A A+ A++

Dziś o godz. 12 w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności ogłoszony zostanie laureat II edycji Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza. Wyróżnienie jest przyznawane za “odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości”. 

O godz. 19 w miejscu, gdzie zaatakowany został Adamowicz, hołd złożą mu jego najbliżsi, prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz oraz przedstawiciele Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski. Z carillonu Ratusza Głównego Miasta ponownie rozbrzmi utwór “The Sound of Silence”, który stał się symbolem żałoby przeżywanej nie tylko w Gdańsku po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. 

O godz. 19:30 w Bazylice Mariackiej odbędzie się międzywyznaniowa modlitwa i złożenie kwiatów przy grobie Pawła Adamowicza. 

Pamiątkowy album i “Wieczór dla przyjaciela”

Piotr Adamowicz o zabójstwie brata: To był indywidualny zamach terrorystyczny

Piotr Adamowicz o zabójstwie brata: To był indywidualny zamach terrorystyczny

W sobotę o godz. 16:30 w Dworze Artusa odbędzie się promocja albumu “Cisza / Silence. Fotoreporterzy Prezydentowi Gdańska”. Jak podaje gdański urząd miasta, w publikacji znajdują się zdjęcia dokumentujące czas żałoby w Gdańsku po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza.

W sobotę o godz. 18 w Bazylice Mariackiej odbędzie się msza w intencji Pawła Adamowicza. 

W niedzielę o godz. 18 w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności odbędzie się kolejna odsłona “Wieczoru dla przyjaciela” – spotkania upamiętniającego Pawła Adamowicza, które po raz pierwszy zostało zorganizowane już w 2019 r. “O znaczeniu nadziei i jej braku dla kondycji psychicznej człowieka opowie prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra, terapeuta i wybitny humanista. A potem siądzie do stołu, aby wymienić poglądy o praktykowaniu nadziei z aktywnymi obywatelami: Sylwią Gregorczyk-Abram, Bożeną Grzywaczewską i Piotrem Jaconiem. Bezpłatne bilety oraz szczegóły dostępne na stronie Europejskiego Centrum Solidarności” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia opublikowanej na stronie Gdańska. 

“Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem”

13 stycznia 2019 r. w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 53-letni Paweł Adamowicz zwrócił się do zebranych na Targu Węglowym w Gdańsku: “To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani, Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie”. “Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności” – dodał prezydent miasta. 

Po słowach Adamowicza rozpoczęło się tradycyjne odliczanie przed “Światełkiem do nieba”. Na scenę wbiegł nieznany wówczas mężczyzna i zadał prezydentowi kilka ciosów nożem. Adamowicza reanimowano na scenie. Później przewieziono go karetką do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie przeprowadzono operację.

14 stycznia 2019 r., po kilku godzinach od operacji, do dziennikarzy ustawionych przed budynkiem szpitala, wyszli lekarze i ogłosili, że “przegrali walkę o życie pana prezydenta”. Jak podała wówczas prokuratura, “bezpośrednią przyczyną śmierci był wstrząs krwotoczny współistniejący między innymi ze wstrząsem kardiogennym i niewydolnością wielonarządową, będącymi następstwem krwotoku wewnętrznego z uszkodzonych narządów wewnętrznych, głównie z dwumiejscowego uszkodzenia ściany serca”.

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbył się 19 stycznia 2019 r. Urna z prochami prezydenta Gdańska spoczęła w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Mowy końcowe w procesie zabójcy Adamowicza zaplanowane na marzec

Proces Stefana W. “W jego wzroku był triumf, ekstaza i zadowolenie”

Proces Stefana W. "W jego wzroku był triumf, ekstaza i zadowolenie"

Sprawcą zamachu na prezydenta Gdańska był 27-letni Stefan W. Miesiąc przed atakiem mężczyzna wyszedł z więzienia, gdzie odsiadywał karę 5,5 roku pozbawienia wolności za rozboje z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Mężczyzna wtargnął do czterech placówek bankowych. Zrabowane przez niego kwoty nie były wysokie: od 2,5 tys. do 6,8 tys. zł. Pieniądze te mężczyzna wydawał – jak sam mówił, “na taksówki, jedzenie i kasyno”.

W grudniu 2021 r., po trwającym prawie trzy lata śledztwie, prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Stefanowi W. W toku śledztwa przesłuchano ponad 400 świadków, w tym współosadzonych i personel zakładów karnych, w których oskarżony odbywał karę pozbawienia wolności oraz członków jego rodziny między innymi na okoliczność planowania przez niego popełnienia czynu oraz motywacji.

“Stefanowi W. zarzucono dokonanie zabójstwa Pawła Adamowicza w zamiarze bezpośrednim z motywacji zasługującej na szczególne potępienie oraz zmuszenie groźbą innej osoby do określonego zachowania” – mówiła w 2021 r. rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prok. Grażyna Wawryniuk.
Proces przeciwko zabójcy Pawła Adamowicza rozpoczął się 28 marca 2022 roku. Od tego czasu zostało przeprowadzonych ponad 20 rozpraw, podczas których przesłuchano kilkudziesięciu świadków.

W styczniu 2023 r. przewodnicząca składu sędziowskiego sędzia Aleksandra Kaczmarek poinformowała, że na 13 marca br. wyznaczyła termin mów końcowych. Nie wyznaczono natomiast terminu ogłoszenia wyroku. Niewykluczone, że zapadnie on w pierwszej połowie tego roku.

Stefanowi W. grozi od 12 lat więzienia do dożywocia. Opinie sporządzone przez biegłych mogą wpłynąć na wysokość kary. Sąd może zastosować jej nadzwyczajne złagodzenie.

Kolejna rozprawa dot. zabójstwa Adamowicza. Oskarżony krzyczał na sali

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoniec z “dziećmi zamkniętymi w teczkach”? Ministerstwo reaguje na problem z adopcją. To efekt serialu “Piecza”
Następny artykułUrodziny Stanisława Wyspiańskiego. Muzeum Krakowa zaprasza do Rydlówki