A A+ A++

1635 przedsiębiorstw ogłosiło w Polsce niewypłacalność przez pierwsze trzy miesiące 2024 r. – wynika z najnowszego badania firmy Coface. Liczba niewypłacalności jest o 31 proc. wyższa niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

30 proc. więcej niewypłacalnych firm niż w zeszłym roku
fot. Ryoji Iwata / / Unsplash

Zgodnie z danymi Coface, najwięcej firm – 314 upadło w województwie mazowieckim, na drugim miejscu znalazł się Śląsk z 212 niewypłacalnościami, a dalej Małopolska – 156 i Wielkopolska – 144. Branże, które odnotowały największą dynamikę wzrostu liczby niewypłacalnych firm, to budownictwo – 245 przedsiębiorstw, oraz transport – 228.

Jak mówi dyrektor Działu Oceny Ryzyka Coface w Polsce Barbara Kamińska, branża budowlana mierzyła się w ostatnich kwartałach z jednej strony ze słabnącym popytem, a z drugiej z wyzwaniami natury kosztowej. “Inflacja oraz utrzymujące się niedobory pracowników budowlanych tworzyły presję na wzrost wynagrodzeń” – zwraca uwagę.

Z kolei liczba niewypłacalności w transporcie, według Coface rosła już od pewnego czasu. “Rok 2023 cechował się zmniejszeniem zleceń przewozowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, a to znalazło odzwierciedlenie w spadku stawek transportowych. Z drugiej strony zadłużenie firm z branży TLS generowało wysokie koszty odsetkowe, a pakiet mobilności wymuszał wzrost kosztów pracowniczych w przypadku firm świadczących usługi międzynarodowe. Nie bez znaczenia pozostała także wysoka inflacja – przy niedoborach kierowców wzmagała ona ogólną presję płacową” – wylicza Barbara Kamińska.

Coface podkreśla, że chociaż w polskiej gospodarce widać już pierwsze oznaki spodziewanego ożywienia, to na wysoką liczbę niewypłacalności negatywnie wpłynęły czynniki z minionego roku: inflacja i wysokie stopy procentowe, presja płacowa, wysokie koszty energii czy spadek koniunktury w Polsce i krajach Unii Europejskiej.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Jak zaznacza Coface, ekonomiści wskazują, że rosnąca z roku na rok liczba niewypłacalności jest napędzana przez zmiany prawne dokonane w ubiegłych latach. Obecne zapisy dają firmom więcej możliwości na przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego, a to pozwala wierzyć, że część przedsiębiorstw będzie powracać do efektywnej działalności biznesowej po przejściu uzdrawiającej restrukturyzacji – oceniają autorzy badania

“Mimo niestabilnej sytuacji za granicą oczekujemy, że w Polsce koniunktura nadal będzie się poprawiać, a wzrost gospodarczy przyśpieszy do 2,8 proc. w 2024 r.” – mówi Główny Ekonomista Coface w Polsce i w Regionie Europy Centralnej Grzegorz Sielewicz. Główną siłą napędową polskiej gospodarki będzie ponownie konsumpcja gospodarstw domowych – zaznacza.(PAP)

wkr/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZa nami bardzo chłodna noc. A już w weekend temperatura przekroczy 20 stopni
Następny artykułPlanowane ograniczenia w użytkowaniu nieruchomości bez uregulowanego statusu prawnego