A A+ A++

Warta Poznań powróciła do ekstraklasy w 2020 roku po ponad 25-letniej przerwie. Od tej pory zespół występuje na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim, z pewnymi wyjątkami. Derby Poznania zazwyczaj rozgrywane na obiekcie Lecha Poznań (podobnie będzie i w tym roku – 17 września). W najbliższych latach sytuacja Warty raczej się nie zmieni i dalej “Zieloni” będą grać w Grodzisku. Dlaczego? Obiekt przy Drodze Dębińskiej nie spełnia wymogów. 

Zobacz wideo
Polska ma kolejny imponujący stadion! Sportowa perełka

Nie tylko Warta Poznań. Raków Częstochowa czy Radomiak również grały poza domem

Warta Poznań nie jest jednak jedynym klubem, który swoje mecze w ostatnich latach rozgrywał poza własnym obiektem. Doskonałym przykładem grania domowych spotkań nie na własnym obiekcie jest mistrz Polski – Raków Częstochowa. Po awansie do najwyższej klasy rozgrywkowej w 2019 roku zespół spod Jasnej Góry musiał przenieść się do Bełchatowa. Grał tam przez półtora roku, a w tym czasie obiekt przy Limanowskiego 83 został zmodernizowany. Dziś Raków już tam występuje, choć kibice domagają się nowego stadionu dla mistrzów Polski. Pomoc w tym przedsięwzięciu obiecał m.in. premier Mateusz Morawiecki, o czym więcej pisaliśmy w maju.

Dwa sezony na innym stadionie spędził także Radomiak Radom. Po powrocie do najwyższej klasy rozgrywkowej w 2021 roku zespół rozgrywał spotkania na stadionie Broni Radom przy ulicy Narutowicza. W międzyczasie trwała budowa nowego stadionu przy Struga 63, ciągnąca się od 2017 roku. Dopiero 5 sierpnia 2023 roku Radomiak wrócił do domu i zainaugurował nowy obiekt.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu Gazeta.pl.

Po awansie do ekstraklasy w 2016 roku również Górnik Łęczna przeniósł się na nowoczesny stadion w Lublinie mogący pomieścić ponad 15 tysięcy kibiców. Podobny los spotkał Sandecję Nowy Sącz. W 2017 roku przez rok piłkarze z Nowego Sącza domowe mecze rozgrywali w Mielcu i Niecieczy. 

W bieżących rozgrywkach dwoje beniaminków nie gra na swoich obiektach. Puszcza Niepołomice pierwszy sezon w ekstraklasie spędza na obiekcie Cracovii, a Ruch Chorzów gościnnie występuje na obiekcie Piasta Gliwice. Od października “Niebiescy” przeniosą się na Stadion Śląski.

Gdzie grały polskie zespoły, kiedy nie mogły grać na własnym obiekcie?:

  • Warta Poznań – Grodzisk Wielkopolski – 4 sezony
  • Raków Częstochowa – Bełchatów – 1,5 sezonu
  • Radomiak – stadion Broni Radom – 2 sezony
  • Górnik Łęczna – Lublin – 1 sezon
  • Sandecja Nowy Sącz – Nieciecza/Mielc – 1 sezon
  • Puszcza Niepołomice – Cracovia – ? 
  • Ruch Chorzów – Gliwice/Stadion Śląski – ?

Jak kształtowała się frekwencja “na wygnaniu”?

Jeśli spojrzymy na średnią frekwencję powyżej wymienionych drużyn na stadionach zastępczych, to najlepiej wypada… Radomiak. Wpływ na to miało zapewne położenie stadionu zastępczego w tym samym mieście. Nieźle wypadła także średnia Górnika Łęczna w Lublinie. Mecze w sezonie 2016/17 na Arenie Lublin oglądało średnio 3648 kibiców.

O wiele gorzej wypadają Raków, Sandecja, a także Warta Poznań, która niedawno rozpoczęła czwarty sezon na stadionie w Grodzisku. W tym sezonie na Wartę chodzi 2937 osób, co jest 17. frekwencją w lidze. W ubiegłym sezonie to – 2782 kibiców (18. miejsce w lidze). W sezonach 2020/21 i 2021/22 Warta również miała najsłabszą frekwencję w lidze.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW MORĄGU POWSTANIE WIRTUALNA STRZELNICA
Następny artykułВ окуповану частину Запорізької області приїхало багато військових-чеченців, – Генштаб