Projekt ustawy jest pokłosiem petycji, która wpłynęła do Senatu w 2022 r. Regulacja przewiduje wypłatę odsetek osobom urodzonym w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 r.
Za skierowaniem do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych głosowało 53 senatorów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się 41.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmieniły się zasady. Dostali niższe emerytury
W maju 2012 r. zmodyfikowano zasady ustalania wysokości emerytury. Zmiana weszła w życie od 1 stycznia 2013 r. Podstawa wymiaru emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego ulega pomniejszeniu o kwotę wcześniej wypłaconych świadczeń emerytalnych (tzw. wcześniejszych emerytur), co automatycznie przekłada się na niższą wysokość przyszłej emerytury.
Ten kto nie mógł złożyć wniosku o przyznanie nowej emerytury jeszcze w 2012 r., takiej możliwości nie miał. Z danych rządowych wynika, że problem może dotyczyć ponad 140 tys. kobiet.
Zapis ten w odniesieniu do osób z rocznika 1953 zakwestionował w marcu 2019 r. Trybunał Konstytucyjny.
W lipcu 2020 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która wprowadziła możliwość ponownego obliczenia emerytury powszechnej bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Przepis ten objął zarówno kobiety, jak i mężczyzn urodzonych w 1953 r. Osoby te do 11 stycznia 2021 r. mogły złożyć wniosek o wyrównanie świadczenia.
Ponadto nowelizacja zakłada także wypłatę odsetek seniorom z 1953 roku za okres, w którym nie mieli możliwości korzystać z pełnej kwoty należnej im emerytury.
Przeciętna wypłata w wysokości 3,8 tys. zł
Jak informuje ,,Fakt”, przepisy miałyby wejść w życie w 2024 r. Wnioski o wypłatę odsetek nie będą potrzebne. Zakład sam sprawdzi, komu się one należą oraz w jakiej wysokości. Przeciętna wypłata wyniesie ok. 3,8 tys. zł na osobę
Senator Magdalena Kochan w czasie prac nad projektem poinformowała, że problem dotyczy około 44 tys. osób, a koszt wypłaty odsetek to 168 mln zł.
Osoby, głównie kobiety z tego rocznika, zostały dotknięte niesprawiedliwością przepisów, która polegała na tym, że w momencie, kiedy one przechodziły na wcześniejszą emeryturę, nie wiedziały, że później wprowadzone prawo, tę kwotę wcześniej pobranych emerytur odliczy im od kapitału początkowego wtedy, gdy osiągnęłyby wiek emerytalny – wyjaśniła senator.
W przekonaniu Rzecznika Praw Obywatelskich, w odniesieniu do kobiet z rocznika 1953, mamy do czynienia z brakiem należytej realizacji uprawnień nabytych na podstawie poprzednich przepisów.
Kobiety te zostały bowiem narażone na prawne skutki, których nie mogły przewidzieć w momencie podejmowania decyzji o skorzystaniu z prawa do wcześniejszej emerytury – poinformowano na oficjalnej stronie RPO.
Rzecznik wielokrotnie postulował zmianę prawa, kierując wystąpienia do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Prezesa ZUS oraz popierając obywatelskie petycje do Sejmu i Senatu, a następnie przystąpił do postępowania przed Trybunał Konstytucyjny. Kwestia budziła kontrowersje, co odzwierciedlają w szczególności rozbieżne stanowiska uczestników postępowania przed Trybunałem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS