W sobotę 10 lutego odbędzie się wyjątkowy jubileusz, związany z 35-leciem działalności wspólnoty Anonimowych Alkoholików w Tychach. Obchody mają charakter otwarty. W ramach wydarzenia, które odbędzie się na Stadionie Miejskim w Tychach na sali konferencyjnej na drugim piętrze, można wziąć udział w prelekcji „AA czy terapia? Razem czy osobno? Doświadczenia z praktyki” poprowadzonej przez terapeutę uzależnień Marcina Famuloka, czy też w otwartym dla wszystkim mityngu AA.
– Choroba jak ta, a trzeba podkreślać, że alkoholizm jest chorobą, ma charakter wszechogarniający, co oznacza, że ma duży wpływ na życie innych osób w otoczeniu chorego i nie mam tu na myśli tylko najbliższej rodziny. Są to również pracodawcy, współpracownicy, znajomi, sąsiedzi i wielu innych. Takie obchody, jak 35 lat AA w Tychach, są dobrą okazją, aby wyjść z informacją dla osób cierpiących z powodu alkoholizmu i ich rodzin, że mamy rozwiązanie. Jubileusz idealnie wpisuje się w naszą politykę informacyjną i jest jedynie nieco większą formą tysięcy mniejszych spotkań otwartych, które organizują AA w Polsce każdego roku. Mamy nadzieję na obecność osób, które poprzez charakter swojej pracy mają bezpośredni kontakt z problemem alkoholizmu – zachęca jedna z organizatorek wydarzenia.
Z całą pewnością większość ludzi w którymś momencie życia spotyka się z tą chorobą. Poruszanie tak trudnych tematów publicznie jest jednak niezmiernie ważne – to jasny sygnał dla każdego mieszkańca Tychów, że pomoc jest na wyciągnięcie ręki.
– Alkoholizm to złożona i niestety dość częsta choroba. Właśnie dlatego warto rozmawiać. Gdyby jakiś lekarz wynalazł darmowe i skuteczne lekarstwo na raka, czy nie dla wszystkich byłoby naturalne, że jego obowiązkiem jest mówić o tym publicznie? My, Anonimowi Alkoholicy, znamy skuteczny i bezpłatny sposób leczenia alkoholizmu o czym świadczą miliony trzeźwych alkoholików na całym świecie. Jak moglibyśmy nie mówić o tym publicznie? – opowiada jeden z członków AA w Tychach.
Warto również podkreślić, że z chorobą alkoholową wiążą się krzywdzące stereotypy, między innymi związane z tym, że alkoholik to potocznie mówiąc „menel”, ktoś z marginesu społecznego, tymczasem choroba równie często dotyczy osób wykonujących powszechnie poważane zawody. To nie wykształcenie czy pochodzenie decyduje o tym, czy wpadnie się w szpony nałogu. Wspólnoty AA również stykają się ze szkodliwymi stereotypami.
– Złomiarze, żule spod sklepu mianujący „kierownikiem” wszystkich potencjalnych sponsorów, sekta, kółko różańcowe i wiele innych – wymieniają. – Jednak wydaje nam się, że świadomość społeczeństwa odnośnie alkoholizmu dynamicznie rośnie. Coraz więcej osób rozumie, że większość alkoholików nie dożywa ostatnich stadiów choroby i zanim wyląduje „poza społeczeństwem” to albo podejmuje leczenie i przestaje pić, albo umiera we wcześniejszych stadiach choroby. Wielu wysoko funkcjonujących alkoholików, także na eksponowanych stanowiskach, umiera wskutek wypadków pod wpływem alkoholu, zawałów, udarów, czy innych chorób pośrednio wywołanych przez ich alkoholizm – wyjaśniają.
Minęło 35 lat działalności AA w Tychach i jak zapewniają członkowie wspólnoty – formuła nie została wyczerpana. Jest na tyle uniwersalna, że każdy, kto zechce sobie pomóc, będzie w stanie z niej czerpać.
– My, Anonimowi Alkoholicy, nie staramy się zaspokoić wszystkich potrzeb naszych uczestników, lata picia zrujnowały wiele sfer naszego życia. Dajemy skuteczne wsparcie w rozwiązaniu problemu alkoholizmu poprzez wdrażanie w życie programu 12 kroków, którego sama istota jest niezmienna i działała tak samo skutecznie w latach trzydziestych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, jak i dzisiaj w Tychach. Przez 90 lat idea AA rozprzestrzeniła się na cały świat i skorzystało z niej dziesiątki milionów alkoholików – zapewniają.
Szczegółowy program wydarzenia:
16.00 – 16.10 – Rozpoczęcie
16.10 – 16.50 – „AA czy terapia? Razem czy osobno? Doświadczenia z
praktyki” – Marcin Famulok – terapeuta uzależnień
16.50 – 17.10 – przerwa
17.10 – 17.30 – AA w Tychach
17.30 – 18.00 – Al – Anon i Alateen – nowa droga życia dla rodzin i
dzieci alkoholików
18.00 – 18.20 – przerwa
18.20 – 19.00 – otwarty dla wszystkich mityng AA
Stadion Miejski w Tychach, Sala Konferencyjna II piętro – wejście od Tyskiej Galerii Sportu, od strony sektorów A-G.
– Jeśli wśród twoich bliskich ktoś pije zbyt często, może warto dowiedzieć się czegoś na temat choroby alkoholowej oraz o sposobach rozwiązania problemu – zapraszają organizatorzy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS