A A+ A++

17 lutego 1981 roku, po blisko miesięcznym strajku na uczelniach, komunistyczne władze zgodziły się na zarejestrowanie NZS – pierwszej tego rodzaju organizacji w krajach bloku komunistycznego. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej zorganizował promocję książki – albumu opowiadającego o strajku studentów oraz o powstaniu NZS.

Oprócz rejestracji NZS, domagano się m.in. zniesienia przymusu nauczania języka rosyjskiego i przedmiotów indoktrynacyjnych, skrócenia służby wojskowej dla studentów, zniesienia cenzury w wydawnictwach oraz poszanowania autonomii szkół wyższych przez milicję i bezpiekę.

Strajk zakończył się sukcesem. 17 lutego 1981 roku władze uznały NZS, a następnego dnia podpisano porozumienie dotyczące pozostałych postulatów. Zdaniem prezesa IPN Jarosława Szarka był to jeden z ważnych etapów polskiej drogi do niepodległości, który do dziś budzi olbrzymie emocje wśród jego uczestników i świadków.

(Fot. Sławek Kasper/IPN)

W związku z 40. rocznicą rejestracji NZS dziś odbyła się promocja książki “Egzamin studenta i obywatela. Rzecz o strajku studentów łódzkich w 1981 roku “. To dziennik wydarzeń spisany przez studentkę łódzkiej Akademii Medycznej, uczestniczkę strajku, Jadwigę Kowalczyk. – Książka zawiera między innymi wiele unikalnych fotografii – mówi doktor Sebastian Pilarski, który redagował zapiski Jadwigi Kowalczyk.

Posłuchaj także: Dziennik ze strajku. 40. rocznica studenckich strajków w Łodzi

Protest studentów trwał 29 dni, od 21 stycznia. Wzięło w nim udział około 10 tys. osób. Po rejestracji w lutym 1981 roku NZS funkcjonował do stanu wojennego, kiedy został zdelegalizowany. Organizacja działała w podziemiu. Ponownie została zarejestrowana 22 września 1989 roku, po ogólnopolskiej akcji strajkowej.

Posłuchaj także: “By przestała być sloganem demokracja”. 40. rocznica studenckich strajków w Łodzi

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Gniezno: Trwa przebudowa drogi z Witkowa do Malenina
Następny artykułZaskakujący błąd systemu. Market dopłacał klientom za produkty w promocji