A A+ A++

Rekordowa inflacja znacząco zmniejsza realną wartość świadczeń wypłacanych przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Jedyną możliwością, by wyrównać ten stan, jest wzrost emerytur i rent, czyli waloryzacja. Według najnowszych, nieoficjalnych doniesień, może ona być znacznie wyższa, niż do tej pory zakładano.

Co to jest waloryzacja?

Waloryzacja najczęściej jest wiązana z rentami i emeryturami, jednak ten termin wiąże się również z innymi zobowiązaniami finansowymi. Zasada prawna, jaką jest waloryzacja, to odstępstwo od reguły nominalizmu (art. 3581 Kodeksu cywilnego). Możliwość podniesienia wartości świadczenia pieniężnego daje natomiast art. 3581 § 3 Kodeksu cywilnego, którego treść brzmi:

W przypadku waloryzacji rent i emerytur nie mówimy jednak o zobowiązaniu na gruncie prawa cywilnego, a prawa finansów publicznych. W tym aspekcie jest to mechanizm, który zwiększa wysokość świadczeń ze względu na utratę ich realnej wartości. Przepisy dotyczące waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych zostały zawarte w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w dziale VII, rozdziale 2.

Od czego zależy waloryzacja rent i emerytur? Jak jest obliczana?

Art. 88 ust. 2 Ustawy o emeryturach i rentach z FUS wskazuje, że waloryzacja to pomnożenie kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Czym jest wskaźnik waloryzacji? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w art. 89 ust. 1 powyższej ustawy, a mianowicie:

Enigmatycznie brzmiący “wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych” to nic innego jak formalne określenie inflacji. Na tej podstawie wyliczany jest procent, o jaki powinny wzrosnąć świadczenia emerytalno-rentowe, by jak najmniej pozwolić odczuć ich beneficjentom spadek jego realnej wartości. Po przeprowadzeniu waloryzacji kwota emerytury lub renty nie może być niższa od tej przed waloryzacją.

Kiedy jest waloryzacja rent i emerytur?

Termin waloryzacji rent i emerytur również jest określony ustawowo, a dokładnie w art. 88 ust. 1, którego przepis brzmi:

Jak widać, określa on nie tylko dokładną datę, ale także narzuca na organy państwowe interwały, w których musi zostać przeprowadzona waloryzacja. Warto również pamiętać, że waloryzacją objęte są jedynie te świadczenia emerytalno-rentowe, które zostały przyznane przed jej datą. Oznacza to, że emerytura przyznana 31 października 2022 nie zostanie automatycznie powiększona o wartość waloryzacji ustaloną 1 marca 2022. W tym przypadku świadczeniobiorca będzie musiał czekać do 1 marca 2023 na kolejną waloryzację.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInfinix Zero 5G 2023 oficjalnie debiutuje. Mocny średniak w dobrej cenie
Następny artykułMaciej Nowak jadł w Warszawie, a jakby w Hanoi. Gdzie tym razem się wybrał?