A A+ A++

Woda jest podstawowym zasobem, którego potrzebujemy w naszym życiu. Bez niej nie przeżyjemy bowiem dłużej niż kilka dni. To właśnie z wody w większości składają się nasze ciała. Zmiany klimatyczne oraz nieracjonalne zużycie bogactw natury sprawiły jednak, że stoimy w obliczu zagrożenia niedoborem wody.

W jaki sposób możemy zatrzymać ten proces i wspomóc naszą planetę? Co powinniśmy robić na co dzień, by postawić na świadome oszczędzanie wody? Oto kilka naszych propozycji.

Oszczędzanie wody w domu – dlaczego to takie ważne?

Świat się zmienia. Każdego lata przez Polskę przechodzi fala upałów zupełnie niecharakterystycznych dla naszego umiarkowanego klimatu. W ciągu zaledwie kilku dekad łagodne temperatury znacznie się podwyższyły, czego skutkiem są coroczne susze.

Aktualne badania pokazują też, że stan polskich zasobów wody jest jednym z najniższych w Europie. Sprawia to, że już wkrótce możemy realnie odczuć brak dostępu do tego najważniejszego bogactwa natury.

Dlaczego trzeba oszczędzać wodę?

  • aby zminimalizować efekt stresu wodnego;

  • aby zatroszczyć się o naszą planetę;

  • aby prowadzić bardziej zrównoważony tryb życia;

  • aby zmniejszyć zużycie prądu potrzebnego do podgrzewania wody;

  • aby oszczędzić jak najwyższe kwoty podczas opłacania rachunków.

Jak można zaoszczędzić wodę? Kilka sprawdzonych sposobów

Choć wydawać się może, że drobne działania w naszym codziennym życiu niewiele zmienią w skali całej planety, nic bardziej mylnego. To właśnie pozornie nieduże zmiany zwykłych ludzi mają moc. Jeżeli każdy z nas zatroszczy się o oszczędzanie wody podczas zwykłych czynności, pozytywne efekty szybko staną się widoczne.

Aby żyć ekologiczniej, nie musimy wcale rezygnować ze wszystkich udogodnień współczesnego świata. Ważne jest jednak, by korzystać z nich świadomie i stosować rozwiązania przyjazne planecie.

Bieżąca woda – sposób na oszczędzanie bez wysiłku

Przyzwyczailiśmy się do bieżącej wody, która w wielu zakątkach świata nadal jest luksusem. Bezrefleksyjnie odkręcamy kurki i pozwalamy, by woda zupełnie bez potrzeby lała się wartkim strumieniem. W jaki sposób możemy poprawić nasze nawyki, by były one nastawione na oszczędzanie wody?

Przede wszystkim zastanówmy się, ile tak naprawdę potrzebujemy wody i właśnie tyle jej zużywajmy. Zakręćmy kran, gdy myjemy zęby albo wmasowujemy w skórę twarzy ulubiony żel. Zdecydowanie częściej wybierajmy szybki prysznic w miejsce kąpieli w wannie. Podczas korzystania z natrysku marnujemy mniej wody niż wtedy, gdy leżymy wśród pachnącej pianki. Na baterie kranowe i prysznicowe dobrze jest też zamontować perlatory, które ograniczają zużycie wody nawet o kilka litrów podczas każdej minuty użytkowania.

Dowiedz się więcej o tym, jak zmniejszyć rachunki za wodę >>

Ekologiczny ogród

Skąpane w kwiatach krzewy, drzewa rodzące pyszne, pełne witamin owoce, rabaty i trawniki – to wszystko ozdabia nasze ogrody i sprawia, że stają się one doskonałym miejscem do relaksu. Większość roślin potrzebuje jednak dużych ilości wody, by móc rosnąć i rozkwitać. Wykorzystywanie w tym celu kranowej, pitnej wody nie jest zbyt dobrym pomysłem – zarówno ze względu na znacznie wyższe rachunki, jak i coraz większy problem z dostępnością tego życiodajnego płynu.

Czy istnieje jednak metoda, by nasze ogrody zachwycały bez uszczerbku dla zasobów wody? Do podlewania roślin w zupełności wystarczy deszczówka zbierana w specjalnych pojemnikach. Po każdych opadach nie trafi ona bowiem z rynien bezpośrednio do ziemi, lecz do dużych zbiorników. W ten sposób możemy przygotować zapasy na czas bez opadów atmosferycznych.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli pojemników na deszczówkę. Można wybrać te wykonane z tworzywa sztucznego i gliniane. Bez problemu dopasujemy też ich wielkość do naszych potrzeb. Zbiorniki te mają przeróżną pojemność, dzięki czemu znajdziemy odpowiedni model do naszego ogrodu.

Ciekawa jest też tutaj kwestia umiejscowienia pojemników tego typu. Część z nich można bowiem wkopać w ziemię, by nie były widoczne i nie psuły harmonii krajobrazu. W małych albo jedynie sezonowo używanych ogrodach, np. na działkach ROD sprawdzą się natomiast modele składane.

Nowoczesne sprzęty przyjazne naturze

We współczesnym świecie domy pełne są urządzeń, które ułatwiają naszą codzienność. Dzięki temu możemy poświęcić znacznie mniej czasu na codzienne obowiązki. Pranie w rwącej rzece i tarcie na klasycznej, drewnianej tarze jest już przeżytkiem. Nowoczesne pralki bez trudu radzą sobie z zabrudzonymi tkaninami, uwalniając nas od konieczności ręcznego czyszczenia ubrań. Warto jednak pamiętać o tym, by również w tej sferze ograniczać zużycie wody.

Oto kilka sposobów:

  • zakup energooszczędnych i oszczędzających wodę urządzeń;

  • korzystanie z ekologicznego programu do prania;

  • wypełnianie ubraniami bębna pralki do maksimum, na które pozwala producent;

  • rezygnacja z dodatkowego płukania;

  • rzadsze pranie – nie wszystkie tkaniny wymagają czyszczenia po jednym noszeniu.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiesiąc darmowego prądu dla gospodarstw domowych
Następny artykuł84. rocznica napaści ZSRR na Polskę i Dzień Sybiraka