Nowoczesne szpitale mają być kształtowane z myślą o człowieku, a nie – jak tradycyjnie – wyłącznie o budynku i jego systemach. Opracowaniem tego nowego wzorca zajmuje się sieć HumanIC, europejski projekt koordynowany przez Politechnikę Warszawską.
Zacznijmy od podstaw. Obecnie przy projektowaniu szpitali uwaga skupia się na miejscu – na tym, jaki powinien być budynek i jak mają w nim funkcjonować systemy wentylacji i ogrzewania. To oczywiście niezwykle ważne. Ale do tematu można także podejść od bardziej ludzkiej strony.
– Klimat wewnętrzny skoncentrowany na człowieku definiuje się jako mikrośrodowisko, które otacza i jest blisko ludzkiego ciała – wyjaśnia prof. Anna Bogdan z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW, koordynatorka projektu. – Oznacza to, że warunki takie jak temperatura, wilgotność i jakość powietrza są dostosowane tak, aby były jak najbardziej komfortowe i zdrowe dla osoby znajdującej się w danym otoczeniu.
Klimat szpitala jest ważny
Zorientowany na człowieka klimat wewnętrzny w szpitalach odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpiecznej i skutecznej opieki zdrowotnej. Sale operacyjne, izolatki, gabinety zabiegowe i laboratoria umożliwiają bezpieczne przeprowadzanie coraz bardziej zaawansowanego leczenia, natomiast oddziały, pokoje konsultacyjne i poczekalnie zapewniają komfort i dobre samopoczucie pacjentów podczas rekonwalescencji.
– Szacuje się, że każdego roku u ponad 4 milionów pacjentów w Unii Europejskiej dochodzi do zakażenia związanego z przebywaniem w obiektach ochrony zdrowotnej, a każdego dnia – u około 80 tys., tj. 1 na 18 pacjentów – opowiada prof. Anna Bogdan. – Środowisko szpitalne jest odpowiedzialne za 20% wszystkich zakażeń szpitalnych i istnieją wyraźne dowody na to, że konstrukcja budynków i działalność człowieka przyczyniają się do przenoszenia chorób zakaźnych. Szacuje się, że poprawa środowiska wewnętrznego w budynku szpitala może zmniejszyć koszty związane z chorobami przenoszonymi drogą powietrzną o 9–20%.
I to właśnie tą poprawą zajmuje się sieć HumanIC.
Jak matematycznie projektować zielony szpital?
– Naszym celem jest opracowanie nowego podejścia do projektowania przestrzeni w szpitalu – łączącego różne elementy, takie jak źródła zanieczyszczeń i systemy wentylacyjne, z potrzebami pacjentów, wymaganiami medycznymi i efektywnym zużyciem energii – tłumaczy prof. Anna Bogdan.
W ramach projektu zostanie zbadane, skąd biorą się drobnoustroje w warunkach szpitalnych, jak się rozprzestrzeniają i jak unoszą się z powrotem w powietrze oraz jak nasze odczucia psychiczne łączą się z pomiarami fizjologicznymi i reakcjami organizmu. W tym celu będą wykorzystane modele matematyczne, nowoczesne systemy sterowania bazujące na Internecie rzeczy i nowoczesne narzędzia do monitorowania stanu powietrza w czasie rzeczywistym, a także symulacje komputerowe i rzeczywistość rozszerzona.
Kontrola mikroklimatu w szpitalu
Zdobyta wiedza będzie wykorzystywana do lepszego projektowania rozwiązań technicznych, opracowania nowych metod wizualizacji i kontroli mikroklimatu wewnętrznego w obiektach szpitalnych. W tym nowym podejściu mają być kształcone kolejne pokolenia naukowców i inżynierów zajmujących się inżynierią środowiska.
– Na Politechnice Warszawskiej prowadzone będą badania dotyczące parametrów przepływu strumieni powietrza w najbliższym otoczeniu chirurgów, personelu medycznego i pacjentów w zależności od ich aktywności i pozycji ciała, odzieży i procedury chirurgicznej – opowiada prof. Anna Bogdan. – Wyniki badań posłużą m.in. do opracowania modeli wymiany ciepła między personelem medycznym/pacjentem a otoczeniem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS