1 marca 2023 roku przy pomniku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie żołnierze, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, kombatanci oraz mieszkańcy województwa wspólnie uczcili Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości poprzedziła msza święta w Kościele pw. Św. Wojciecha i Św. Stanisława mieszczącym się na Placu Farnym w Rzeszowie.
– Czcimy heroiczną odwagę, męstwo w walce i wierność Niepodległej, za którą tak wielu Niezłomnych zapłaciło życiem, długoletnim uwięzieniem, prześladowaniami. Przesłanie, które odczytujemy z ich losów, umacnia nasze poczucie tożsamości i buduje postawy patriotyczne. – mówił podczas uroczystości płk Michał Małyska, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to dla podkarpackich terytorialsów bardzo ważna data, gdyż 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej dziedziczy tradycje Podokręgu Armii Krajowej Rzeszów, Okręgu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Rzeszów i podległych im inspektoratów i rejonów. Również z honorem 3 PBOT przyjęła nazwę wyróżniającą „Podkarpacka” oraz imię płk. Łukasza Cieplińskiego, żołnierza niezłomnego, którego data śmierci wraz z sześcioma towarzyszami została ustanowiona Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Od początku formowania Wojsk Obrony Terytorialnej pewne było, że tradycje jej lokowane będą w Armii Krajowej. AK była formacją ochotniczą o charakterze terytorialnym, podobnie jak dzisiejsze wojska OT. Terytorialsi – jak niegdyś akowcy, a potem Żołnierze Wyklęci – mają bardzo silną motywację do służby i kierują się tymi samymi wartościami – miłością i gotowością do obrony Ojczyzny.
****
Żołnierze Niezłomni tworzyli powojenną konspirację kontynuującą od 1945 r. dzieło Armii Krajowej, walcząc z sowiecką władzą narzuconą Polsce. Konspiracja ta była najliczniejszą formą zorganizowanego ruchu oporu społeczeństwa polskiego wobec nowego okupanta. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się zamiennie jako „żołnierzy drugiej konspiracji”, „Żołnierzy Niezłomnych” lub „Żołnierzy Wyklętych”.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez sejm RP w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II Wojnie Światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120-180 tys. Polaków.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS