A A+ A++
A wśród nich wydarzenia kulturalne i sportowe, a także warsztaty, zajęcia terapeutyczne i pozalekcyjne dla uczniów oraz małe inwestycje. Znamy listę projektów, które zostały zakwalifikowane do głosowania w dziesiątej edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

W tym roku mieszkańcy będą wybierać spośród 38 inicjatyw. 11 wniosków zostało odrzuconych ze względów merytorycznych lub formalnych, dlatego nie będą uwzględniane podczas głosowania.

Od 1 sierpnia do 1 września autorzy zakwalifikowanych projektów będą mieli czas na promowanie swoich pomysłów. Głosowanie rozpocznie się 2 września i potrwa do 18 września. Liczenie i weryfikacja głosów potrwa do 27 września. Do tego dnia mieszkańcy również otrzymają informację jakie projekty zostaną zrealizowane.

– Wkraczamy w przedostatnią, jedną z kluczowych faz konstruowania przyszłorocznego, X Budżetu Obywatelskiego. Autorzy projektów będą mieli teraz okazję promocji swoich pomysłów i przekonania do nich świdniczan. Następnie przystąpimy do głosowania. Jestem przekonany, że i tym razem Budżet Obywatelski spełni oczekiwania mieszkańców, pozwalając na zaspokojenie potrzeb, które nie zawsze mieszczą się w ramach budżetu miasta. Zachęcam do zapoznania się z przedstawionymi propozycjami, a następnie powszechnego głosowania, gdyż tylko aktywny udział świdniczan w procesie wyboru zapewni Budżetowi Obywatelskiemu reprezentatywność – mówi burmistrz Marcin Dmowski.

af

  1. Kolędowe Ostatki u Świętej Kingi

Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Kolędowe ostatki u Świętej Kingi to koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu znanych polskich artystów, który zorganizowany będzie w okresie Świąt Bożego Narodzenia na terenie parafii Św. Kingi w Świdniku. Celem projektu jest promowanie kolęd i pastorałek, które są skarbem polskiej kultury. Koncert będzie nieodpłatny, dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta Świdnik i okolic.

  1. Warsztaty kulinarne zdrowego odżywiania „Mam tę MOC”

Koszt: 37 tys. zł
Opis projektu: „Mam tę MOC” to projekt bezpłatnych warsztatów kulinarnych, które ułatwiają nabycie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci i młodzieży oraz rodziców i seniorów. Ponadto upowszechniają wiedzę o zdrowym żywieniu w formie praktycznego przygotowywania potraw służącym zdrowiu.

  1. Plenerowe stoły do piłkarzyków i ping-ponga

Koszt: 142 500 zł
Opis projektu: Przedmiotem projektu jest zakup i montaż trzech betonowych stołów do gry w tenisa stołowego oraz trzech plenerowych stołów do gry w piłkarzyki. Stoły do ping-ponga oraz stoły do gry w piłkarzyki są znakomitymi urządzeniami rekreacyjnym, służącymi do uprawiania ciekawego sportu, są odpowiednie dla każdej grupy wiekowej.

  1. Rodzinne 100 km… Rowerowe

Koszt: 48 600 zł
Opis projektu: Chcecie całą rodziną przejechać swoje pierwsze 100km? Tak? To ta atrakcja jest dla Was. 5 Spotkań, każde po 20 km połączone z różnymi atrakcjami: skoki w workach, przeciąganie liny, dmuchańce, ognisko, paintball, podchody, rzut siekierą dla dorosłych itp. To tylko niewielka część atrakcji jakie dla Was przygotowaliśmy.

  1. Świdnicka Noc Kultury

Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Świdnicka Noc Kultury jest kontynuacją projektu realizowanego z udziałem środków Budżetu Obywatelskiego 2021, 2022 i 2024. Wydarzenie ma charakter interdyscyplinarny, podczas którego miasto na jedną noc zamienia się w kulturalną scenę. Podczas „najdłuższej kulturalnej nocy”, w całym mieście odbywają się koncerty, spektakle, spotkania, wystawy, happeningi, akcje performatywne, kino plenerowe, czy silent disco.

