Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 32 874 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 1832 osoby. Z powodu COVID-19 zmarło 151 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 502 osoby.
Mamy 32 874 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw:
- śląskiego (6092),
- mazowieckiego (4813),
- wielkopolskiego (3695),
- dolnośląskiego (2826),
- małopolskiego (2766),
- łódzkiego (1832),
- kujawsko-pomorskiego (1659),
- pomorskiego (1433),
- zachodniopomorskiego (1330),
- podkarpackiego (1286),
- lubelskiego (987),
- warmińsko-mazurskiego (908),
- świętokrzyskiego (812),
- lubuskiego (733),
- podlaskiego (672),
- opolskiego (641).
389 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID-19 zmarło 151 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 502 osoby.u z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.
Mamy 32 874 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (6092), mazowieckiego (4813), wielkopolskiego (3695), dolnośląskiego (2826), małopolskiego (2766), łódzkiego (1832), kujawsko-pomorskiego (1659), pomorskiego (1433),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 31, 2021
zachodniopomorskiego (1330), podkarpackiego (1286), lubelskiego (987), warmińsko-mazurskiego (908), świętokrzyskiego (812), lubuskiego (733), podlaskiego (672), opolskiego (641). 389 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 31, 2021
Z powodu COVID-19 zmarło 151 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 502 osoby.
Liczba zakażonych koronawirusem: 2 321 717/53 045 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 31, 2021
- Ministerstwo zdrowia podało, że od wczoraj w szpitalach przybyło 240 chorych na koronawirusa. Łącznie w placówkach zajętych jest 31 311 łóżek. 3093 chorych jest podłączonych pod respiratory – o 72 więcej niż wczoraj.
- W ciągu ostatniej doby z COVID-19 wyzdrowiało 13 726 osób. Od początku pandemii mamy 1 861 925 ozdrowieńców.
- Na kwarantannie przebywa ponad 449 tysięcy osób.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/Ix69StwlfH
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 31, 2021
Koronawirus w Polsce
Wiceminister Waldemar Kraska powiedział w TVP1, że podczas trzeciej fali pandemii prawie dwukrotnie wzrosło zapotrzebowanie na tlen. Zaznaczył, że pacjentów, którzy wymagają tlenu jest zdecydowanie więcej, niż w dwóch poprzednich falach. Więcej jest też chorych, którzy wymagają wysoko przepływowego podawania tlenu, a to bardzo duże zużycie – wyjaśnił. – Wszystkie firmy, które produkują tlen, pracują na 100-procentowych obrotach. Stworzyliśmy także w każdym województwie banki tlenowe, gdzie są butle i jeśli pojawią się braki, tlen z tych banków zostanie przetransportowany do miejsc, gdzie tlenu może chwilowo nie być – dodał minister.
Przeczytaj także: Strażacy z Łodzi przewieźli tlen do szpitala w Kutnie
Wczoraj w szpitalu tymczasowym w Poznaniu zabrakło tlenu. Konieczne było przewiezienie 12 pacjentów do innej placówki. Sprawę mają wyjaśniać komisje powołane przez wojewodę i Uniwersytet Medyczny. Osobny wniosek został złożony do prokuratury.
Posłuchaj także audycji “Zdrowym być” o zmianach w Narodowym Programie Szczepień
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Zrezygnuj z podróży w Święta – bądź odpowiedzialny #ZostańWDomu ➡️🏡 pic.twitter.com/aTdu5kqvbi
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 31, 2021
Koronawirus na świecie
- Osoby przybywające do Włoch z innych państw Unii Europejskiej są obejmowane 5-dniową kwarantanną. Muszą też 2-krotnie wykonać test na koronawirusa. Od dziś obowiązuje nowe rozporządzenie ministra zdrowia. Nakaz będzie obowiązywał do 6 kwietnia, ale może zostać przedłużony. Jeśli chodzi o osoby przybywające z państw, które nie należą do Unii Europejskiej, to obowiązuje je dwutygodniowa kwarantanna. Według przedstawicieli branży turystycznej decyzja podjęta z dnia na dzień zniechęca Włochów do wyjazdów za granicę, jak i zagranicznych turystów do przyjazdu do Włoch. W czasie Świąt Wielkanocnych we Włoszech zostanie wprowadzony lockdown.
- Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro podpisał zarządzenie dotyczące przeznaczenia dodatkowych 918 milionów dolarów w nowych pożyczkach na walkę z pandemią COVID-19. W Brazylii w ciągu ostatniej doby zanotowano rekordowe 3 780 zgonów osób zakażonych koronawirusem. Pieniądze mają zostać przeznaczone na wsparcie systemu służby zdrowia. Ministerstwo zdrowia ma skierować je do ponad 2600 publicznych placówek medycznych. Zwiększona ma zostać także baza łóżek. Prezydent Jair Bolsonaro jest w swoim kraju powszechnie krytykowany za sposób walki z pandemią. Kwestionował on podejmowane przez inne państwa wysiłki na rzecz szybkiego zabezpieczenia jak największej liczby szczepionek. Sprzeciwiał się także zasadom dystansu społecznego. W Brazylii w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u prawie 85 tysięcy kolejnych osób. Łącznie w Brazylii potwierdzono ponad 12,5 mln przypadków COVID-19, a 317 tysięcy osób zakażonych koronawirusem zmarło.
- Niemiecka kanclerz Angela Merkel poinformowała, że rząd federalny dostosuje się do zaleceń Stałej Komisji Szczepień i rekomenduje wstrzymanie podawania preparatu przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca osobom poniżej 60 lat. Powodem są kolejne przypadki chorób zakrzepowo-zatorowych, występujące głównie u młodszych osób. Angela Merkel potwierdziła ustalenia Stałej Komisji Szczepień i Narodowej Akademii Nauk Leopoldina, według których przyczyną zmiany rekomendacji jest występowanie “rzadkich, choć bardzo ciężkich” przypadków zakrzepicy zatok żylnych mózgu, związanych ze stosowaniem szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca. Wcześniej rządzących zaniepokoiły wieści docierające z Nadrenii Północnej-Westfalii. W powiecie Euskirchen władze lokalne już w poniedziałek zdecydowały o wstrzymaniu szczepienia AstraZeneką kobiet poniżej 55. roku życia. Jak dowiedziały się media, po podaniu pierwszej dawki brytyjsko-szwedzkiego preparatu zmarła 47-letnia kobieta, a kilka osób “poważnie zachorowało”. Jeszcze przed wydaniem dzisiejszego zalecenia decyzję o zawieszeniu podawania AstraZeneki osobom poniżej 60. roku życia podjęły także Berlin i Brandenburgia. – Do końca kwietnia Stała Komisja Szczepień odpowie na pytanie, jak postępować w przypadku osób, które czekają na drugą dawkę tej szczepionki – powiedziała Angela Merkel. Według ustaleń Instytutu Roberta Kocha, w Niemczech drugą dawkę AstraZeneki otrzymało dopiero około 770 osób, pierwszą zaś – ponad 2,5 miliona. Dotąd odnotowano 31 przypadków zakrzepicy żył mózgowych, dziewięć osób zmarło. Skutki uboczne występowały głównie u kobiet.
- Rosyjskie ministerstwo zdrowia ostrzegło przed możliwością wystąpienia trzeciej fali epidemii koronawirusa. Wcześniej urzędnicy w kilku regionach, w tym w stolicy oświadczyli, że sytuacja epidemiczna poprawia się i zapowiedzieli złagodzenie rygorów sanitarnych. Część rosyjskich lekarzy krytycznie ocenia takie plany i apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Według wiceminister zdrowia Tatiany Siemienowej, dane dotyczące liczby zakażeń koronawirusem i przebieg choroby COVID-19 wskazują na zbliżanie się trzeciej fali epidemii. Wiceszefowa resortu przypomniała, że minionej doby w Rosji zarejestrowano 8 277 nowych przypadków, w tym 1291 w Moskwie i 719 w Petersburgu. Władze Rosji liczą, że wkrótce dzięki szczepieniom uda się zatrzymać rozprzestrzenianie patogenu. Do tej pory w Rosji szczepionkę podano prawie 6 milionom obywateli.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS