A A+ A++

W sali Ostrowieckiego Browaru Kultury podopieczni, karda pedagogiczna, a także przyjaciele i sympatycy Warsztatu Terapii Zajęciowej „Razem”,  świętowali jubileusz 30-lecia jego istnienia.

Uroczystość otworzyła kierownik WTZ – Anna Kolasa, witając przybyłych gości, a wśród nich byli: starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Pasternak, członek zarządu powiatu, Agnieszka Rogalińska,  dyrektor PCPR, Joanna Pikus, wiceprezydent miasta Krzysztof Kowalski oraz Władysław Burzawa z PEFRON-u.   

Historia WTZ „Razem” rozpoczyna się w maju 1991 roku, wtedy też na mocy ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych powstał w Ostrowcu Świętokrzyskim WTZ. Został utworzony przy należącym do Polskiego Związku Głuchych, Zakładzie „Elkom”. Warsztat skupiający dorosłe osoby niepełnosprawne rozpoczął swoją działalność 1 sierpnia 1993 roku. Był to pierwszy w województwie WTZ i trzynasty w Polsce. Jego siedzibą wówczas były zaadaptowane pomieszczenia hotelu PZG „Elkom” przy ul. Samsonowicza w Ostrowcu Św.

-W wyniku współdziałania wielu instytucji i urzędów oraz zaangażowania ludzi powstała placówka, która miała służyć przygotowaniu do życia osób z niepełnosprawnościami, podnoszeniu ich samodzielności, wypracowaniu ich kompetencji, umożliwiających ewentualne zatrudnienie. Celem WTZ była szeroko pojęta rehabilitacja społeczna tych osób  i włączanie ich do życia społecznego.  Na przełomie dwudziestu lat uczestnicy brali udział w wielu imprezach kulturalnych na terenie miasta, województwa i kraju. Uczestniczyli w turniejach, zawodach sportowych, imprezach integracyjnych, działali w drużynach harcerskich. W ostatnich latach z powodzeniem biorą udział w przeglądach i konkursach scenicznych w naszym regionie. Do tradycji należą organizowane cyklicznie giełdy prac terapeutycznych uczestników Warsztatu, turnieje sportowe, imprezy okolicznościowe. Przez 30 lat funkcjonowania  placówki uczestnicy zwiedzili bardzo wiele miejsc, spotykali się z wieloma ciekawymi  osobami świata kultury, polityki, sportu. Biorą udział w akcjach charytatywnych na rzecz osób potrzebujących oraz zwierząt. Sukcesem placówki jest jej trwała obecność w życiu miasta i środowiska osób z niepełnosprawnościami oraz współpraca z licznymi instytucjami – mówiła Anna Kolasa, kierownik WTZ.

Od 2008 roku WTZ działa w strukturze Stowarzyszenia „Razem” na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Umysłowo w Ostrowcu Świętokrzyskim. Codzienna terapia i rehabilitacja podopiecznych oparta jest o pracę z wykwalifikowaną kadrą, w 13 pracowniach tematycznych,  o rehabilitację ruchową oraz terapię psychologiczną. Osiąganie celów i założeń warsztatu nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca z rodzicami i opiekunami uczestników. Obecnie Warsztat mieści się na os. Pułanki i stanowi dla podopiecznych drugi dom, miejsce na ziemi, do którego wracają z radością, bo każdy w nim znajdzie coś dla siebie. Uczestnicy haftują, tkają, szyją, tworzą rękodzieła artystyczne, ozdoby, śpiewają, tańczą. Spędzają aktywnie czas, nabywają nowe umiejętności. I jak mówili podczas jubileuszowej prezentacji artystycznej – „każdy dzień jest dla nich przygodą. A Warsztat to niezwykłe miejsce, gdzie tworzą jedną rodzinę i przez te wszystkie lata udowodnili, że Razem mogą wszystko”. Obchody były okazją do podziękowań i gratulacji kierowanych do kadry placówki, rodziców, opiekunów, którzy pokonując wiele codziennych trudności są największymi bohaterami. I to do nich adresowano wiele ciepłych i wzruszających słów, bo to oni dają podopiecznym poczucie bezpieczeństwa, zapewniają troskę i sprawiają, że piękniejszy jest świat. Kierownik placówki A. Kolasa dziękowała instytucjom i organizacjom za współpracę, która umożliwia realizowanie wielu działań na rzecz uczestników. Podczas uroczystości wszyscy goście otrzymali pamiątkowe upominki w postaci słoników, wykonanych przez podopiecznych  pod okiem instruktorów.

Fotogaleria poniżej.

Print Friendly, PDF & Email
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowicki po odejściu z “Pytania na śniadanie” musi zaciskać pasa. “Możemy żyć skromniej”
Następny artykułPrezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński o wyborach minionych i tych, które odbędę się za kilka miesięcy.