A A+ A++
Publicystyka 21 września 2019, 08:56

autor: Retromaniak

Gra odkąd pamięta: Atari XL, Amiga, PC. Dawniej przeciwnik konsol, dziś grywa głównie na Xboksie One.

Kiedyś uwielbiane, a dziś zapomniane tycoony mają bogatą historię, w której nie brakowało gier wybitnych. Proponujemy przegląd trzydziestu naszym zdaniem najlepszych symulacji ekonomicznych, jakie ukazały się w ciągu blisko 30 lat istnienia tego gatunku.

Któż z nas nie marzył kiedyś o rozkręceniu intratnego biznesu czy o stanowisku menadżera w poważnej firmie? Wielu ta sztuka pewnie się nawet udała. O ile jednak w realnym życiu błędy mają swoje konsekwencje, w wirtualnym świecie możemy eksperymentować bez żadnych ograniczeń. Gry ekonomiczne – zwane popularnie tycoonami – dają możliwość sprawdzenia się w roli właściciela firmy, burmistrza miasta, starożytnego wodza, farmera czy pirata na dorobku. Nieważne, kim tak naprawdę jesteśmy. I za to właśnie chyba najbardziej je kochamy.

AKTUALIZACJA

We wrześniu 2019 roku uznaliśmy, że czas powiększyć tę listę, dodając do niej dwa świeże tytuły – Factorio (wciąż we wczesnym dostępie, ale już bardzo warte uwagi) i Anno 1800. Znajdziecie je na ostatniej stronie tego zestawienia.

Autorem nowych wpisów jest Marcin Strzyżewski.

Jak powstawała ta lista? Kierowaliśmy się paroma zasadami:

  1. Stawiamy na różnorodność – chcieliśmy wymieszać klasykę ważną dla rozwoju gatunku z grami, które są warte polecenia tu i teraz.
  2. Nie boimy się staroci. Dlaczego? Bo są one w większości przypadków znacznie lepsze od swych nowszych odpowiedników i często wciąż grywalne.
  3. Jedna seria – jedna gra. Zdarzyły się nam wyjątki, niemniej przeważnie staraliśmy się wybrać najlepszą odsłonę cyklu (co nie znaczy, że pozostałych nie doceniamy).

Szczyt popularności gatunku przypadł mniej więcej na okres od połowy lat 90. ubiegłego wieku do połowy pierwszej dekady obecnego stulecia. Nie znaczy to jednak, że w ostatnich latach na rynku w ogóle nie pojawiały się prawdziwe perełki tego typu. Chcąc przybliżyć Wam zarówno te starsze, jak i nowsze produkcje, przekopaliśmy się przez blisko 30 lat historii gatunku i wybraliśmy 30 najważniejszych według nas tytułów, a potem dodaliśmy do nich dwa nowe. Gotowi? No to zaczynamy!

NA STRONIE ZNAJDZIESZ

Anno 1404

Gry z serii Anno od lat imponują rozmachem i przepiękną oprawą graficzną.

ANNO 1404 W SKRÓCIE

  1. Rok wydania: 2009
  2. Platformy: PC, NDS, WII
  3. Tematyka: ekonomiczny city builder w średniowiecznych realiach

Pierwsza odsłona popularnego cyklu Anno stworzona została w 1998 roku przez austriackie studio Max Design jako swoista odpowiedź na popularność konkurencyjnej serii The Settlers. Podobnie jak jego bezpośredni rywal Anno 1602 bardzo mocno uprościło aspekt militarny, koncentrując się na ekonomii i handlu (również morskim). Z czasem pieczę nad serią przejęło niemieckie Related Designs, a następnie (o ironio!) niegdysiejsi konkurenci z Blue Byte Software (twórcy serii The Settlers). Choć poszczególne części cyklu osadzone zostały w różnych okresach historycznych, łączy je podobna mechanika rozgrywki, a także fakt, że suma cyfr w tytułach kolejnych odsłon zawsze wynosi 9.

Do naszego zestawienia wybraliśmy wydane w 2009 roku Anno 1404, będące pierwszą pozycją z serii, przy powstawaniu której pomagali deweloperzy z Blue Byte Software. W grze przenosimy się do tytułowego początku XV stulecia, a naszym zadaniem jest stworzenie sprawnie funkcjonującej osady, która z czasem przekształci się w tętniącą życiem metropolię. Wraz z postępami w rozgrywce zasiedlamy kolejne wyspy, zaspokajając potrzeby kolonistów i popyt na określone towary, a także prowadząc działania o charakterze dyplomatycznym. Nie bez znaczenia pozostaje również handel morski pomiędzy poszczególnymi wyspami naszego imperium i uproszczona walka.

