A A+ A++

fot. bariceric / pixabay

Kartka z kalendarza – 30 września – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 6:34, a zajdzie o 18:17. Imieniny obchodzą m.in. Hieronim, Imisław, Nadzieja, Grzegorz, Wiktor, Ursus, Nadia, Zofia i Felicja. Na 30 września przypadają takie święta jak m.in.: Dzień Chłopaka i Międzynarodowy Dzień Tłumacza.


Dzień Chłopaka

Chłopaki – dziś Wasze święto! Obchodzone jest w Polsce w ostatni dzień września. Tego dnia organizowane są różnego rodzaju imprezy i wydarzenia dla chłopaków i mężczyzn. Dziś apelujemy do wszystkich dziewczyn i pań – nie zapominajcie o swoich facetach – zwłaszcza w dniu ich święta. Bądźcie dziś dobre i wybaczcie im jeśli jest co wybaczać… Miłym akcentem będzie też choć drobny prezent.

Dzień chłopaka świętowany jest także w niektórych krajach, ale w innych terminach niż w Polsce. W Wielkiej Brytanii i Irlandii to 5 kwietnia, w Japonii – 5 maja, w Brazylii – 15 lipca, a w Indiach i Meksyku – 19 listopada. W polskich szkołach tradycją stało się to, że w dniu dzisiejszego święta dziewczęta przygotowują prezenty swoim kolegom z klasy. W niektórych placówkach organizowane są z tej okazji różnego rodzaju wydarzenia, wycieczki, czy wyjścia do kina.

Wszystkim chłopakom życzymy dziś, żeby czuli się jak prawdziwi mężczyźni, żeby ten dzień dał powody do uśmiechu i radości. Niech nie brakuje także satysfakcji i wielu męskich atrakcji. Wszystkiego najlepszego chłopaki!

Międzynarodowy Dzień Tłumacza

Z angielskiego na polski, z polskiego na chiński, z rosyjskiego na niemiecki – takie tłumaczenia nie stanowią problemu dla dobrych filologów. Korzystamy z ich usług gdy jesteśmy na wczasach, gdy potrzebujemy przetłumaczyć dokumenty albo chcemy porozumieć się z obcokrajowcami. Wykonują wymagające zadania i dziś wszyscy tłumacze obchodzą swoje święto.

To święto międzynarodowe, które przypada na 30 września w dniu wspomnienia św. Hieronima, tłumacza Biblii uznawanego za patrona tłumaczy. Dzień tłumacza był propagowany przez Międzynarodową Federację Tłumaczy. Oficjalnie święto zostało ustanowione w 1991, aby wyrazić solidarność branży tłumaczeniowej na całym świecie i zwrócić uwagę na zawód tłumacza w różnych krajach (niekoniecznie wywodzących się z tradycji chrześcijańskiej).

Dzień tłumacza jest także okazją do wyrażenia dumy z wykonywania zawodu, którego ranga staje się coraz istotniejsza w erze postępującej globalizacji. Tej dumy, satysfakcji, pomyślnych tłumaczeń, wszystkim pasjonatom języków obcych i tłumaczom dziś przede wszystkim życzymy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAgent turystyczny: Elastyczne warunki rezygnacji z wyjazdu? To się musi skończyć
Następny artykułW radioodbiornikach w Lęborku i okolicach być może niebawem usłyszymy nową stację radiową