Technologie w energetyce
Rynek energii w Europie przechodzi technologiczną transformację. Które z innowacji mogłyby się sprawdzić także w Polsce?
– Przykładem może służyć m.in. rynek szwajcarski, skandynawski czy niemiecki. Z powodzeniem wykorzystywane na nich rozwiązania technologiczne mogłyby pomóc także w transformacji polskiego rynku energii. Nasza firma działa na wielu zagranicznych rynkach, jesteśmy więc na bieżąco ze wszelkimi innowacjami i widzimy, że niektóre z nich mogłyby się sprawdzić także u nas. Bez śmiałych innowacji Polska jeszcze przez długi czas może nie dogonić pod tym względem najbardziej rozwiniętych krajów Europy – mówi Grzegorz Biliński, Prezes Axpo Polska.
Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych
Europejskie rozwiązania energetyczne
Oto 4 rozwiązania energetyczne, na które stawiają rynki europejskie
1. Odpowiednie wykorzystanie zasobów naturalnych
Jednym ze sposobów na pozyskiwanie zielonej energii w Europie jest tworzenie elektrowni fotowoltaicznych na dużych wysokościach, dzięki wykorzystaniu warunków naturalnych. Przykładem jest planowana inwestycja w Alpach, na wysokości 2500 m n.p.m. Na istniejącej w tym miejscu tamie zostanie zainstalowanych 6 tysięcy paneli fotowoltaicznych.
– Przewidujemy, że w skali roku instalacja wytworzy około 2,7 GWh energii elektrycznej. Jest to możliwe dzięki m.in. ukierunkowaniu instalacji na stronę południową, dużej wysokości oraz niższym temperaturom chłodzącym moduły. Dodatkowa energia powstanie przez odbijanie promieni słonecznych od śnieżnej pokrywy. Takie warunki sprawiają, że zimą będziemy w stanie wytworzyć połowę z planowanej, rocznej generacji, podczas gdy tradycyjne instalacje fotowoltaiczne w Szwajcarii generują w porze zimowej około 1/4 rocznego uzysku energii – tłumaczy Grzegorz Biliński.
Zobacz również:
2. Automatyka i robotyka
Robotyka wykorzystywana jest już praktycznie przez wszystkie gałęzie gospodarki. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się zwłaszcza drony, które dzięki zdalnemu sterowaniu i małym rozmiarom mogą dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Możliwości ich wykorzystania testują także elektrownie, aby móc np. dokonywać inspekcji szybów pionowych, zbiorników wyrównawczych, tuneli ciśnieniowych lub zlewni, do których bardzo trudno się dostać. Dzięki wykorzystaniu dronów pracownicy oszczędzają czas, który musieliby przeznaczyć na dotarcie do sprawdzanego sektora, zwykle pieszo. Dron leci wyznaczoną trasą po zainstalowanych „przewodach” bez kontroli GPS lub satelity i wykonuje zdjęcia w celu udokumentowania ewentualnych uszkodzeń lub zmian.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS