powołani pełnomocnicy ds. inwestycji oraz kandydaci na członków Rady Nadzorczej – po jednej osobie z każdej grupy wspólników. Każdy wspólnik wniesie do spółki aport w wysokości 3 milionów złotych (pozyskanych wcześniej w formie dotacji z Krajowego Zasobu Nieruchomości).
W ten sposób zostanie utworzony kapitał zakładowy. Kolejnym krokiem będzie wniesienie do SIM Małopolska kolejnego aportu, tym razem w formie nieruchomości, którą każda gmina wskaże jako lokalizację przyszłej inwestycji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS