A A+ A++

W czwartek odbył się konkurs pod tytułem: ,,Ćmielowskie Korzenie. Ponad Czasem” – wojewódzki konkurs dla dzieci ze szkół podstawowych. Zadaniem laureatów było namalowanie japońskiej księżniczki Sayako na porcelanowej figurce. To już czwarta edycja tego wydarzenia. W finale znalazło się 10 dzieci.

Kultywowanie lokalnych tradycji to ważny aspekt tożsamości człowieka, dlatego w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie już po raz 4 dzieci z całego województwa rywalizowały o nagrodę w konkursie ,,Ćmielowskie Korzenie. Ponad Czasem”. W tym roku komisja wybrała dziesięciu laureatów, którzy w ćmielowskim muzeum tworzyli swoje, własne wizje kobiecości na porcelanowej figurce. We wcześniejszych etapach zadaniem dzieci było namalowanie na kartce papieru japońskiej księżniczki – Sayako. Do komisji spłynęło 21 prac, w finale zmierzyło się 10 osób, a ich misja nie była łatwa, ponieważ malowanie na porcelanie to wymagająca sztuka.

Nie jest łatwo pędzlem, farbą ceramiczną malować na porcelanie. Dla bardzo doświadczonych osób jest to ogromna trudność, ale no myślę, że sobie młodzież poradzi, bo prace na papierze są przepiękne. Sam jestem bardzo ciekawy, w jaki sposób te prace wyjdą po wypaleniu.

– dodaje Adam Spała, właściciel Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie

 

W Ćmielowie rywalizowały dzieci z całego województwa, a część z nich być może nie zdawała sobie sprawy o tym, że w regionie świętokrzyskim znajduje się tak wyjątkowe miejsce, jak żywe muzeum porcelany. Dla Ćmielowa ,,Ćmielowskie Korzenie. Ponad Czasem” to szansa na promocję miasta i jego największej atrakcji.

Cieszę się, że tak wielu uczestników przystąpiło do tego konkursu. Tak ważny aspekt kultywowania jest niezwykle istotny, aby pokazywać za każdym razem, jak jesteśmy zauważalni na mapie Polski, przez pryzmat naszej porcelany.

– mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa

 

Organizatorzy konkursu plastycznego jako hasło przewodnie 4 edycji uznali słowa Józefa Ignacego Kraszewskiego – ,,Niepoznana, niepojęta”. Słowa te pochodzą ze słynnego dzieła Kraszewskiego – ,,Kobieto, królowo, szatanie, aniele…”, które nawiązują do kobiecości. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo już pewne! Kosta Runjaic nie przedłuży kontraktu z Pogonią Szczecin
Następny artykułMarcowe posiedzenie działkowców [ Społeczeństwo ]