A A+ A++

Budyń z kaszy manny z kompotem owocowym – źródło commons.wikimedia.org

Kartka z kalendarza – 31. marca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 6:10, a zajdzie o 19:09. Imieniny obchodzą m.in. Beniamin, Kornelia, Bonawertura, Amos, Balbina, Dobromira, Nela i Gwidon. Na 31. marca przypadają takie święta jak m.in. Światowy Dzień Backupu oraz Światowy Dzień Budyniu.

Światowy Dzień Backupu

Czym jest backup? To powinien wiedzieć każdy kto pracuje przy komputerze lub wykorzystuje nowoczesne technologie na co dzień. Otóż backup to nic innego jak kopia zapasowa danych, informacji, programów, które tworzymy i z których korzystamy. Regularne wykonywanie kopii zapasowych jest bardzo ważne – o czym zwykle przekonujemy się, gdy utracimy te właściwe, gdy np. zepsuje się komputer, a chcemy odzyskać zdjęcia, czy gdy niechcący zalejemy klawiaturę i zniknie sprawozdanie lub praca zaliczeniowa, którą długo tworzyliśmy.

Jak podkreślają informatycy i pracownicy działów IT – często zapominamy o regularnym tworzeniu kopii zapasowych naszych danych. Ich posiadanie jest niezwykle ważne nie tylko, gdy utracimy właściwe dane, ale także wtedy, gdy np. nasz komputer, czy telefon zostanie zaatakowany przez hakerów. Upraszczając, Ci mogą podmienić wiele informacji, dzięki czemu z łatwością mogą skraść poufne informacje. Dzięki backupowi możliwe będzie przywrócenie systemu do stabilnej i bezpiecznej formy.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kopii Zapasowej, dlatego pamiętajcie, by ją wykonać i zapisać poufne informacje.

Światowy Dzień Budyniu

Budyń to popularny i niezwykle smaczny deser, który większości kojarzyć się może z czasami przedszkola albo szkoły. To gęsty mus mleczny, który dziś dostępny jest w wielu smakach – owocowych, waniliowym, czekoladowym, itd. Popularna jest także wersja instant – z torebki, w składzie której jest skrobia, substancje smakowe, cukier i wystarczy dodać do niego mleko.

Co ciekawe, dawniej, a także i dziś, zgodnie z definicją budyń był potrawą o puszystej strukturze i był gotowany na parze. Przygotowywano go na bazie żółtek utartych z cukrem lub masłem oraz piany ubitej z białek. W starych książkach kucharskich można także znaleźć przepisy na „budyń” pieczony, mimo że zgodnie ze sztuką kulinarną pieczona wersja powinna być nazywana sufletem.

Co warto podkreślić, dziś w świadomości wielu smakoszy, budyń to słodkie danie – przygotowywane właśnie w garnku lub kubku z gotowego proszku, który można zakupić za kilka złotych. Jest tez wiele zdrowszych alternatyw, a jedną z najpopularniejszych jest budyń przygotowywany z kaszy jaglanej. Nieważne w jakiej wersji – czy jako dodatek do deseru, np. do ciasta, czy prosto z talerza, dziś koniecznie zjedźcie budyń i świętujcie jego międzynarodowy dzień!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiotr Niemczyk: Schrony w Warszawie? W razie zagrożenia wojną ludność cywilna ma być ewakuowana
Następny artykułKALENDARIUM – 31 MARCA