  1. Plenerowa siłownia z obciążeniem. Prawdziwa. Bezpłatna. Dostępna 24/7

Koszt: 200 tys. zł
Opis projektu: Siłownia zewnętrzna z obciążeniem, może skutecznie zastąpić te, oferowane przez kluby sportowe, ale musi być funkcjonalna i uniwersalna. Urządzenia posiadać będą prawdziwe obciążenie, które można regulować w zależności od potrzeb. Dzięki temu dobry trening zrobi na niej młody kulturysta i jego babcia. Sport to zdrowie, dlatego powinien ogólnodostępny.

  1. Sterylizacja, kastracja oraz czipowanie psów i kotów

Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Program zakłada darmowe sterylizacje , kastracje i czipowanie psów i kotów z terenu miasta Świdnik. Pozwala wspomóc właścicieli zwierząt w opiece weterynaryjnej w ww. zakresie. Program ma na celu zmniejszenie bezdomności zwierząt.

  1. Poezja Śpiewana w Gospodzie Leśnej

Koszt: 20 tys. zł
Opis projektu: Poezja Śpiewana w Gospodzie Leśnej to cykl plenerowych koncertów muzycznych (łącznie dwadzieścia), które zorganizowane będą na terenie Gospody Leśnej w Świdniku. Celem projektu jest promowanie kultury literackiej, muzycznej, zwłaszcza piosenek z wartościowym tekstem. Koncerty będą nieodpłatne, dostępne dla wszystkich mieszkańców gminy Świdnik.

  1. Bieg Tropem Wilczym – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Koszt: 32 600 zł
Opis projektu: Ideą Biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

  1. Kulturalnie na beskidzkim szlaku – organizacja ferii zimowych w górach dla aktywnej młodzieży

Koszt: 62 800 zł
Opis projektu: Przedmiotem projektu jest zorganizowanie aktywnego wypoczynku dla młodzieży w wieku 12 – 15 lat w czasie ferii zimowych w formie wyjazdu w góry. Proponowane przez nas zajęcia mają na celu integrację, edukację i aktywność ruchową poprzez wyprawy w góry w poszukiwaniu łemkowskich cerkwi, bojkowskich chat i cmentarzy z I wojny światowej. Poznamy zwyczaje, obrzędy, historię i religię dawnych ludów.

  1. Budowa chodnika łączącego ulicę Akacjową z Parkiem Brzeziny

Koszt: 65 tys. zł
Opis projektu: Budowa chodnika ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom poruszającym się obecnie po nieutwardzonej, stromej nawierzchni, dodatkowo pozwoli na bezpieczne pozostawienie kilku samochodów. Wyrównanie, zniwelowanie terenu w tym miejscu pozwoli na wykorzystanie go jako górki saneczkowej w zimie a latem ułatwi koszenie.

  1. Survival – Szkoła Przetrwania. Cykl spotkań.

Koszt: 42 500 zł
Opis projektu: Survival to przetrwanie. Pierwsza pomoc medyczna dla bliskich. Rozpalenie i utrzymanie ognia.  Zdobycie pożywienia i wody. Zorganizowanie schronienia przed zmierzchem. Naszym celem  jest abyś poznał i wykorzystał wiedzę oraz umiejętności, które pozwolą Ci przetrwać w trudnych warunkach. Dzięki Nam nauczysz się determinacji, zaradności i dostosowania się do otoczenia w cyklu praktycznych szkoleń.

  1. Piłkarskie Potyczki Pokoleń

Koszt: 40 tys. zł
Opis projektu: Piłkarskie Potyczki Pokoleń to sportowo-rekreacyjne spotkanie kilku futbolowych pokoleń mieszkańców naszego miasta. Podczas kilkugodzinnego bloku sportowego na zielonej murawie swoje umiejętności zaprezentują zarówno najmłodsi adepci futbolowych akademii świdnickich klubów, jak również obecni, a także byli piłkarze, trenerzy, działacze oraz kibice.

  1. Świdnik Uwielbia

Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Festyn „Świdnik Uwielbia” jest wydarzeniem kulturalnym skierowanym do wszystkich mieszkańców miasta chcących wspólnie, radośnie, aktywnie i twórczo spędzić niedzielne popołudnie. Uczestnictwo dla wszystkich jest nieodpłatne.

  1. Warszawo ma – koncert z okazji Powstania Warszawskiego

Koszt: 31 tys. zł
Opis projektu: Koncert muzyczny (nie)zakazanych piosenek w  ramach obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

  1. Klasycznie u Świętej Kingi (III Edycja)

Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: „Klasycznie u Świętej Kingi” to cykl koncertów popularyzujących muzykę klasyczną zarówno w tradycyjnej odsłonie, jak też w nowych współczesnych aranżacjach. Koncerty odbędą się na terenie parafii pw. Św. Kingi w Świdniku. Celem projektu jest promowanie kultury muzycznej wśród Mieszkańców. Koncerty będą nieodpłatne, dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta Świdnika i okolic.

  1. Folkloriada z ZTL „Leszczyniacy”

Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Folkloriada z ZTL „Leszczyniacy” to projekt podsumowujący 41 lat działalności ZTL „Leszczyniacy”. Projekt ma na celu podkreślenie niezwykle ważnej roli, jaką zespół pełni w upowszechnianiu kultury ludowej oraz promocji naszego miasta na terenie kraju i poza jego granicami. W wydarzeniu wezmą udział zaproszone zespoły oraz Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” w Świdniku będący gospodarzem imprezy.

  1. Festiwal Gier Futbolowych

Koszt: 25 tys. zł
Opis projektu: Festiwal Gier Futbolowych to ogólnodostępna, dwudniowa impreza sportowo-rekreacyjna dla miłośników wszelkich odmian gry w piłkę nożną. Uczestnicy festiwalu będą mogli zagrać w siatkonogę, getbola, walking footbol, piłkarzyki stołowe, a także wziąć udział w „Bitwie Bramkarskiej”, „Turbo Kozaku” oraz drużynowym turnieju weteranów 45+ w piłce nożnej sześcioosobowej.

  1. Most pokoleń – spotkania w bibliotece

Koszt: 65 500 zł
Opis projektu: Projekt „Most pokoleń – spotkania w bibliotece” ma na celu jednoczenie mieszkańców Świdnika cyklem warsztatów i spotkań, które będą odbywały się w bibliotece. Projekt jest skierowany do wszystkich grup wiekowych – dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Ma na celu stworzenie przestrzeni, w której różne pokolenia mogą się spotkać, zdobywać nowe umiejętności, rozwijać pasje i wspólnie spędzać czas.

  1. Zacienienie miejskich placów zabaw – żagle przeciwsłoneczne

Koszt: 120 tys. zł
Opis projektu: Projekt zakłada montaż żagli przeciwsłonecznych na miejskich placach zabaw. Piękna pogoda, wakacje, a Świdnickie dzieci bawią się na zacienionych placach zabaw – taka jest wizja. Bezpieczne i komfortowe place zabaw to podstawa. Wszystko w naszych rękach.

  1. Poznaj Ryzyko

Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Kampania społeczna „POZNAJ RYZYKO” jest skierowana do młodzieży oraz dorosłych mieszkańców Świdnika, którzy są uzależnieni od środków psychoaktywnych w tym alkoholu w sposób ryzykowny lub szkodliwy oraz ich rodzin szukających pomocy dla swoich bliskich. Kampania ma na celu obalenie mitów społecznych utrudniających identyfikację z uzależnieniem, zaprezentowanie uzależnienia oraz choroby alkoholowej jako demokratycznej, na którą może cierpieć każdy.

  1. Muzyczny Zakątek dla Dzieci – Sensoryczny plac zabaw z elementami terapii światło-dźwięk

Koszt: 200 tys. zł
Opis projektu: Rewitalizacja Placu Zabaw zlokalizowanego przy ulicy Króla Pole w Świdniku, w rejonie Szkoły Muzycznej. Projekt zakłada budowę nowoczesnego interaktywnego placu zabaw z elementami stymulacji sensorycznej zmysłów wzrokowo słuchowych. W ramach przebudowy powstaną atrakcje inspirowane instrumentami muzycznymi nawiązującymi do pobliskiej Szkoły Muzycznej.

  1. Rajd rowerowy 10/50 nie dla ścigaczy „Rozkręcony Świdnik”

Koszt: 52 500 zł
Opis projektu: Rozkręcamy Świdnickich kolarzy – pierwszy taki w historii naszego miasta rajd rowerowy. Konwencja połączenia amatorów z średnio zaawansowanymi cyklistami, na odcinkach 10 i 50 km jednocześnie. Start  i meta odbywają się na Placu Konstytucji 3 Maja. Poruszamy się wyznaczoną trasą na terenie powiatu świdnickiego. Nagrody (m.in. rowery) w poszczególnych grupach będą wręczone tego samego dnia.

  1. Dajmy im szansę-zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin

Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: „Dajmy im szansę – zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin” to projekt dla osób wymagających specjalistycznej pomocy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, emocjonalnych, społecznych, pogłębionych epidemią COVID-19. Obejmuje zajęcia terapeutyczne indywidualne i grupowe dla dzieci i młodzieży, terapię rodzin. Efekty uzyskane w terapii przełożą się na lepsze funkcjonowanie dzieci.

  1. W poszukiwaniu paproci

Koszt: 30 tys. zł
Opis projektu: Wspólne obchodzenie nocy świętojańskiej, podczas której zaprezentowane zostanie widowisko obrzędowe oparte na tradycyjnych melodiach z tańcem i śpiewem. W programie: Warsztaty pieśni sobótkowych, warsztaty robienia kwiatów z papieru, warsztaty zielarskie, gra terenowa -w poszukiwaniu kwiatu paproci, strefa gastronomiczna – poczęstunek, skoki przez ognisko, plecenie i rzucanie wianków – konkurs, tradycyjna potańcówka.

  1. Jarmark Bożonarodzeniowy

Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Jarmark Bożonarodzeniowy skierowany jest do wszystkich mieszkańców. Wydarzenie zaplanowano na jeden z grudniowych weekendów poprzedzających Święta Bożego Narodzenia. W tym wyjątkowym czasie świdnicki plac Konstytucji 3 Maja i budynek Miejskiego Ośrodka Kultury stanie się tłem bajkowej scenerii. Z początkiem grudnia przestrzeń miasta rozbłyśnie blaskiem świątecznych świateł, a magię świąt będzie można poczuć jeszcze bardziej.

  1. MikroSkwerki – miejsca do wypoczynku wśród zieleni

Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Projekt zakłada instalacje na terenie miasta 10 mikro-skwerków tzn. zespołów elementów małej infrastruktury tworzących spójne miejsce do wypoczynku. Każdy z mikro skwerków powinien składać się z ławeczki lub leżaków, koszy na śmieci, oświetlenia, zielonych nasadzeń oraz drewnianych elementów pergoli.

  1. Domki dla jeży

Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Projekt zakłada wyznaczenie w Świdniku specjalnych ekostref z tabliczkami i domkami dla jeży oraz podjęcie działań informacyjno-edukacyjnych. Inwestycja przyczyni się do poprawy bioróżnorodności środowiska oraz warunków życia jeży w mieście. Ponadto podwyższy świadomość mieszkańców i zwróci uwagę na potrzebę ochrony tych pożytecznych ssaków, które chronią nas przed większością szkodników zamieszkujących miasto.

  1. Sztuka aktywna – spotkania z kulturą w bibliotece

Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Projekt „Sztuka aktywna – spotkania z kulturą w bibliotece” to inicjatywa mająca na celu wzbogacenie oferty kulturalnej Świdnika oraz aktywizację mieszkańców poprzez udział w literackich i muzycznych wydarzeniach. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, projekt jest ważnym elementem życia kulturalnego miasta. Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu wyjątkowych spotkań literackich i muzycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

  1. Darmowe zajęcia jogi i uważności dla mieszkańców Świdnika

Koszt: 66 960 zł
Opis projektu: Celem projektu jest darmowy dostęp do zajęć jogi i uważności dla mieszkańców Świdnika. Wsparcie rozwoju fizycznego i psychicznego w obecnych czasach jest kluczowe. Umiejętności wyciszenia i odstresowania kiedy tempo życia jest niezwykle szybkie, zapobiegają powstawaniu takich chorób jak depresja, nerwica, nadciśnienie i wiele więcej. Joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne!

  1. Droga do sukcesu

Koszt: 69 220 zł
Opis projektu: Zajęcia pozalekcyjne to szansa dla uczniów klas IV-VIII by skrupulatnie przygotować się do egzaminu ósmoklasisty, zniwelować braki w wiedzy i rozwijać swoje pasje. Projekt skierowany jest do chętnych uczniów szkół podstawowych z Gminy Świdnik. Ma na celu rozwijanie umiejętności matematycznych oraz pogłębiania wiedzy dotyczących języka polskiego i  angielskiego pod kątem przyszłych sprawdzianów.

  1. Muzyczne Wieczory u Świętej Kingi (VII edycja)

Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Muzyczne Wieczory u Świętej Kingi to cykl darmowych koncertów znanych artystów, które zorganizowane będą na terenie parafii Św. Kingi w Świdniku. Celem projektu jest promowanie kultury muzycznej, zwłaszcza piosenek z wartościowym tekstem. Koncerty będą nieodpłatne, dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta Świdnika i okolic.

  1. Symulator jazdy na WSK

Koszt: 65 tys. zł
Opis projektu: Symulator jazdy na motocyklu to profesjonalne urządzenie imitujące zachowanie motoru na torze wyścigowym i nie tylko. Urządzenie zostanie wyposażone w oryginalne podzespoły: sprzęgło, hamulec, gaz, skrzynie biegów, klakson. Będzie po połączenie repliki motocykla WSK z zaawansowanym urządzeniem treningowym, opartym na programie komputerowym.

  1. Świdnicka Kociarnia

Koszt: 200 tys. zł
Opis projektu: Świdnicka Kociarnia to projekt zakładający zakup kontenerów mieszkalnych, które zostaną przystosowane pod schronisko dla kotów. Celem jest stworzenie bezpiecznego miejsca dla bezdomnych kotów, w którym mieszkańcy będą mogli zapoznać się ze zwierzętami, uzyskać informację dotyczące opieki i adoptować zwierzę. Kociarnia będzie pełniła funkcję schroniska dla kotów z punktem adopcyjnym.

  1. Rowerowy lepszy Świdnik

Koszt: 199 900 zł
Opis projektu: Budowa ścieżki rowerowej oraz naprawa chodnika pomiędzy ulicami Kosynierów a Hotelową.

  1. Poprawa komunikacji pieszej poprzez budowę chodnika po zach. stronie ul. Ratajczaka z zapewnieniem bezpiecznego dojścia grupom dzieci do biblioteki

Koszt: 160 515 zł
Opis projektu: Wykonanie chodnika po zach. stronie ul. Ratajczaka poprawi bezpieczeństwo dzieci oraz mieszkańców, gdyż obecnie aby z chodnika po drugiej stronie dojść do biblioteki (oraz do dwóch bloków obok) dzieci oraz mieszkańcy muszą przechodzić po trawniku lub przez jezdnię w niedozwolonym miejscu, a w bibliotece przy ul. Ratajczaka często prowadzone są zajęcia dla grup szkolnych (SP5) i przedszkolnych.

  1. Szlakiem Słowian – organizacja wypoczynku dla dzieci w okresie letnich wakacji

Koszt: 60 tys. zł
Opis projektu: Przedmiotem projektu jest zorganizowanie bezpiecznego wypoczynku dla dzieci w wieku 7 – 12 lat w okresie letnim, w formie półkolonii. Zajęcia mają na celu edukację, integrację oraz aktywność ruchową dzieci poprzez poznawanie pradziejów naszej słowiańskiej kultury, historii, obrzędów, sztuki, ubiorów, w tym praktyczne warsztaty ceramiki, wyrobu biżuterii, szycia strojów.

  1. Piłkarska Amatorska Branżowa Liga Orlikowa

Koszt: 40 tys. zł
Opis projektu: Piłkarska Amatorska Branżowa Liga Orlikowa to liga piłki nożnej dla drużyn sześcioosobowych rozgrywana od kwietnia do czerwca 2025 r. na boisku Orlik. W rywalizacji wezmą udział amatorskie drużyny z różnych branż. Zagrają między innymi: piekarze, urzędnicy, handlarze, kamerzyści, prezesi czy handlowcy.

Budżet Obywatelski Świdnik Głos Świdnika projekty Świdnik

Last modified: 1 sierpnia, 2024

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie tylko dla koneserów. Ile kosztuje profesjonalna, domowa chłodziarka do wina?
Następny artykułAktualizacja: Wypadek na Kieleckiej w Końskich. Znamy szczegóły