Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 4 612 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 235 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarły 144 osoby.
-
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln 803 tys. 233. Dzisiaj (2 maja) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 4 612 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 235 nowych zachorowań na COVID-19.
-
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 35 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 109 osób.
-
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 68 tys. 68 osób.
zachodniopomorskiego (199), lubelskiego (154), świętokrzyskiego (126), lubuskiego (108), podkarpackiego (106), warmińsko-mazurskiego (75), podlaskiego (73). 46 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 2, 2021
-
W szpitalach przebywa 21 tysięcy 209 osób, u których stwierdzono obecność koronawirusa na ogólną liczbę 40 tysięcy 851 dostępnych łóżek – podało Ministerstwo Zdrowia.
-
Pod respiratorami są obecnie 2 tysiące 652 osoby.
-
Ministerstwo podaje na twitterze, że od początku pandemii wyzdrowiało w naszym kraju 2 520 968 osób.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/qrNzhAdKDk
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 2, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Pół tysiąca pacjentów więcej można będzie przyjąć w normalnym trybie na planowane leczenie internistyczne, kardiologiczne, czy ortopedyczne. To efekt przywracania w Łódzkiem łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Czytaj więcej
W Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim można się zaszczepić. Uruchomiony tam punkt szczepień powszechnych jest jednym z czterech, które wystartują w tym tygodniu w Łódzkiem. Czytaj więcej
Zobacz także: Terytorialsi pomagają przy szczepieniach
Informacja zwrotna trafi do władz Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego za pośrednictwem ankiet. W nich studenci określą również, czy wolą zaszczepić się w punkcie na uczelni, czy w innym miejscu wyznaczonym przez NFZ. Czytaj więcej
W województwie łódzkim ruszają pierwsze powszechne punkty szczepień. Oznacza to, że będzie rosła liczba dostępnych terminów i zespołów wykonujących szczepienia. Czytaj więcej
Na szczepienia przeciwko COVID-19 mogą się dzisiaj zapisywać osoby z roczników 1984 i 1985 i starsi
Na konkretny termin szczepienia przeciwko COVID-19 mogą się od wczoraj zapisywać osoby urodzone w latach 1984-1985. W miastach wojewódzkich dziś drugi dzień akcji “Zaszczep się w majówkę”.
W ramach tej akcji, prowadzonej w 16 miejscach, można się zaszczepić bez wcześniejszej rejestracji, ale trzeba mieć wystawione e-skierowanie. Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wczoraj przed punktami mobilnymi setki osób czekały po kilka godzin, żeby się zaszczepić. W mobilnych punktach podawana jest jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson. Każdy punkt otrzymał dwa i pół tysiąca szczepionek.
Jednak- jak poinformował minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw narodowego programu szczepień, w związku z dużym zainteresowaniem dziś rano do każdego punktu ma trafić tysiąc dodatkowych dawek szczepionki. “Powoli kończy się pierwszy dzień akcji szczepień na majówkę. Dziękuję wszystkim zaangażowanym za sprawną organizację! W związku z bardzo dużym zainteresowaniem jutro rano dostarczymy do każdego punktu dodatkowych 1000 szczepionek. Zapraszamy jutro i pojutrze”- napisał Michał Dworczyk na Twitterze.
Akcja potrwa do jutra.
Od 4 maja w szpitalu MSWiA w Złocieńcu można skorzystać z rehabilitacji pocovidowej
Od 4 maja szpital MSWiA w Złocieńcu będzie przyjmował pacjentów, którzy wymagają opieki psychiatrycznej bądź psychologicznej po przejściu COVID-19.
Placówka przygotowała dla nich 50 łóżek.
Szpital MSWIA w Złocieńcu położony jest w lesie, na Pomorzu Zachodnim. Jego dyrektor, doktor Ewa Giza mówiła Informacyjnej Agencji Radiowej, że zainteresowanie rehabilitacją jest bardzo duże. Na miejscu pomocą będą służyć specjaliści z dziedzin neurologii, pulmonologii, kardiologii i dietetyki.
Pierwszy w Polsce ośrodek rehabilitacji dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19, powstał we wrześniu w ubiegłego roku, w szpitalu MSWiA w Głuchołazach. Na leczenie w ramach tego programu przyjęto dotąd około 700 osób.
Program rehabilitacji pocovidowej ma być w Polsce rozszerzany. MSWiA poinformowało również, że polscy lekarze i naukowcy uczestniczą w badaniach nad tym, jakie mogą być długotrwałe powikłania po COVID-19.
M. Dworczyk: jutro 1000 dodatkowych szczepionek do każdego mobilnego punktu
Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że jutro rano do każdego mobilnego punktu szczepień zostanie dostarczone dodatkowe tysiąc dawek preparatów. Decyzję podjęto w związku z bardzo dużym zainteresowaniem akcją “Zaszczep się w majówkę”. “Dziękuję wszystkim zaangażowanym za sprawną organizację! Zapraszamy jutro i pojutrze.” – napisał na twitterze pełnomocnik rządu ds. szczepień.
W weekend majowy rząd organizuje akcję promocyjną szczepień we wszystkich 16 województwach pod nazwą “Zaszczep się w majówkę”. Mobilne punkty szczepień są ustawione w każdym mieście wojewódzkim. Można tam uzyskać tam informacje na temat szczepień, a chętne osoby mogą przyjąć jednodawkowy preparat firmy Johnson&Johnson.
Koronawirus na świecie
Papież w bazylice watykańskiej rozpoczął trwający do końca maja maraton modlitewny w intencji zakończenia pandemii. W papieskiej inicjatywie uczestniczą wszystkie sanktuaria na świecie.
Maraton różańcowy odbywa się pod hasłem zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich: “Kościół modlił się nieustannie do Boga”. Papież podkreślił, że pandemia głęboko naznaczyła nasze życie bólem. “Módlmy się za zmarłych, za rodziny pogrążone w bólu i niepewne jutra, za chorych, i tych, którzy stracili pracę, za tych, którzy walczą z pandemią na pierwszej linii” – mówił Franciszek.
Katolickie sanktuaria będą promować odmawianie różańca wśród wiernych, rodzin i wspólnot. 30 z nich będzie na zmianę prowadziło modlitwę transmitowaną przez media watykańskie i wiele stacji katolickich na całym świecie. W poniedziałek różaniec będzie prowadzony z sanktuarium na Jasnej Górze. Papież zakończy maraton 31 maja. Będzie przewodniczył różańcowi z Groty Lurdzkiej w Ogrodach Watykańskich.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
We Włoszech uroczystości pierwszomajowe odbywają się pod hasłem nawiązującym do pandemii “Lekarstwem dla Włoch jest praca”. Z powodu ograniczeń sanitarnych obchody mają bardzo ograniczony charakter. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, w Święto Pracy nie odbywają się pochody i wiece. Centralne obchody z udziałem szefów największych centrali związkowych zorganizowano w Terni w środkowych Włoszech. Prezydent Sergio Mattarella w przesłaniu wyraził przekonanie, że praca wyprowadzi kraj z pandemii. Z powodu ograniczeń sanitarnych doroczny wielki koncert na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie, gromadzący zawsze kilkaset tysięcy słuchaczy, przeniesiono do Audytorium Parku Muzyki. Wśród kilkudziesięciu wykonawców są Noel Gallagher i Gianna Nannini. W związku z obchodzonym dziś w Kościele Świętem Józefa Robotnika papież zaapelował na twitterze, by żaden młody człowiek, żadna osoba i rodzina, nie pozostali bez pracy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS