A A+ A++

Stary Cmentarz w Łodzi to jedna z najważniejszych nekropolii miasta. Powstał w latach 1855-58. Od początku jako nekropolia trójwyznaniowa – dla katolików, prawosławnych i ewangelików. 

W 1995 roku, z inicjatywy dwóch nieżyjących już entuzjastów akcji – nestora łódzkich przewodników Stanisława Łukawskiego i dziennikarza Wojciecha Słodkowskiego, zainaugurowano zbiórkę pieniędzy na rzecz ratowania zabytków cmentarza – pomników, rzeźb i nagrobków.

Od 1995 roku odnowiliśmy już 200 pomników. Zebraliśmy łącznie ponad 1 mln 900 tys. zł. W tym roku także będzie można spotkać nas i naszych przyjaciół z puszkami na Starym Cmentarzu. Kwesta rozpocznie się symbolicznie w sobotę, 29 października, kiedy to młodzież z łódzkich szkół będzie jednocześnie pomagała uprzątnąć nekropolię. Kulminacja rzecz jasna nastąpi 1 listopada, w Dniu Wszystkich Świętych – poinformował prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi Cezary Pawlak.

Wówczas – jak dodał – na cmentarzu kwestować będą ludzie kultury, nauki, politycy i samorządowcy.

W tym roku kwesta odbywać się będzie pod hasłem “Ludzie, kwesta, twórcy”, nawiązując tym samym do pamięci o tych, którzy urzeczywistnili ideę ratowania dziedzictwa historii i kultury naszego miasta w obszarze wielowyznaniowego Starego Cmentarza – wyjaśnił Pawlak.

Każdego roku Urząd Miasta Łodzi przeznacza około 10 tys. zł na renowację jednego nagrobka wybranego wspólnie z Towarzystwem Opieki nad Starym Cmentarzem. 

Do renowacji pomnik Bolesława Grzybowskiego z 1903 roku

W tym roku odnowiony zostanie jeden z najstarszych nagrobków na katolickiej części Starego Cmentarza.

Niewiele wiemy o samej postaci Bolesława Aleksandra Adama Grzybowskiego. Był to pracownik jednego z łódzkich banków, ale nie wiemy którego dokładnie. Urodził się w Piotrkowie Trybunalskim w 1879 roku i zmarł mając raptem 24 lata. Skoro miał tyle imion, co wówczas nie było spotykane, to oznacza, że musiał pochodzić z kochającej się rodziny, bowiem jego imiona wywodziły się od imion jego rodziców i przodków – tłumaczyła łódzka przewodniczka i członkini Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi Alina Jabłońska.

Piaskowcowy nagrobek Bolesława Grzybowskiego posiada charakterystyczną dla przełomu XIX i XX wieku formę tumby o pochyłym blacie wspartym na ociosanych głazach. Pomnik, ozdobiony płaskorzeźbionym liściem palmy, jest świadectwem wysokiego poziomu ówczesnego rzemiosła kamieniarskiego. W wyniku prac, które sfinansuje Urząd Miasta Łodzi wydobyte zostaną walory zabytku, porośniętego obecnie mchem w stopniu uniemożliwiającym odczytanie inskrypcji i zacierającym jego formę artystyczną.

Stary Cmentarz w Łodzi jest miejscem pochówku przemysłowców, lekarzy, prawników, przedstawicieli starych rodów, uczestników walk o niepodległość, ludzi zasłużonych dla rozwoju miasta, jego sztuki i oświaty.

Nekropolię wyróżnia bogactwo form i stylistyki pomników nagrobnych. Ponad 80 nagrobków wyszło spod dłuta wybitnego, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, rzeźbiarza Wacława Konopki. Prawie 200 dzieł sztuki sepulkralnej jest wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolskie miasta chcą walczyć z pijaństwem. Rozważają zakazy nocnej sprzedaży alkoholu
Następny artykułPORANNY WYPADEK W OKOLICY LIPOWA NA DK15 OSTRÓDA – LUBAWA. 2 OSOBY W SZPITALU