Anno 1404 to ostatnia jak dotąd wydana odsłona serii, osadzona w realiach historycznych. Po niej twórcy wykonali ostry zwrot w kierunku science fiction, a akcja kolejnych gier toczyła się odpowiednio w roku 2070 i 2205. I trzeba przyznać, że mimo upływu lat produkcja ta wciąż prezentuje się bardzo dobrze i potrafi wciągnąć na naprawdę długie godziny. Do tego Anno 1404 (najlepiej w edycji Gold zawierającej dodatek Venice) wciąż bez problemu zakupimy na wszystkich liczących się platformach dystrybucji cyfrowej – choć w odróżnieniu od rodzimego wydania pudełkowego wyłącznie w angielskiej wersji językowej. Z pewnością warto też poczekać na zapowiedzianą już kolejną odsłonę cyklu – czyli Anno 1800.

  1. Oficjalna strona serii
  2. Karta gry w serwisie Steam
  3. Karta gry w serwisie Ubisoft Store
  4. Karta gry w serwisie GOG.com

Banished

Sroga zima to prawdziwa szkoła przetrwania dla naszych osadników. - 2019-09-21

Sroga zima to prawdziwa szkoła przetrwania dla naszych osadników.

BANISHED W SKRÓCIE

  1. Rok wydania: 2014
  2. Platforma: PC
  3. Tematyka: sandboksowy city builder z elementami survivalowymi

Banished to jedna z niewielu w pełni niezależnych gier w naszym zestawieniu. Za jej powstanie odpowiada studio Shining Rock Software, liczące tylko jednego członka zespołu, którym jest nasz rodak Łukasz Hodorowicz (jego brat skomponował muzykę do gry). Opisywana produkcja to swoisty ekonomiczny sandbox osadzony w realiach średniowiecza. Choć widać tu inspiracje najważniejszymi przedstawicielami gatunku (takimi jak serie The Settlers oraz Anno), dzięki kilku świeżym i oryginalnym pomysłom autora już na etapie produkcji projekt ten spotkał się ze sporym zainteresowaniem graczy.

Podczas zabawy obejmujemy dowództwo nad niewielką grupą ludzi, wypędzonych ze swego rodzinnego miasta. Kiedy znajdują oni miejsce odpowiednie do osiedlenia, ich jedyny majątek stanowią ubrania oraz kilka wozów z podstawowymi surowcami. Naszym zadaniem jest zadbać, by nasi podopieczni utrzymali się przy życiu, a z czasem rozwinęli swą małą społeczność.

Na pierwszy rzut oka pod względem mechanizmów rozgrywki Banished nie różni się znacząco od większości podobnych gier ekonomicznych: wznosimy kolejne budynki i nakazujemy swoim podwładnym zająć się np. łowiectwem, zbieractwem, rolnictwem czy handlem. Co ważne, w grze nie znajdziemy typowych drzewek rozwoju, a posiadając odpowiednie surowce, możemy w każdej chwili wybudować dowolną strukturę, co nadaje całości znacznie bardziej sandboksowego charakteru.

W Banished umiejętnie wpleciono również silny wątek survivalowy. Głównym „surowcem” w grze są bowiem osadnicy, którzy z upływem czasu dorastają, płodzą potomstwo i umierają ze starości. Do zaspokojenia wszystkich ich potrzeb niezbędna jest więc odpowiednia gospodarka zasobami, a nie lada problemem może okazać się przetrwanie srogiej zimy czy gnębiące naszą populację klęski nieurodzaju, plagi, pożary lub susze. Wszystko to sprawia, że każda zła decyzja doprowadzić może do masowych zgonów, a rosnący w miarę postępów w grze poziom trudności i skomplikowania rozgrywki może zrazić niejednego niewprawnego amatora tycoonów.

  1. Oficjalna strona gry
  2. Karta gry w serwisie Steam
  3. Karta gry w serwisie GOG.com
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł34-letni mężczyzna zginął w wypadku pod Sieradzem
Następny artykułBieszczady: zapowiada się pogodny weekend, trwa rykowisko jeleni